Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
16.04.2016 - 18:31
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ömer Seyfettin’in bilinmeyen hayatı

Ömer Seyfettin’in bilimyen hayatını kaleme alan Mehmet Dursun, yazarın ölümdeki önemli detayını yazdı

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Güncelposta-Ömer Seyfettin, 23 Şubat 1920’de şeker hastalığından ötürü son durağı olacak Haydarpaşa Hastanesi’ne kaldırılır ve  6 Mart 1920’de ise bu hastanede son nefesini verir.

Nümayiş gibi kalabalık ve öfkeli bir cemaatin huzurunda cenaze namazı kılındıktan sonra Kuşdili’nde Mahmud Baba haziresinde toprağa verilmeden önce trajik bir olay gelişti.

Vefatından sonra cenazesi kimsesizlerin cenazeleri gibi Haydarpaşa Numune Hastanesi’ne kaldırılmış ve orada görevli Sivaslı bir hademe tarafından karışıklık sonucu karnı yarılarak otopsisi yapılmıştı.

Kadavrasının fotoğrafını ise kütüphane memuru çekmiş, etrafında toplananlar ilgisiz nazarlarla fotoğrafçıya bakmışlardı. Türk edebiyatında kısa öykücülüğün önünü açıp sayısız eser veren ve  işgal döneminde ingilizlere karşı milletimizin onuru için mücadele veren Ömer Seyfettin’in böyle bir olaya maruz kalması çok üzücü.

Çekilen resimde kadavrası bir sedyenin üstünde boylu boyunca yatıyor, ön safta göbekli bir hademe büyük bir zevkle poz vererek sırıtırken genç öğrenciler de meraklı ve heyecanlı gözlerle ömer seyfettine bakıyordu.

Resim  Tahir Alangun’un Ömer Seyfettin’i ayrıntılarıyla anlattığı ancak ismini hatırlayamadığım kitabının ekler bölümünde yer alıyor. kendisinin her adımının peşine takılan  hafiyeler tarafından izlendiğini bildiği halde Türkçülük için çalışmaktan geri durmamıştır.

Özellikle “Piç” isimli hikayesiyle döneminde büyük yankı uyandırmıştır. Balkan savaşlarında yunanlılara esir düşmüş olan ömer seyfettin, esaret döneminde düzenli olarak günlük tutmuştur.

Bizzat kendisinin ifade ettiğine göre en çok hasret duyduğu varlık kızıdır.dönemin tanınmış doktorlarından birinin kızıyla evlenmiş, uzun süren esaret hayatı ve evden uzak kalması sebebiyle, eşi babasının ısrarları sonucu seyfettinden ayrılıp bir doktorla evlenmiştir.

Memleketinin iyisiyle kötüsüyle her insanını seven ömer seyfettin, bu sebepten olsa gerek sadece doktorları sevememiştir. doktorlara olan bu kini onun genç yasta ölümüne etki etmiştir, hastalığının son aşamasına kadar doktora gitmemiş ve bugün bile kesinleşmemiş olan ölüm sebebi nedeniyle hayata gözlerini yummuştur.

Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :
Esma 2016-04-16
teşekkür
Güzel bir bilgilendirme olmuş çok teşekkürler..Türk Edebiyatı içindeki yerini hiç kimsenin dolduramayacağı bir kişilik oysa.. Bilmiyordum bu şekilde trajik bir olayı yaşadığını. Zaten insanı hep korktuğu şey bulur. Doktor tramvası varmış. Allah rahmet etsin.. Öykülerindeki naiflikte yaşatmamız gerek onu.