Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
05.12.2021 - 17:35
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Futbol ve felsefe!

Seyirci dinamit, yönetici asi, hakemler şaşkın, yazarlar baygın, yorumcular dalgın, VAR kimine var, kimine yok. Totalinde, herkes isyankâr! Peki bu işin bileni ve memnunu kim?

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

 

Hasan Perioğlu/Güncel Posta

 

Seyirci dinamit, yönetici asi, hakemler şaşkın, yazarlar baygın, yorumcular dalgın, VAR kimine var, kimine yok.

Totalinde, herkes isyankâr! Peki bu işin bileni ve memnunu kim?

Hepimiz yalancı ve sahtekârız!

Top bizden çıkar, taç ve korner atmaya koşarız. Rakip yanımızdan geçer, başımızı-kıçımızı tutar, kart göstertme rollerine bürünürüz. Eğer skorda üstün isek, en küçük temasta yerde kalır ve zaman hırsızlığı yaparız. Yani hem yalancı hem de sahtekârız. Bu koşullarda alınan galibiyeti de ‘tarihi başarı’ gibi boyar, fanatiklere paralatırız!

Avrupa liglerinde futbol bizim ligden çok daha tempolu ve efektif geçiyor. Bizim lig ile İspanya veya İngiltere ligini kıyaslayınca, ‘Meydan Larousse ile Cin Ali’nin serisine benzetiyorum! Daha önemlisi de çoğu Müslüman değil ama bizden kat kat dürüstler!

Dünyanın en pahalı tribünleri bizde.

Adamlar maaşlarının 40-50'de birine en kral maçı izlerken, bizde derbi izleyebilen, evine 5-6 ay et götüremiyor! Peki bunca para sahtekârlık ve sıradan bir maç izlenmek için mi ödeniyor?

Sahaya düdük ve futbol topundan önce felsefe girmeli.

Felsefe; güzel düşünme ve ahlaklı yaşama demektir. Bizde eksik olan da bu. Ne yazık ki eğitim müfredatımızda yok denecek kadar felsefe öğretiliyor. Felsefenin olmadığı yerde sevgi ve saygı olmaz.

Bu nedenle; her hafta hakemlere sitemde bulunmanın hiçbir anlam ve mantığı yoktur. İnanın, hiçbir hafta daha iyi bir hakem gelmeyecek. Çünkü bu hakemler Avrupa’dan veya uzaydan gelmeyecektir!

Hakemler her hafta farklı takımları yakacaktır ama en trajik olanı, Gaziantep-Trabzonspor maçında daha 4. dakikada Vitor Hugo’nun Dicko’yu düşürmesine hakem ve VAR’ın âmâ kalmasıydı.

Giresun Beşiktaş maçında; kaleci Mert sakatlanıyor ve kale boş. Giresun 3-0'da önde. Adam topu boş kale yerine dışarı atıp, Mert’e koşsa, adına bir gol yerine, belki de centilmenliği için heykeli dikilecek!

Yok abi yok, ülkemde ego ahlâka tur bindirmiş gidiyor.

Futbola bu kadar felsefe karıştırırken sormak isterim; dünyaya yön veren filozofların çoğunun ülke sınırlarımızda yaşadıklarını biliyor muydunuz?

Bir de Alman ünlü düşünür Friedrich Nietzsche’nin ‘ahlâk ve erdemli yaşam’ felsefesi sahalarımıza girmedikçe, inanın daha onlarca yıl Galatasaray’ın 2000’li yıllardaki başarısıyla teselli bulacağız.

 


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :