Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
  Hasan Perioğlu

           hasanperioglu@gmail.com
         TÜRK FUTBOLU'NDA GELİNEN SON NOKTA

80-90’lı yıllarda İngiltere’den 8 gol yemeye abone olmuştuk. Diğer takımlara az gollü yenilgilere de ‘başarı’ diye sevinir olmuştuk. Türkiye’de futbolun öncü takımlarından Galatasaray önce Jupp Derwall’i, daha sonra da Karl-Heinz Feldkamp’ı, Fenerbahçe de Carlos Alberto Pareira’yı getirince futbolumuz bir anda çıta atladı ve averaj takımı görüntüsünden, korkulan takım kimliğine büründük.

Bu geçiş döneminde Mustafa Denizli, Fatih Terim, Şenol Güneş ve Gordon Milne’nin katkılarını gözardı etmek haksızlık olur ama Mircea Lucescu’ya ayrı ve özel bir paragraf açmak lazım! Kısadan, Alman Teknik Adamlar için; fizik ve kondisyonun ülkemizi girişi, Gordon Milne ile uzun toplar ve kanat organizasyonları gelişimi, Carlos Alberto Pareira ile ‘modern önlibero ve savunma beklerinin oyuna girişi’ özellikle Fenerbahçe’li Kemalettin Şentürk tek önlibero oynayarak yıldızlaştığı gibi, savunma beklerinin oyuna katılışı ile adeta evrim geçirip günümüz milli takımının iskeletini oluşturduk.

Mircea Lucescu ile en az malzemeden en iyi oyunu çıkarmayı öğrendi bu ülke. Artık tatil yapıp üstüne 3-5 gol atıp ülkesine dönmek yoktu Avrupalılara!

GALATASARAY VE FATİH TERİM

Bu resmin ressamı da kuşkusuz Fatih Terim, malzemeler de Hakan Şükür, George Hagi ve Bülent Korkmaz önderliğinde Suat, Taffarel, Okan, Reinhard Stumpf, Falco Götz, Fatih Akyel, Popescu, Ergün Pembe, Arif Erdem ve Emre Belözoğlu idi.

2000 yılında Avrupa’nın üst düzey futbol ülkelerinden İtalya, Almanya, İspanya ve İngiltere’den sırasıyla Bologna, Borussia Dortmund, RCD Mallorca ve Leeds United’ı eleyen Galatasaray Uefa Kupası finalinde kendisinden tam 10 kat daha pahalı olan Arsenal’i yenip kupayı ülkemize getirirken aynı
zamanda facia kararlara imza atan maçın hakemini de yeniyordu.
 
UEFA KUPASI TESADÜF MÜ?

Fanatizm o kadar tehlikeli ve ölçüsüz bir duygudur ki; Galatasaray’ın ülke adına elde ettiği bu başarı, Fenerbahçeli çoğu holigan tarafından ‘tesadüf’ olarak geçiştirildi! Şimdi önümüzde 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası var. Fatih Terim’in elinde yarısı Avrupa’da yetişmiş çok kaliteli bir oyuncu grubu var. Turnuva öncesi son hazırlık maçında 2 Milyon nüfuslu Slovenya ile kora kor bir maç yaptık.

EZİLDİK AMA YENDİK!

Açık konuşalım, ezildik ama yendik! Özellikle maçın ilk yarısında Slovenler o kadar tempolu oynadılar ki, sanki karşımızda Barselona vardı. Bu maçta kalecimiz Volkan Babacan ve Emre Mor yine yıldızlaştı. Savunmada Mehmet Topal Hakan Çalhanoğlu istenen çizgide değilse de, uzaktan şutları ile yine bu takımın gizli silahı olduğunu Son hazırlık maçı itibarı ile 2 önemli eksiğimiz var; biri Mehmet Topal’ın yanına ikinci stoper, diğeri de top tutabilecek güçlü bir forvet.

İlk maçımız Pazar günü Hırvatistan ile. Herkes en ciddi rakibimizin İspanya olduğunu düşünüyor ama bence Hırvatlar daha tehlikeli. Bu saatten sonra söylenecek tek söz var, yolun açık olsun Türkiye.
Yorum Ekle


Fenerbahçe düzen bozdu Galatasaray’a 3 gol! Fatih Terim’den U dönüşü! Sorun Lucescu mu? Beşiktaş’a ağır darbe Şampiyon Medipol Başakşehir! Beşiktaş, büyük oynuyor Fatih Terim’in muhteşem dönüşü! Tudor'un durumu ne olacak? Beşiktaş-Galatasaray derbisinde kim favori?