Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
07.05.2015 - 10:37
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hasanpaşa Gazhanesi, Enerji Müzesi Oluyor

Yıllardır kaderine terkedilen Kadıköy Hasanpaşa Gazhanesi’ni enerji müzesi ve kültür merkezine dönüştürdüklerini açıklayan İBB Başkanı Topbaş, 'Burası odak noktası, çekim merkezi olacak' dedi.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Güncelposta-İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yıllardır atıl vaziyette duran tarihi Hasanpaşa Gazhanesi’ni enerji müzesi ve kültür merkezine dönüştürüyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ihalesi tamamlanan ve inşaatına başlanan projeyi basın mensuplarına tanıttı. AK Parti Kadıköy İlçe Başkanı Av. İsa Mesih Şahin ve SKM (Seçim Koordinasyon Merkezi) Başkanı Av. Mehmet Denizoğlu ve çok sayıda partilinin hazır bulunduğu tanıtım toplantısında Topbaş, önemli bilgiler verdi.

Kadir Topbaş, “Geçmişte İstanbul’un yakıt ihtiyacının karşılandığı 3 önemli tesisten biri olan Tarihi Hasanpaşa Gazhanesi’nin ihtiyaç kalmadığı için 1993 yılından bu yana atıl vaziyette olduğunu hatırlatarak, restorasyon projesinin Kadıköy ve İstanbul için çok önemli olduğunu söyledi.”

15-16 AY SONRA TAMAMLANACAK

Topbaş “Geçmişten beri İstanbul’un çok önemli yerleşim yerlerinden biri olan Kadıköy ile Hasanpaşa çevresinin kurulacak enerji müzesi ve kültür merkezi ile çok önemli aktivite merkezine kavuşacağını ifade eden Kadir Topbaş “Bina projeleri son aşamasıyla Koruma Kurulu’nda olan projenin açılışını inşallah 15-16 ay sonra birlikte yaparız. Burası odak noktası çekim merkezi olacak. Burada yaşayan insanlarımıza keyif verecek ve çevresini de olumlu yönde etkileyecek” dedi.

GAZHANE’DE YAPILACAK ÇALIŞMALAR

1892 yılında hizmete giren tarihi Hasanpaşa Gazhanesi’nin işletmesinin 50 yıl süre ile işletilmesi için Fransızlara verildi. 1931’de millileştirildi, 1945’te İETT’ye devredildi, 1993 yılında kapandı. Toplam alanı 31 bin 495 metrekarelik gazhanedeki restorasyon çalışmaları kapsamında yapının çalışma felsefesini anlatan birimler korunuyor. Yeni kullanım fonksiyonları kazandırılan tarihi mekan, Yapının çalışma maliyet felsefesini anlatan birimlerin korunduğu mekan, eski ve yeniyi buluşturan bir yapı haline getiriliyor.

Restorasyon çalışmaları kapsamında kültür merkezine dönüştürülecek Hasanpaşa Gazhanesi’nde enerji sistemleri müzesi ve bilgi tüneli, uluslararası sergi salonu, açık pazar yeri, atölye, 375 kişilik çok amaçlı gösteri salonu, çocuk bilgilendirme evi, 3 adet cep sineması, 40 kişilik 3d sinema ve fuaye alanı, kütüphane, seyir terası, restoran ve kafeterya ile 310 araç kapasiteli otopark yer alacak.

Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :