Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
  Hasan Perioğlu

           hasanperioglu@gmail.com
         ŞENOL GÜNEŞ’İN EN ÖNEMLİ ÖZELLİĞİ

Alman Teknik Direktör Werner Biskup, Trabzonspor yönetiminin yardımcı Antrenör önerisi efsane kalecileri Şenol Güneş’i kabul edince, hem Trabzonspor hem de Türkiye A Milli futbol takımı için tarihi günler filizlenmeye başladı. Tarih 27 Ocak 1988 idi.

 

 Şenol Güneş’in Alman futbol kültürü aldığını o günlerde hiç kimse fark edemeyecekti! Tarih 13 Eylül 1988’i gösterirken Şenol Güneş Trabzonspor’a attığı imza ile teknik heyetin tek yetkilisi olarak 3 yıl takımına başarıyla hizmet etti.

 

 Sonrasında Boluspor, İstanbulspor, Trabzonspor, Antalyaspor, Sakaryaspor, A Milli takım, tekrar Trabzonspor’u çalıştırdı ve namı ülke sınırlarını aşıp ilk defa yurt dışında Güney Kore ekiplerinden FC Seoul takımını çalıştırdı ve daha sonra ‘yuvam’ dediği Trabzonspor’a tekrar döndü.

 

 Bursaspor'da çok başarılı bir sezon geçirdi ve Beşiktaş’ın Avrupa Kupalarındaki hedefinden dolayı Siyah Beyazlı takımın başına geçti.

 

 Milli Takımda en son Mircea Lucescu’lu buhramlı dönemde önce geçici bir kontrat ile daha sonra da üç yıllık sözleşme ile A Milli takımın başına geçti ve inanılmaz başarılar elde etti.

 

 ŞENOL GÜNEŞ’İN EN ÖNEMLİ ÖZELLİKLERİ:

 

 Şenol Hoca kendisi ve kulübü ile barış içerisinde ve her oyuncuya pilot gözle bakar. Onun kitabında torpil kelimesi geçmez. Özellikle oyuncunun bireysel performansını maksimize etmede Türkiye’de tektir.

 

 Örneğin: Burak Yılmaz’ı önceki kulüpleri sadece sağ kanatta oynatırken, Şenol Güneş Burak’ın zekâ ve hızını fark edip geliştirerek onu forvette serbest oynattı ve yepyeni bir Burak izlemeye başladık!

 

 TAKTİK DEHASIDIR:

 

 Futbolun son 7-8 yılana damga vuran 4-2-3-1 sistemin üstüne bir çizik çekti ve A Milli takıma 4-1-3-2 sistemini yerleştirdi. Rakip savunma göbeklerine iki oyuncu ile baskı yapıp savunmayı hataya zorlayarak sonuca giden sistemin mucidi Şenol Güneş’tir. A Milli takım hücumunu Kenan Karaman ve Burak Yılmaz ile güçlendirip uzun yıllar sonra iki forvet oynatma cesareti gösteren ilk Teknik Direktördür! Sona kısa yoldan giden futbolun mucididir. Şenol Hoca ezber sevmez, Bitti denen A Milli takımı yeniden yarattı ve EURO 2020’ye direkt katılmamızın baş mimarı oldu.

 

 O, kral veya imparator değildir. Futbolun has ama has işçisidir. Takımı tepeden görür ama içinden yönetir. İşte onun sırrı budur.

 

 Ve bu nedenle; Kurt Medya Grubu olarak Türkiye Futbol Federasyonuna önerimiz; Şenol Güneş artık Hocalığı bırakıp, Teknik Direktör yetiştirmelidir!

Yorum Ekle


Fenerbahçe ve günahların bedeli! Fatih Terim ne yapmak istiyor? Galatasaray'da kimlik arayışı! En iyi kaleci kim? Beşiktaş derbide ter attı Sergen Yalçın rüzgarı Dört büyükler kaldı mı? Sevdiklerinize sarılın! Şenol Güneş’in en önemli özelliği Covid-19 Trabzonspor’u vurdu!