Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
  Hasan Perioğlu

           hasanperioglu@gmail.com
         TRABZON'UN GÜNEŞ'İ

 Şenol Güneş Trabzonspor a renk kattı. Geçen sezondan özellikle orta saha oyuncularını ( Selçuk-Jaja-Engin ) kaybeden Karadeniz ekibini, tecrübeli Hoca Şenol Güneş yeniden yapılandırdı.

 Diğer teknik adamların hepsinden farkı var Şenol Hocanın:

 Öncelikle başarısızlıkta sorunu hakem veya oyuncularında aramaz, kendi eksikliği olduğunu ifade eder ki, bu mantık iyi yolu bulmasının en temel nedenidir.

Elindeki tüm oyunculara şans verir, onları kazanmaya çalışır. Oyuncular arasında guruplaşmaya asla müsaade etmez. Hiç bir futbolcuya ön yargılı değildir. Sahaya her zaman kazanmak için hücum ağırlıklı kadro sürer.

 Şenol Hoca benim gözümde teknik ve taktik olarak iki Fatih Terim eder. Son süreçteki on birine bakıyorum, muazzam heyecan verici isimler bir arada oynuyor. Defans dörtlüsünün önünde soldan sağa; Olcan-Alanzinho-Sercan ve Colman oynuyor. Bu dört isim de her an skoru değiştirebilecek kalitede. Oyunun görselliğini de renklendiren futbol yapıları var. 

 Forvette de Halil ve Burak oynuyor. Dikkat ederseniz savunma hariç herkes gole çok yakın. Şenol Güneş çok transfer yaptırdığı için takımın hazırlanması da biraz uzun sürdü. Ama artık şiir gibi oynamaya başladı. Hesaplayın takımın maliyeti de çok mütevazi. Galatasaray ın pozisyon bulamadığı Eskişehirspor a dört gol attılar. Bu tamamen Şenol Güneş in başarısıdır.

 Şenol Hocanın bir de rakiplerine bakın neler yapıyorlar:

 Fatih Terim tutturmuş 10-12 milyon Eurolara Shakiri yi ister, Aykut Kocaman 10 milyon Euroya Moussa Sow u aldırır, Carvalhal de Alves diye bir topçunun bonservisinin sadece yarısına 3 milyon Euro verir ve onu bile oynatamaz! Ondan sonra da başarılı olduklarını sanırlar. 

 Kaleciler Onur ve Tolga ile stoper Mustafa Yumlu, Şenol Hocanın geçen yıllarda Türk futboluna armağan ettiği çok önemli isimlerdi. Bence bu iki kaleci de Volkan ı ceplerinden çıkarır. Ama ne yazık ki Hiddink iki yıl boyunca bunu fark edemedi ve bedelini de ağır ödetti. 

 Şenol Hoca Trabzonspor un orta sahasının göbeğine Sercan ve Aykut u yerleştirdi. Göreceksiniz her iki isim de çok iyi işler yapacak. Maliyetleri de bir kaç yüz bin Euro! Ya diğer büyükler ne yapar? Transfer üstüne transfer yaptırırlar. Beşiktaş Necip-Ernst-Fernandes-Veli Kavlak ve Aurelio gibi beş ön liberoya sahip ve işin tuhaf yanı, sakat değilken hepsinin bir arada oynaması! Fark Şenol Güneş te. Beşiktaş ı Şenol Hocaya teslim edin, sizi en az 15 puan farkla şampiyon yapsın. 

 Trabzonspor un sorunu savunmasında. Defansın sağında Serkan, solunda da Cech yetersiz. Stoperler Glowacki ve Giray da uyumsuz. Yedekler Celutska ve Brozek de ilk on biri zorlayamıyor. Sorun geriden başlayınca, rakip üstünde baskı kurmakta zor oluyor. Dikkat edin Trabzonspor un tüm golleri Burak ın rakip defansın arasına yaptığı koşularla geliyor. Ama hedefleri olan bir takım için alternatif golcüler de çıkmalı. Olcan elbette iyi ama, defansın da hücum anlamında orta sahaya çıkıp destek vermesi gerekiyor. Mevcut durum Türkiye içinde evet ama, benim başarı ölçüm, Edirne den sonra başlar.

 Toparlarsak, yabancı oyuncu sayısı düşmeli, yarısı vasat 12 yabancı olacağına, üçü süper, 5-6 yabancıya düşürülmeli. Bu hem Trabzonspor un kurtuluşu olur, hem de Türk Futbolunun.     

 

Yorum Ekle


Fenerbahçe düzen bozdu Galatasaray’a 3 gol! Fatih Terim’den U dönüşü! Sorun Lucescu mu? Beşiktaş’a ağır darbe Şampiyon Medipol Başakşehir! Beşiktaş, büyük oynuyor Fatih Terim’in muhteşem dönüşü! Tudor'un durumu ne olacak? Beşiktaş-Galatasaray derbisinde kim favori?