Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
21.03.2019 - 23:44
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çanakkale Zaferi'ne Lionlardan saygı duruşu

Ülkemizin önde gelen küratörlerinden biri olan ve aynı zamanda 118 Y Anadolu Yakası Lions Kulübü’nün Halkla İlişkiler ve Komite Başkanlığı’nı sürdüren Esma Bayraktar, ‘Efelerle Zafere’ adlı karma sergiyi sanatseverlerle buluşturdu.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

 

Güncel Posta/İstanbul

Sanat dünyadaki en sosyal iletişim biçimidir. Küratörler ise bu iletişme yön veren kişiler olarak tanımlanıyor. Onlar, her türlü sanat dalı üzerine sergi düzenleyen uzmanlardır. 118 Y Anadolu Yakası Lions Kulübü’nün  çeşitli kademelerinde görevler almış ve halen 118 Y Anadolu Yakası Lions Kulübü’nün Halkla İlişkiler ve Komite Başkanlığı’nı sürdüren Esma Bayraktar, “ Efelerle Zafere’ adlı karma sergiyi sanatseverlerle buluşturdu. Caddebostan Lions Kulübü ev sahipliğinde yapılan sergi, iş, sanat, spor, siyaset ve cemiyet hayatının önemli isimlerini buluşturdu.

TEK FIRÇA DARBESİ İLE ORTAK ESER

Caddebostan Kilercibaşı Köşkü’nde düzenlenen açılış kokteyline Küratör Esma Bayratar ve Caddebostan Lions Kulübü Başkanı Gökhan Ateşalp, Caddebostan Lions Kulübü Kültür Sanat Komite Başkanı Zerrin Tever sanatseverler ile özel olarak ilgilendiler. Ayrıca açılış kokteyli sırasında, özel olarak İzmir’den gelen sanatçı Mustafa Ali Kasap canlı performans ile bir kadın efe resmi yaptı. Bu tablonun özelliği ise sergiye katılan herkesin birer fırça darbesi ile esere katkıda bulunmaları oldu. Mustafa Ali Kasap daha sonra “Kurtuluş Savaşında Kadın Efelerin Rolü” isimli mini bir söyleşi gerçekleştirdi. Caddebostan Lions Kulübünün bünyesindeki serginin açılışında Kapadokya Bebek Müzesi kendi koleksiyonundan “Çanakkale savaşında yaralanan askerlere, köylü kadınların eşarp, başörtü, yasatık ve yorgan ile yaralarını tedavi edişlerini canlandırıldığı bir eser ile renk kattı.

SANATIN GÜCÜ İNSANLARI BİRLEŞTİRİR

Esma Bayraktar basına verdiği demeçte “ Bugün burada toplanmamızı sağlayan sergi sıradan bir sergi değildir. Biz sanatın birleştirici ve bütünleştirici çatısı altında bir araya gelerek, kurtuluş savaşında can veren dedelerimize saygı duruşunda bulunuyoruz. Bunu da sanat ile yapıyoruz. 18 Mart Çanakkale Zaferi 104'ncı yılında böyle bir etkinlik ile buluşuyor olmamız kelimelerle anlatılmayacak kadar güzel bir duygu. Bu sergi ile birlikte Dünya’da  “centilmenlik savaşı” olarak da bilinen Çanakkale zaferinde hayatını kaybeden kahraman efelerimizi ve kadınlarımızı saygı ile bir kez daha anıyoruz. ” dedi. Bayraktar’ın konuşmasının ardından bütün Lionlar hep bir ağızdan Çanakkale türküsünü söylediler.

Yurt genelinde kentini ispat etmiş, birbirinden değerli 27 sanatçının yağlıboya, suluboya, römyef, kitre bebeklerle kendine has “Çanakkale Zaferini” resmettiği eserlerden oluşan karma sergi, 14–22 Mart 2019 tarihleri arasında Kilercibaşı Köşkünde sanatseverlerin ziyaretine açık kaldı.

Haber-Fotoğraf: Mehmet Dursun


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :