Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
19.01.2020 - 01:29
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rojda'nın son albümü BAZIN çıktı

Kürt müziğinin ünlü ismi Rojda 'Bazın' isimli yeni bir albümle sevenlerinin karşısına çıktı.Albümlerde müziğini çoğunlukla toplumsal sorunlar ve hikayeleri üzerine kuran Rojda son albümü 'Bazın'ı da kadınlara adadı.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

 

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Rojda yeni albümünden ötürü büyük heyecan duyduğunu belirterek, “Bu albümde birçok eser benim kendi bestelerimden oluşuyor. Çok büyük emek verdik. Umarım dinleyicilerimiz beğenir.” dedi.

Rojda son albümün geçmişten geleceğe uzanan bir köprü niteliği taşıdığını ifade ederek, “Yeni albümünün ismi ise BAZIN. Bazın bilezik-bileklik anlamına geliyor. Benim için hem tarihsel hem de felsefi anlamı büyük. Bestelerim yine kadın ve yaşam teması ağırlıklı. Her şarkı ve stranın ayrı bir hikâyesi var.” değerlendirmesinde bulundu.

“Bazın” sözcüğünün tarihçesi ve albüme isim olma sürecine değinen Rojda şunları kaydetti:

“Yazının sözün kayıtlara geçmediği dönemlerde sanat, ya da zanaat icracılarının kollarında ahşap, tunç ya da benzeri metallerden oyulmuş halkalarla statüleri, toplum içindeki rolleri belirlenirdi. Günümüzde bilezik, ya da bileklik dediğimiz o halkalara tarihi rölyeflerde, kabartmalarda, heykellerde karşımıza çıkıyor. Mezopotamya’da kola takılarak statü belirten o halka Kürtler’de ‘bazın’dır. Gerçek anlamıyla süs eşyası olarak kullanılan bileziğin bir de mecazi anlamı vardı. Kürtler’de ‘Di milê wê/wî de bazina zêrin heye’ denir. Onun kolunda altın bilezik var anlamında. Yani o kişi bir sanata sahiptir, üretkendir denilmek istenirdi. Biz de hem bu metafora hem de kadının emek boyutuna dikkat çekmek istedik.”

Rojda sevenlerinin ROJDA OFFICIAL youtube kanalına abone olarak şarkıları ücretsiz dinleyebileceklerini de sözlerine ekledi.


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :