Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
  Hasan Perioğlu

           hasanperioglu@gmail.com
         SERGEN YALÇIN RÜZGARI

 

Sergen Hoca yüreğinin sesini dinleyip futbolcu olarak gözünü açtığı, şöhretini dünyaya yaydığı Beşiktaş’a bu sefer teknik direktör olarak gelince hem taraftarın umudu oldu hem de futbol camiasına bambaşka bir renk geldi.

 Zorlu transfer sürecinde yönetime ısrarcı olmayıp, makul fiyata alınabilen futbolcular ile yoluna devam etmeyi tercih etti. Genç futbolculara verdiği forma şansı ile teknik direktörlük kariyeri adına risk aldı gibi görünse de ‘Sergen’i Sergen yapan’ kendi kararları ve özellikleri ile diğer teknik adamlara şimdiden çalımını attı bile!

 Skor adamı öttürür!

 Daha düne kadar ‘neden 2 defansif orta saha oynatıyor’ diye yerden yere vurduğumuz Lucescu, Fatih Terim, kovduğumuz dünyaca ünlü kariyerli teknik direktörlerden Vicente Del Bosque, Luis Aragones, Arthur Zico, Joachim Löw veya Dick Advocaat’ ın yaptıklarının, Sergen Yalçın’ın yaptıklarından hiçbir farkı yok!

 Sergen Hoca da tüm maçlara dörtlü orta sahanın önüne iki savunmacı orta alan oyuncusu ( Atiba ile Josepf de Souza) ve forvet arkasına da yine önibero orijinli Bernard Mensah’ı kullandığı halde, neden kimsenin gıkı çıkmıyor?

 Çıkmaz; çünkü hemen hemen herkes skor odaklı yazıyor ve koltukların sıcaklığı da bu kış günü çok iyi geliyor! Kolay ya; lider takımı neden ve nasıl eleştirelim? İşte asıl mesele de bu; eğer liderin de eksikliğini görebiliyor veya eleştirebiliyorsak, futbolumuza küçük bir katkı da biz katabiliriz. Aksi halde, daralan futbolumuza, her hafta değişkenliğe müsait lig liderlerine pembe gülücükler atıp sahte methiyeler dizeceğiz, hepsi bu!

 Sergen Hoca eleştiremediğiniz sisteminde haklı!

 Çünkü göremediğiniz için eleştiremediğiniz sisteminin açıklamasını yapıyorum:

 Sergen Hocanın Şenol  Güneş’liği tuttu!

 Sergen Hoca da alışılmış 4-2-3-1 sistemini revize edip, Şenol Güneş’in Fransa’yı şoke ederek 2-0 yenen milli takımın oynadığı 4-3-1-2 taktiğine dönüş yaptı. Cyle Larin ve Aboubakar’ı çift forvet oynatarak rakip savunmaların üzerine baskı yaptı. Bunu gören hiç kimse yok! Bu arada değerli üstat Cem Dizdar, Uğur Meleke ve ekranların en güzel yüzü Didem Dilmen Hanımı derin bilgileri ve aydınlatmaları nedeniyle bu kategorinin çok uzağında tutuyorum.

 Sergen Hoca buna mecbur ve haklı; çünkü futbolumuz, teknik ve estetikten uzaklaşıp Sumo Güreşine benzer bir hale döndü.

 Sergen Hoca bir kez daha çok haklı; çünkü elinde bir türlü iyileşemeyen veya oynamak istemeyen bir Adem LLajic ve form tutamayan Oğuzhan Özyakup gerçeği var.

 Yani Sergen Hoca çok az malzeme ile çok iyi işler çıkarıyor! En azından tüm oyuncuların gönlünü kazanmış ve herkese forma şansı veriyor. Gençlere forma vererek Türk Futbolunun yeniden gelişmesinin önünü açıyor.

 Tabi bir de ligimizin kalite değeri var, dost acı söyler; Almanya ve Fransa ikinci ligi, İngiltere üçüncü liginde bizden çoook daha süratli ve güzel futbol oynanıyor. Türk futbolu bunu hak etmiyor. Kupaların tekrar ülkemize gelmesi ve Ay Yıldızın Avrupa semalarında tekrar dalgalanması için Sergen’lerin çoğalması lazım.

Yorum Ekle


Fatih Terim ne yapmak istiyor? Galatasaray'da kimlik arayışı! En iyi kaleci kim? Beşiktaş derbide ter attı Sergen Yalçın rüzgarı Dört büyükler kaldı mı? Sevdiklerinize sarılın! Şenol Güneş’in en önemli özelliği Covid-19 Trabzonspor’u vurdu! Süperlig ne zaman başlayacak?