Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
21.03.2020 - 15:53
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Corona Günlerinde Evde Sanat

Tüm aktivitelerin iptal edildiği ve toplumsal dayanışmanın test edildiği bu zor tecrit günlerinde ülkemizde yetkililer evinizde kalın diyor. Peki evde nasıl zaman geçireceğiz? diyorsanız, naçizane bir önerim var

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

 

Mehmet Dursun Yazdı

 

Dünya da, özellikle kıta Avrupa’sı başta olmak üzere Covid19 virüsü pandemisine (İtalya başta olmak üzere) karşı ağır önlemler alınırken, 7. Sanat dalı olan sinema filmlerinin gösterim tarihleri ertelendi.  Tiyatro oyunları ve konserler de iptal edilmiş durumda. Toplumsal dayanışmanın test edildiği bu zor tecrit günlerinde ülkemizde dünyaca ünlü piyanistimiz Gülsin Onay, Yalın ve Haluk Levent başta olmak üzere bir çok müzisyen, sanatçı, şarkıcı ‘Evde Konser Var’ isimli bir etkinlik düzenleyerek internet üzerinden ücretsiz vatandaşlara konser vermeye başladı.

Herkesin haberleri dikkat ile takip ettiği ve korku iklimi durumunu fırsat bilen yapım şirketlerinden Endonezya menşeli MF Production, çağın vebası olan ve binlerce kişinin ölümüne sebebiyet veren Coronavirüs ile ilgili post distopik bir filmin fragmanını yayınlar. Çekimleri dünyanın çeşitli kentlerde gerçekleşen CORONA XL isimli film için, 1 Mart tarihinde düğmeye basıldığı, 10 Mayıs 2020’de filmin dünya sinemalarında vizyona gireceği söylendi. Ülkemizde ne zaman gösterime gireceği bilgisi henüz netleşmedi.

Bir güzel haber de benim gibi günde üç film izlemeyi ritüel haline getirmiş olan sine-fillere. 1988 yılından bu yana her yıl Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da düzenlenen dünyanın en büyük belgesel film festivali olan “Amsterdam Uluslararası Belgesel Film Festivali”nin ücretsiz olarak 300 filmi online erişime açtığını duyurdu.  Benim nacizane önerim, mısırınızı patlatıp, kahvenizi, çayınızı demleyip, gündelik yaşam koşturmacısında izlemeyi ertelediğiniz film veya dizileri evinizde imkan dahilinde izleyip aradan çıkarmanız.  Sağlıcakla kalın.


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :