Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
  Hasan Perioğlu

           hasanperioglu@gmail.com
         FENERBAHÇE DÜŞERSE HEPİMİZ DÜŞERİZ!

Çok bahsedildi ya şike vakasından... Her şeye rağmen Lig in tepesindeler...  Fenerbahçe düşerse hepimiz lig düşmüş oluruz. GS-FB derbisi olmayan bir ligin ne tadı olabilir ki? Fenerbahçe nin rakipleri de rahatlar ve transfer de yapmayıp ligin kalitesini düşürürler. Zaten kalitemiz bu ara tartışılırken!

Fenerbahçe bu sene çok çekti. Biraz şike söylemlerinden, biraz da Henri Bienvunu den! Ama her şeye rağmen ligin zirvesinden de kopmamayı başardılar. 

 Peki Fenerbahçe mi çok başarılı, yoksa diğer takımlarımız mı başarısız? Bu soruya herkes dilediği cevabı yakıştırabilir. Ancak ben Niang, Emenike, Santos ve özellikle de Lugano lu bir Fenerbahçe nin bu ligi açık ara önde götürüyor olabileceğinden hiç kuşku duymuyorum. Dolaysıyla bu isimler olmadan bulunulan ikincilik koltuğu da yabana atılmamalı.

 BİENVENU BAŞ TACI EDİLMİŞTİ!

  Çok çektik dediğimiz Henri Bienvenu, Ziraat Türkiye Kupası nda, Konya Torku Şekerspor filelerini üç defa havalandırdı! İlk günlerinde baş tacı etmiştik, kaçırdığı goller sonrasında da yolcu ettik abbası! Bugün hat-trick yaptı diye yine bağrımıza basacağız siyahi genç yıldızı; ta ki goller kaçırıp yine saç-baş yoldurasıya kadar. Alışmalı Henri de Türkiye de böyle kolayca bilet alınıp, iptal ettirmelere! Senden önceki golcülere gelsin diye çuvallarla dolar ödenirken, ( Anelka  8 milyon dolar, Güiza 17 milyon dolar, Gökhan Ünal 5 milyon dolar ) kral olarak geldiler, bir hiç olarak gönderildiler. 

 

 GOLCÜLERİN HEPSİ KÖTÜ MÜYDÜ?

  Peki hepsi mi kötüydü bu golcülerin? İspanya ligi Avrupa nın en prestijli liglerinden biriyken; burada gol kralı olan neden Türkiye de sussun? Bence bu sorunun cevabını Fenerbahçe kulübünün ve oyun sisteminin içinde arayıp bulmamız lazım. Ancak bu şekilde doğrulara ulaşabiliriz. Aksi halde Messi de gelse yarın onu da kötü forvet diye geri yollarız! Bienvenu den bahsediyordum ya; emin olun tahammül ve sabır edilirse, Fenerbahçe fizik gücü yüksek, tekniği fena değil, son vuruşları da gelişebilecek bir forvete sahip olur. Bence kalmalı ve ilk onbirde başlayıp rakip savunmaları yıpratmalı. Son 20-25 dakikayı da bırakayım hocası değerlendirsin.

 

 YARDIMCILARDAN İSTİFADE EDİLMELİ

  Maçlarda bazen oyuncuları değil de Aykut Hocamı izlerim: Yardımcılarıyla asla göz göze gelmez. Hiç fikir alış verişinde bulunmaz. Peki ne işleri var yardımcılarınızın o zaman? Bence size idmandan çok maçlarda lazım yardımcılarınız. Artık maçlar büyük güç farklarıyla değil, küçük istisnalarla kazanılıyor. Her an ve detay değerlendirilmeli. Bu nedenle yardımcılardan daha fazla istifade edilmeli. Bu isim İsmail Kartal gibi bir tecrübeyse, daha da dikkate alınmalı.

 

 İKİ YILDIZ GÖZ ARDI EDİLMEMELİYDİ

 

Fenerbahçe sanki 13-14 kişilik bir kadroya sahip. Aykut Hocam Galatasaray derbisi hariç her maça inandığı ve ezberlediği bir kadro ile çıkıyor. Oyundan ne zaman kimin çıkacağı belli gibi. Bunun adı kadro istikrarı demek istiyorum ama olmuyor! Koca bir ilk yarı Dia bir kenara atıldı. Daha önce de Stoch unutulmuştu ki, Slovak yıldız kendine kulüp arayınca bir anda formayı giydi ve bir daha zor bırakır. Böyle iki yıldız bu kadar göz ardı edilir mi Aykut Hocam? Caner e yer açmak adına Fenerbahçe ile bu kadar oynamak niye? Tüm rakiplerinizin en korktuğu iki isme, derbilerde yeterince şans vermeme korkusu niye? Nerede bu takımın alt yapıdan gelecek gençleri? A-2 takımın ne işe yarar? Gökay İravul geçen sezon çok iyi maçlar çıkarmışken bu sezon nerede? Evet bu yıl malzeme az diyebilirsiniz ama, bana alt yapıda hiç oyuncu yok diyemezsiniz!

 DİNLENDİRMEK TAKIM MENFAATİNE

  Takdir edeceğim yönleriniz de var elbet. Baroni yi tekrar futbolla barıştırmanız gibi. Emre gibi takım üstünde psikolojik baskı yaratan bir oyuncuyu kadroda tutabilmeniz gibi! Gitti denen maçlarda risk alıp oyunu lehinize çevirmeniz gibi. 

 

 Ve bir de yapmanız gereken önemli bir konu da, kalede Volkan ın alternatifini hazır tutmak. Yedek kalecinize bazen forma şansı verip sıcak tutmanız lazım. Hani bazen Volkan sahayı bırakıp seyirciye sataşmaya başlar ya, en azından o dönem Volkan ı dinlendirmeniz lazım. Ben futbolda fiziksel yorgunluğa ( haftada iki maç gibi ) pek inanmam. Ancak zihinsel yorgunluk ve motivasyon kaybı bir gerçek. Bu nedenle çabuk asabileşen oyuncuları bazen dinlendirmeniz takımın menfaati içindir.

 

 Ziegler için de bir parağraf açmam lazım: Kaçamak oynuyorsun, oyuna yeterince girmiyorsun. Sadece savunmada kalıyorsun! Gökhan Gönül ün yarısı kadar kanattan destek ver, Fenerbahçe oyun kalitesini ikiye katlasın!

 DERBİSİZ  BİR LİGİN TADI OLUR MU?

  Çok bahsedildi ya şike vakasından: Fenerbahçe düşerse hepimiz lig düşmüş oluruz. GS-FB derbisi olmayan bir ligin ne tadı olabilir ki? Fenerbahçe nin rakipleri de rahatlar ve transfer de yapmayıp ligin kalitesini düşürürler. Zaten kalitemiz bu ara tartışılırken!

 

 Ama adalet en üstün olmalı. Ne pahasına olursa olsun, kesinlikle hak yerini bulsun. Bana öyle geliyor ki, FB sezona eksi x puanla başlar. Böylece ne şiş yanar ne kebap. Bu iş memleket içinde kalacak olsaydı bu şekilde çözülürdü elbet. Ama alıştırdık Avrupalıyı bir kere; sormadan geçemezler bize rakı-balık ve hamamı. Rakı ve balığı da çözeriz ama; hamama bir soksalar terleyen çok olur. Vallahi hamamdan çıkarmaz 2-3 yıl Avrupa Kupalarından men ederler bizi...Söyleyecek söz bulamıyorum bu yargı sürecine; keşke hiç olmasaydı.     

 

Yorum Ekle


Fenerbahçe düzen bozdu Galatasaray’a 3 gol! Fatih Terim’den U dönüşü! Sorun Lucescu mu? Beşiktaş’a ağır darbe Şampiyon Medipol Başakşehir! Beşiktaş, büyük oynuyor Fatih Terim’in muhteşem dönüşü! Tudor'un durumu ne olacak? Beşiktaş-Galatasaray derbisinde kim favori?