Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
  Hasan Perioğlu

           hasanperioglu@gmail.com
         BU MİLLİ TAKIM EURO 2016’DA DAĞILIR

Futbol çok ilginç bir spordur. Her skora gebe olduğu için, mahalle diliyle ‘top yuvarlaktır’ diye de tarif edilir.

 Bazen oyuncular hocayı kral eder, bazen de Hoca takımını kral eder.

 Geçemezsen el salla

Dile kolay, Avrupa Şampiyonası eleme grubundaki rakiplerimizden Hollanda dünya futbolunda söz sahibi ve grubun açık favorisi iken, milli takımımıza 3-0 yenilerek bize el salladı. Bizim ilk maçlarda inanılmaz puanlar kaybettikten sonra son üç maçımızda Çek Cumhuriyeti, Hollanda ve İzlanda’yı yenerek turnuvaya gitmemiz bana, bazı gençlerin 72 model Fiat’ın Serçe modelinin egzozunu açtırıp, arka tampona yazdığı espri ‘geçemezsen el salla’ deyimini hatırlattı ve hakikatten Portakallar bize el salladı!

 Gerçekten çok zor şartlarda ve mucizelerle şampiyonaya direkt katıldığımız için, her zamankinden daha çok önemli ve anlamlıdır bu turnuva.

 Fatih Terim’in motivasyon mucizesi

Evet, Ersun Yanal ve Abdullah Avcı dönemindeki milli takım hem küçüldü, hem de baştaki hocaları da küçülttü. Bize bir mucize lazımdı ve mucizenin Türkiye’deki distribütörü Fatih Terim’di.

 ‘Biz bitti demeden, her şey bitmez’ sloganıyla oyuncularını motive etti Fatih Terim. Spor Camiası O’nu ‘dahi taktikleri’ ile tanır. Ancak ben Mustafa Denizli’nin olduğu yerde başka ‘taktik dehası’ tanımam. Ben Fatih Terim’i, taktik dehasından ziyade, ‘motivasyon becerisi’ ile tek geçerim.

 Fatih Terim’in asıl gizemi, Ali’yi, Veli’yi oynatması değil, oyuncularına bir bakışı var ki, bin anlatışa değer. Damardan girmeyi inanılmaz beceriyor. Ve bu etkinin adı taktik değil, motivasyondur!

 Şimdi Haziran ayında 2016 Avrupa şampiyonasına katılacağız. Grubumuzda İspanya, Çek Cumhuriyeti ve Hırvatistan var. Biz bu grup için iyi veya kötü diyemeyiz. Çünkü önemli olan bizim iyi olmamız.

 Milli takımda altın jenerasyon

 Şu anda milli takımımız mükemmel bir jenerasyon yakaladı. İlk onbiri zorlayacak üst düzey en az 20 oyuncumuz var. Ben bırakın gruptan çıkmayı, en az yarı final oynayabileceğimize inanıyorum. Ancak her mevkiimizde en az 2 iyi oyuncu varken, maalesef hala ideal bir santrforumuz yok. Olmadığı gibi, olabilecek gibi de görünmüyor. Bu nedenle buradan Fatih Hocama sesleniyorum:

 -Devşirin Hocam!

 Her takım ve her ülke yapıyor, neden biz de yapmayalım?

 Yazımın başlığında ‘Bu milli takım Euro 2016’da dağılır’ dedim. Evet, önce dağıtırlar, sonra da Avrupa’nın büyük takımlarına hepsi dağılır. Yeter ki o güne kadar tek eksiğimiz olan hücum bölgemize bir santrfor yetiştirelim.

Yorum Ekle


Şenol Güneş’in en önemli özelliği Covid-19 Trabzonspor’u vurdu! Süperlig ne zaman başlayacak? Arda Turan Galatasaray’ı kurtarabilir mi? Fenerbahçe düzen bozdu Galatasaray’a 3 gol! Fatih Terim’den U dönüşü! Sorun Lucescu mu? Beşiktaş’a ağır darbe Şampiyon Medipol Başakşehir!