Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
  Hasan Perioğlu

           hasanperioglu@gmail.com
         TÜRKİYE FUTBOL MİLLİ TAKIMINDA EKSİK OLAN?

 EURO 2016’dan trajik bir şekilde averaj ile elendik. Bu elenme sportif tartışmalar kadar ekonomik olguları da tartışılır hale getirdi.

 Turnuvada en çok kazanan Teknik Direktörler listesinin başında yıllık 4.4 Milyon Euro ile İngiltere Milli Takım hocası Roy Hodgson yer alıyor.

 İkinci sırada 4 Milyon Euro’luk kazancı ile İtalya Milli Takım hocası Antonio Conte,

 Üçüncü sırada 3.4 Milyon Euro ile Türkiye Milli Takım hocası Fatih Terim yer alıyor.

 DÜNYA ŞAMPİYONU HOCALAR NE KAZANIYOR?

Avrupa ve Dünya Şampiyonlukları bulunan iki Teknik Adamdan Joachim Löw (Almanya) 2.7 Milyon Euro, Vicente Del Bosque (İspanya) 2.5 Milyon Euro ile bize hiçbir uluslar arası başarı getiremeyen Fatih Terim’den daha az maaşa talimler!

 Ülkelerin ekonomik düzeylerini göz önüne aldığımız zaman;

 Petrol, gıda ve eğitim giderlerinin en pahalı olduğu Avrupa ülkesi olarak, Milli Takım Hocamızın aldığı ücretin aşırı fahiş olduğunu görebiliriz.

 FATİH TERİM MUCİZE Mİ YARATTI?

 Elbette zamanında Avrupa Şampiyonasında olmadığı halde, Yugoslavya’nın iç savaş nedeniyle turnuva dışında kalmasıyla, tatildeki futbolcuların toplanıp 1992 Avrupa Şampiyonu olan Danimarka Milli takımı gibi başarılı olsak, Fatih Terim’in aldığı maaşı tartışma hakkımız olamaz!

 Keza 2004 yılında, spor otoritelerince turnuvanın en zayıf halkası gösterilen Yunanistan Milli takımını şampiyon yapan Alman Teknik Adam Otto Rehhagel gibi bir mucize yaratsa, yine bizim Fatih Terim’in aldığı maaşı konuşma hakkımız olamaz!

 Rusya Teknik Direktörü Leonid Slutsky’e garanti para vermezken, başarısını ölçü alıp ona göre ödeme yapıyor.

 Romanya Milli Takım Hocası, Anghel İordanescu 120 Bin Euro, yine son 16 takım arasına yükselen Slovakya Milli Takım Hocası Jan Kozak yıllık sadece 180 Bin Euro kazanıyor.

 12 Euro 2016 takımından Hırvatistan, Romanya, Arnavutluk, İsviçre, Rusya, Ukrayna, İzlanda, İsveç, Slovakya, Kuzey İrlanda, Arnavutluk ve Polonya milli takım hocaları toplamda 3 Milyon Euro’ya çalışırken, Fatih Terim’in 3.4 Milyon Euro’ya çalışmasına göz yuman bir halk …

 Daha ilginç bir istatistik vereyim;

 320 bin nüfuslu İzlanda, son 16 takım arasında kalabiliyor ve Hocaları Lars Lagerback 430 bin Euro ile yani bizim hocamızın aldığının sekizde biri ile bu başarıyı yakalıyorsa, halkım ‘ne oluyoruz’ deme hakkına sahiptir.

Ha bir de, Fatih Hocamın akıllardan çıkmayan bir demeci vardı ki herkes hatırlar; ‘ben milli takımda para konuşmam!’

 Bir de konuşsan neler olacak Hocam?

 ARDA TURAN VE FATİH TERİM’İN KADERLERİ

 Her ikisi de turnuvada anlamsız ve ahlaksız hakaretlere maruz kaldı. Hiçbir skor ve başarı ailemizden ve özelimizden aha önemli değildir. Bu anlamda Fatih Terim ve Arda Turan’a yapılan hakaretleri nefretle kınıyorum.

 Coğrafi olarak; Euro 2016’ya katılan ülkelerden İspanya, Fransa, İngiltere, Polonya ve Almanya hariç, diğer tüm ülkelerin toplamı, 780.580 Km karelik büyüklüğümüze yetişmiyor.

 Nüfus olarak ta; Portekiz, İsviçre, İrlanda, İzlanda, Kuzey İrlanda, Macaristan, Belçika, Slovakya, Hırvatistan ve Galler gibi 10 ülke nüfusu toplamda bizden daha az iken, başarıdan başarıya koşuyorlar.

 Coğrafya bizde, nüfus bizde, eksik olan ne o zaman?

 Yoksa Slaven Bilic doğru mu söylemişti; ‘Türkiye’de parası olan düdüğü çalıyor’

Geç ama son bir defa daha yazacağım; Ömer Toprak, Deniz Naki ve Alper Potuk bu milli takımda neden yok?

 Bu turnuva unutulur ama o küçük çocuk asla, iyi ki varsın Emre Mor. Tek tesellimiz sensin.

 Birileri demişti; ‘ben ders almam, ders veririm’ diye.

 Siz ders almazsınız ama elin oğlu verir.

  Neyse, iki laf eder, ‘vatan-millet- bayrak diye’, bu işten yine sıyrılırız. Ne yapalım, bu halk yiyor.

 Ben de kendimce bazı gerçekleri delilleriyle açıkladım, tabi yerseniz! 

Yorum Ekle


Arda Turan Galatasaray’ı kurtarabilir mi? Fenerbahçe düzen bozdu Galatasaray’a 3 gol! Fatih Terim’den U dönüşü! Sorun Lucescu mu? Beşiktaş’a ağır darbe Şampiyon Medipol Başakşehir! Beşiktaş, büyük oynuyor Fatih Terim’in muhteşem dönüşü! Tudor'un durumu ne olacak?