Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
  Hasan Perioğlu

           hasanperioglu@gmail.com
         SORUN LUCESCU MU?

 UEFA’nın ilk defa organize ettiği ‘UEFA Uluslar Liginde’ B Liginden C Ligine düştük ve kıyamet koptu!

 Oysa bu organizasyonun önemi ve işlevini bilmek, hedefini anlamak, sonucundan çok daha anlamlıdır. Buradaki asıl amaç; Dünya Kupası ile Avrupa Şampiyonası arasındaki süreçte Milli takımları güncel ve zinde tutmak ve Avrupa Futbol Şampiyonasına katılacak son dört takımı belirlemektir.

 Üst gruplara bakın; Dünya Şampiyonlukları olan Almanya ve son dönemlerde bizi hallaç pamuğu gibi atan İzlanda, Hırvatistan ve Polonya da A Liginden B Ligine düşen takımlar. Ama o ülkelerde değil, sadece bizim ülkemizde kıyamet kopuyor ve kelle avcıları Mircea Lucescu’yu arıyor!

 Bir de geçildiğimiz ülkelere bakın; Dünya sıralamasında 17. sırada bulunan İsveç ile yine sert ve süratli futboluyla ekol olan ve dünya futboluna sayısız yıldızlar sunan Rusya!

 Madalyonun bir de diğer yüzüne bakın ki FİFA Dünya sıralamasında bizi geçen bazı ülkelere bakın ve ondan sonra Mircea Lucescu’nun ipini çekin:

 Galler 18. Peru 20. Tunus 22. ABD 23. Avusturya 24. Slovakya 28. İran 30. Bosna 32. ve meşhur 300 bin nüfuslu ‘mutlu ülke’ İzlanda da 36. sırayla bizim daha üstümüzdeler!

 Peki bu eser Romen Teknik Direktör Mircea Lucescu’nun mu yoksa ondan daha önce görev alanların mı?

 2000’li tarihlerin efsane kadrolu milli takımdan kısa süre sonra 2002’de Şenol Güneş imzalı Dünya üçüncülüğü ve 2008’de Fatih Terim önderliğindeki Avrupa üçlüğümüzden sonra bir türlü toparlanamadık. Gelen her Hocayı da tazminatlarla geri gönderdik.

 Hakikat şu; yeni bir oluşum için sabretmekten başka çaremiz yok. Lucescu gittiği her yerde başarıyı oluşturduysa, değiştirmemiz gereken o değil, kendi bakış açımız olmalı. Bunun da zaman ile olacağını unutmamak gerekir. Teknik direktörün oyun felsefesini oturtmak için ihtiyacı olan süreyi tanımamız şarttır. Lucescu Avrupa oyun mentalitesine ve Türkiye’deki futbola bakış açısına her yönden hâkim muazzam bir futbol adamıdır.

  Çoğunlukta bulunan ‘‘Lucescu’nun kelle avcılarına rağmen’’ Romen Teknik adamın kaleci tercihi dışındaki tüm kararlarını takdir ediyorum. Sinan Bolat bu ülke milli takım kaleci adayları içerisinde ilk 10’a bile giremez.

 Onun dışında ulusal malzememiz bu ve Lucescu çok adilane bir arayış içerisinde. Başarı istiyorsak lütfen sabredelim. Bu güne kadar öfkemizle ne kelleler aldık ama hiçbir zaman yerine daha iyisini koyamadık.

Yorum Ekle


Şenol Güneş’in en önemli özelliği Covid-19 Trabzonspor’u vurdu! Süperlig ne zaman başlayacak? Arda Turan Galatasaray’ı kurtarabilir mi? Fenerbahçe düzen bozdu Galatasaray’a 3 gol! Fatih Terim’den U dönüşü! Sorun Lucescu mu? Beşiktaş’a ağır darbe Şampiyon Medipol Başakşehir!