Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
  Hasan Perioğlu

           hasanperioglu@gmail.com
         GALATASARAY SCHALKE KARŞISINDA OYUN SERGİLEYEMEDİ

 İstanbul da Schalke 04 ü yenememek başarısızlık değildir. Başarısızlık, Schalke ye evinde üstünlük kuramamaktır, Schalke kadar pozisyon bulamamaktır.

 Çok zor da olsa Galatasaray Schalke yi Almanya da da yenebilir. Ancak bunun için Fatih Terim in bazı inatlarından vazgeçmesi gerekir.

Sen ligin sonuncusu olan Akhisar Belediyespor a karşı, pozisyon bile bulamadığın kadro ve oyun yapısını nasıl olur da şampiyonlar liginde aynen uygularsın?

Dünya futbolunun efsanelerinden olan Johan Cruyff futbolu şu kısa ve anlamlı cümle ile özetlemiştir:

Futbol basit bir oyundur, zor olan ise basit futbol oynamaktır.

Fatih Terim ilginç kararlarla Galatasaray ın basit futbol oynamasını engelleyip işini zorlaştırıyor.

Amrabat varken Sneijder sol kanat oynatılır mı? Almanların kanatlardan çok etkili olduğunu bile bile, Riera nın önünde nasıl Sneijder oynatılır?

Maçtan önceki gün Fatih Terim kendi ağzıyla rakipte Farfan ve Draxler gibi çok süratli kanat oyuncuları var derken, bugün sol kanata Sneijder i oynatması, futbol mantığıyla bağdaşmamaktadır!

Drogba ile Burak çift forvet oynayacaksa, Galatasaray 4-4-2 ile oynayıp Sneijder i ikinci yarıya taze güç olarak saklamaydı. Ama Fatih Terim hiçte klasına yakışmayacak abuk-subuk kararlar alıp silah gibi kullanabileceği Sneijder i harcadı.

Maçtan önceki yorumumda özellikle şampiyonlar liginde yükselen performansı ile Burak Yılmaz ın banko oynayacağını düşünüp, Schalke nin hızlı kanat oyuncularını durdurmak için Hamit ve Amrabat ın da kanatlarda oynatılacağını iddaa ederek, Drogba nın 2. yarıda forma giyeceğini yazdım ve yanıldım. Asıl endişemin ise bugün çıkan forvet düzeni olduğunu da özellikle belirttim. Maalesef Fatih Hocam endişelerimi gerçekleştirdi ve rot-balansı olmayan bir hücum kurgusu kurarak iyi işler hayal etti!

Maçtan önce futbolun Türkiye deki bazı uzmanlarını dinledim ve iki ilginç açıklama şöyleydi:

Altan Tanrıkulu: Sağ bek Eboue, sol bekte Sabri oynamalı!

Sergen Yalçın: Sneijder-Burak ve Drogba ilk onbirde başlarsa, Galatasaray Schalke yi yenemez!

Evet Fatih Terim in beni dikkate almasını beklemiyorum elbet; ama bazı üstadların fikrini değerlendirse, kazanan Galatasaray ve Türk Futbolu olur.

Ama alıştık bu sene Fatih Terim in önce bozmalarına, sonra da yapmalarına. Şampiyonlar liginin İstanbul matinesinde Fatih Terim bozmayı tercih etti, dilerim Almanya suaresinde yapmayı başarır!
Yorum Ekle


Fenerbahçe düzen bozdu Galatasaray’a 3 gol! Fatih Terim’den U dönüşü! Sorun Lucescu mu? Beşiktaş’a ağır darbe Şampiyon Medipol Başakşehir! Beşiktaş, büyük oynuyor Fatih Terim’in muhteşem dönüşü! Tudor'un durumu ne olacak? Beşiktaş-Galatasaray derbisinde kim favori?