Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
  Hasan Perioğlu

           hasanperioglu@gmail.com
         GALATASARAY'DA KİMLİK ARAYIŞI!

 

 Süperlig’de son viraja girilirken, Galatasaray hala kimlik ve sistem arayışına devam ediyor. Finansal Fair Play nedeniyle bütçe sıkıntısı yaşayan Galatasaray yönetimi, Fatih Terim’in futbol bilgisinin arkasına sığındı ve arzulanan transferleri gerçekleştiremedi.

 Sezona kreatif ve süratli oyunculardan yoksun olarak başlayan Galatasaray, ağır ve sıkıcı oyun temposuna rağmen zirve takımları ile yakın puanları topladı veya başka bir deyişle, şampiyon adayları ile orantılı puan kayıpları yaşayınca, devre arasına iddialı puanlarla girebildi.

 Fatih Terim’in bir dokunuşuyla; Taylan Antalyalı tek başına önlibero olarak görev yaptı ve takıma muazzam dinamizm kazandırdı. Ama Fatih Terim ilerleyen haftalarda akıllara durgunluk veren bir karar ile ya Taylan’ı kesti ya da yanına önce Etebo, sonra da Gedson Fernandes’i monte ederek işleyen takımı yine yavaşlattı. Orta sahada yalnızken sadece dikine oynayan ve Galatasaray’a hız kazandıran Taylan, pas koridorunu kapatan yeni eküri Fernandes ile maalesef arzulanan seviyeye çıkamıyor ve çıkamayacak da!

 Benzer bir durum da forvette yaşanıyor:

 Mısır milli takımının santraforu Mostafa Mohamed geldi ve taraflı tarafsız herkesin beğenisini kazandı. Galatasaray yıllar sonra sırtı dönük oynayabilen, hava hakimiyeti mükemmel ve son vuruşlarda çok etkili olabilen bir golcü bulmuştu.

 Ancak ‘sistem krizi’ tutan ‘dahi futbol büyüğümüz’ Fatih Terim bu sefer de Radamel Falcao’yu Mısırlı yıldızın yanına koydu ve Mohamed’in sahada kaybolmasına neden oldu.

 Mohamed ve Falcao birlikte oynayamaz.

Aslında oynayabilir ama Fatih Terim bu basit denklemi çözemez!

 Kanatları orta yapacak şekilde çalıştırır ve motive edersen, bu iki yıldız birlikte oynar. Ama sen orta saha kanatlarına içeri top sürdürürsen, oyun alanı daralır ve mentali aynı olan iki hücum oyuncunun koşu alanları çakışır! Biri mutlaka oyundan düşer.

 O zaman, Falcao ile Mohamed’den birini oynatıp, yanına Onyekuru, Kerem veya Oğulcan gibi toplu ve topsuz koşular yapabilen sprinter bir oyuncu kullanacaksın!

 Galatasaray için hâlâ ideal kadroyu arıyoruz ya, alın bizden de iki öneri:

 Muslera-Yedlin, Donk, Marcao, Saracci – Taylan - Kerem- Onyekuru, Feghouli – Mohamed, Oğulcan ( Falcao )

 Elbette riskli gibi görünüyor ama; aklın korkuya üstünlük sağlayacağı en güzel formül budur.

Yorum Ekle


Fatih Terim ne yapmak istiyor? Galatasaray'da kimlik arayışı! En iyi kaleci kim? Beşiktaş derbide ter attı Sergen Yalçın rüzgarı Dört büyükler kaldı mı? Sevdiklerinize sarılın! Şenol Güneş’in en önemli özelliği Covid-19 Trabzonspor’u vurdu! Süperlig ne zaman başlayacak?