Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
05.12.2016 - 12:49
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Emekli öğretmenin edebiyat başarısı

Emekli Öğretmen Ali Şen, yazdığı dört farklı kitapla kısa zamanda adından söz ettirmeyi başardı.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

“Mor Dağlarda Barışın Dili, Umudun Bittiği Yerde, Dünyada Anadille Eğitim Hakkı ve Kürtler ve Bitmeyen Sızı” adlı dört eserle kitapseverlerin karşısına çıkan Ali Şen’in edebiyat dünyasındaki yolculuğuna bir göz atalım.

Umudun Bittiği Yerde:  Doğu coğrafyasında, iç savaş ateşinin ortasında tutunmaya çalışan bir aşkı anlatıyor. Yazar, öylesine gerçekçi bir anlatım dili kullanmış ki, okurken kendinizi o ateşin ortasında buluyorsunuz. Yaşadığı toprakların kendilerine dar geldiği insanların hikâyelerini dinleyeceksiniz yazardan. İlk cümlesinden son cümlesine yapacağınız yolculuk bu hazin ve imkânsız aşk hikâyesinde bir yolcu yapacak sizi.

Dünyada Anadilde Eğitim Hakkı ve Kürtler : Dil ve eğitim ilişkisini evrensel boyutlarda inceliyor. Oldukça etkili ve akıcı bir üsluba sahip olduğu bu eser, kütüphanelerin araştırma rafının vazgeçilmez bir başucu kitabı niteliğinde. Dil ile düşünce, dil ile eğitim arasındaki ilişki çeşitli düşünürler tarafından derinlikli irdelenmiştir. Yazar, kitabında farklı düşünürlerin fikirlerine sık sık yer veriyor. Bağımsız düşünce, bireyin kendi aklı ile doğru olanı aramasıdır. Bu ise ancak bireyin kendi öz dili ile mümkündür. Yazar tam da bu noktada, bireyin ancak özgür sosyal, ekonomik ve coğrafik ortamlarda kendini gerçekleştirebileceğini dile getiriyor. Dil, fikirlerin temelini oluşturur. Kişioğlu eğitimine, öğrenme sürecinin verimliliğine, birey olma yolunda kazanacağı edinimlere ancak kendi ana dilini koruyarak ulaşabilir.

Bitmeyen Sızı: Yazarın sekiz farklı öyküden oluşturduğu bir kitaptır. Yazar, okurunu sade, akıcı bir anlatımla hayatın içinden karakterlerle tanıştırıyor. Bazen gündelik hayatın hareketliliğine kapıldığımızdan, yaşantımızda varlıklarını anlayamadığımız insanlar vardır. Yazar bizlere, sıradan gibi görünen bu insanların yaşamlarının ne kadar masum ve saf olduğunu gösteriyor. Ve elbette haksızlıklara, düzen gibi gösterilen düzensizliğe muhalif duruşuyla sade, anlaşılır bir dil kullanıyor.

ALİ ŞEN KİMDİR?

Diyarbakır - Ergani nüfusuna kayıtlı olan Ali Şen, 1954 yılında Elazığ'ın Birik köyünde doğdu. İlkokulu doğduğu köyde okuyan Ali Şen, ortaokul öğrenimini Dicle ve Hasanoğlan Öğretmen Okulu'nda tamamladı. Yüksek öğrenimini ise Diyarbakır Eğitim Enstitüsü Almanca Bölümü'nde okudu. Ülkenin çeşitli şehirlerinde görevini yaptıktan sonra 2001 senesinde öğretmenlikten emekli olmuştur. Yaşantısına yazar olarak Antalya Alanya'da devam eden Şen, farklı türlerde edebiyat çalışmalarında bulunmuştur.

Eserleri:

Mor Dağlarda Barışın Dili, ( Roman, 2008, Tevn Yayınları ) Umudun Bittiği Yerde, ( Roman, 2010, Lis/Red Yayınları ) Dünyada Anadille Eğitim Hakkı ve Kürtler, ( İnceleme, 2013, Tevn Yayınları ) Bitmeyen Sızı ( Öykü, 2015, Ceylan Yayınları )


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :