Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
08.11.2012 - 09:59
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Öğrenci Bursları 2013'te ne kadar artacak?

Öğrencilerin merakla beklediği en önemli konulardan biri de burs ve kredilerin kaç lira olacağı. Her sene belli bir artış gösteren burs ve kredilerin bu sene geçen seneden fazla olacağı bekleniyor.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

KYK burs ve kredi sonuçları henüz açıklanmadı ancak sonuçların Aralık ayında açıklanacağı söyleniyor. Her sene Aralık ayına denk gelen açıklamaların bu yıl da aynı tarihlerde belli olacağı tahmin ediliyor. KYK sitesini takip etmek en mantıklısı.

Öğrencilerin merakla beklediği en önemli konulardan biri de burs ve kredilerin kaç lira olacağı. Her sene belli bir artış gösteren burs ve kredilerin bu sene geçen seneden fazla olacağı bekleniyor. Kredi Yurtlar Kurumu’nun 2012 itibariyle 1 milyon 173 bin öğrenciye burs ve kredi verdiği bilinse de bu rakam bu seneki ilk ve ikinci yerleştirmeler neticesinde daha da artacaktır. Öğrencilerin hiçbir şekilde geri çevrilmediği ve burs alma şartlarını sağlayanların burs, sağlamayanların da öğrenim kredisi alabilecekleri belirtiliyor.

ZAMLAR NEYE GÖRE BELİRLENİYOR?

Kredi Yurtlar Kurumu‘ndan 2013 yılbaşında yine  burs ve kredilere zam yapılacağı açıklanmıştır. Fakat yapılacak zam miktarının ne kadar olacağı konusunda herhangi bir açıklama yapılmamıştır. Yapılan zamlara bakıldığında ortalama olarak geçen seneki burslara 20 TL ekleneceği tahmin edilmektedir. Bu seneki yani 2012 zammından önce 240 TL burs verilirken, 20 TL eklenerek bu burs miktarı 260 TL olmuştu. Araştırmalar her sene en az 20 lira üzerine eklendiğini göstermektedir.

Bakan Suat Kılıç ise, "Rakamla ilgili Maliye Bakanlığı ile görüşmelerimiz devam ediyor. Tahminimce enflasyon oranına paralel bir artış gerçekleştireceğiz" dedi.

TV8'de Erkan Tan'ın konuğu olan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, gündemi değerlendirdi. Alternatif Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na biber gazı sıkıldığını hiç kimsenin görmediğini belirten Kılıç, "Ana Muhalefet Genel Başkanı'na biber gazı sıkıldığını hiç kimse görmedi. Biraz bu işin propagandası yapılıyor gibi. Muhalefetin Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına itiraz eden olmadı. 29 Ekim kutlamalarını engellemeye çalışan hiç kimse de olmadı. Ankara'daki müdahalenin orijini başka bir şeydir. Önceden izin almayacaksınız, yasal başvuru yollarına girmeyeceksiniz, valilik tarafından gösterilen yerleri ve sınırları belirlenmiş 8 ayrı gösteri ve toplanma adresini kullanmayacaksınız, her şeye rağmen 'ben bir güzergâh tayin ettim ve buradan istediğim yönde yürümeye devam edeceğim' diye bir dayatmada bulunacaksınız. Nihayetinde burası demokratik bir cumhuriyetse, o cumhuriyetin kurum ve organları savunma refleksini mutlaka ortaya koyacaktır" dedi.

KYK bursları ne kadar arttı, Öğrenim Bursu ne kadar oldu, Karşılıksız Öğrenim Bursu kaç para oldu, 2013 Öğrenci Bursları ne kadar zamlandı, 

Kılıç ayrıca beklenen sistemin 2012 yılında yapılan zamla birlikte üniversite öğrencilerine 260 TL burs verilmesi ve bununla beraber 180 TL de beslenme yardımı yapılması olduğunu söyledi.

MASTER VE DOKTORA ÖĞRENCİLERİNİN DE BURSLARI ARTACAK MI?

Master ve doktora öğrencilerinin lisans öğrencilerinden farklı olarak daha fazla burs aldıkları biliniyor. 2013 yılbaşı itibariyle yapılacak zamla birlikte 2012 yılından fazla bir burs ve kredi uygulaması gelecek. 2012 yılında master yapanlar için burs ve kredi miktarı 480 TL’den 520 TL’ye; doktora öğrencileri için verilen burs ve kredi miktarı 720 TL’den 780 TL’ye çıkarılmıştı. Bu rakamlara bakarak 40 ila 60 TL arasında bir miktar da master ve doktora öğrencilerinin burslarına eklenecek diyebiliriz.


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :