Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
25.05.2012 - 11:00
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Serap Eser'in ölümüne müebbet hapis cezası

Küçükçekmece'de İETT otobüsüne molotofkokteyli atılması sonucu lise öğrencisi Serap Eser’in ölmesiyle ilgili davada 2 sanığa ikişer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada tutuklu sanıklar Salman Akpınar ve Hamit Aksan hazır bulundu. Duruşmada söz alan sanıkların avukatı Ömer Çiftçi, eylemde MİT’in rolünün bulunduğuna dair basında haberlerin yer aldığına dikkat çekerek, bunun araştırılmasını istedi. Avukat Çiftçi'nin bu ifadeleri üzerine Mahkeme Başkanı Ömer Diken, bu konuda daha önce karar verildiğini ve ellerinde herhangi bir bilginin bulunmadığını hatırlattı. Sanık Hamit Aksan’ın emniyetteki ifadesinde olaya karıştığını söylediğini belirten avukat Çiftçi, "Sonra bu ifadesinden vazgeçti. Karışsaydı gidip kendi teslim olmazdı. Hangi akılla 'ben yaptım' demiş bilmiyorum. Emniyetteki ifadesine katılan avukatı polis ayarladı. Kim olduğunu bilmiyoruz. Bu avukatın mahkemede dinlenmemesi eksikliktir. Suça karışmış olsalar bile kasıt otobüse zarar vermektir.


Öngörülemeyen bir sonuç ortaya çıkmıştır. Bu nedenle beraatlarına karar verilmesini istiyoruz" dedi. Savunmasını yazılı olarak mahkemeye sunan sanık Salman Akpınar, hakkındaki suçlamaları kabul etmedi ve beraatını talep etti. Polisin kendisini hedef aldığını iddia eden Akpınar, “Bu bir komplodur. Polis, asıl faili bulamayınca suçu üzerimize attı. Kamuoyunda anti Kürtlüğü yaymak için Serap’a gereken müdahale yapılmadı ve ölüme terk edildi. Serap ve ben bu olayın mağdurlarıyız. Onun payına ölüm, benim payıma da hapis düştü” diye konuştu. Olaya karıştığına dair dosyada bir delil olmadığını ileri süren Akpınar, “Kamuoyuna yansıyan Savcı-MİT-Emniyet krizi, benim bu olayda MİT’in parmağı var iddiamı güçlendirmektedir. Mevcut delillerle hüküm kurulması adalet duygusunu yaralayacaktır. Beraatıma karar verilmesini talep ediyorum” diye konuştu. Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Hamit Aksan ve Salman Akpınar'ı 18 yaşından küçük maktül Serap Eser'i "patlayıcı madde atmak suretiyle yakarak kasten öldürmek" ve "devletin birliğini bozmaya teşebbüs etmek" suçlarından ikişer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme ayrıca sanıklardan Akpınar’a "izinsiz bir şekilde patlayıcı madde bulundurmak ve örgütü propagandasını yapmak" suçlarından 7 yıl 8 ay, sanıklardan Aksan’ı ise "izinsiz bir şekilde patlayıcı madde bulundurmak" suçundan 6 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme, sanıkların duruşmadaki hallerini göz önünde bulundurarak verilen cezalarda herhangi bir indirime gitmedi. Tutuksuz sanık Merdan Berk'in ise molotofkokteyli atmak suçundan delil yetersizliğinden beraatına karar veren mahkeme heyeti, terör örgütü üyeliği suçlamasından dolayı ise sanığın dosyasını ayırarak yeni bir soruşturma için savcılığa gönderdi.


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :