Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
21.12.2015 - 21:32
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Fikirtepe Çocuğuyuz Olum

Kadıköy Fikirtepe geçmişi silinmiş boş bir hafıza gibi; ne ‘Fikirtepe Çocuğuyuz Olum’ diyen ahalisi ne de maziye dair kalıntısı var

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Fikirtepe Çocuğuyuz Olum: Bu cümleyi hemen hemen herkes biliyordur. Ve bu cümle eskiden Fikirtepe’de yaşayan çocukların, gençlerin hatta bazen yetişkinlerin bile kunlandığı bir tabirdir.

 Gökhan Demir-Güncelposta Gazetesi Bunu kunlanmaların  da ki amaç genellikle karşılarına çıkanı korkutmak ve bir onursal ifade olarak görürlerdi.Şuan günümüzde ise bu tabirin amacı sadece yüzlerde tebessüm bırakmak için bir espiri görevi görmektedir. Peki ne değişti de fikirtepe de bu cümlenin anlamını da beraberinde değiştirdi

Eskiden bildiğimiz üzere fikirtepe denilince akla dar gelirli insanların yaşadığı yerlerden biri, farklı bir  boyutta bakarsak tinercilerin,madde bağımlıların,kavgacıların mekanı diye bilinirdi.

 Bu yoksul mahalleye  kendi şehirlerinde geçimini sağlayamayan ailelerin İstanbul'u bir ekmek kapısı olarak görüp buraya göçenlerin mekanlarından biriydi fikirtepe yoksulluğun tetiklediği ezilmişlik psikolojisi ile insanları daha kavgacı ve nefret duygularına sahip olmalarına sebebiyet verdi bu çoğu yerde böyledir çünkü kaybedecek hiçbir  şeyi olmayan bir insanin hiçbir şeyden korkusu da olmaz bu gayet basit bir psikolojik analizdir .

 Zaman geçtikçe buraya göçen aileler ağır ve zor işlerde çalışarak azda olsa toprak sahibi ve ev sahibi olabildiler. Konum bakımından çok güzel bir yerde olan fikirtepenin adeta acemi bir sanatçının  beğenmediği bir eseri bozup yeniden şekilendirileceği günler çokta uzakta değilmiş oysa.

 Günümüze baktığımız zaman Fikitepe büyük  bir rant ve kar etmek isteyen şirketlerin dikkatini cezbetti böylelikle mahalledeki yırtık elbise gibi olan yoksul evleri vitrinde duran mankenin üstündeki parlak elbiselere çevirmek ve bundan büyük paralar kazanmak isteyen patronların mekanı haline getirdi.patronlar için az fakat yoksulların gözünde çok görünen paralarla satın alındı evleri ve halende satın alınıyor bu mahallenin insanları nereye gitti derseniz cevaben bunun gibi veya bundan daha yoksul mahallelere yani bu yoksulluk olduğu sürece bu kovalamaca devam edecektir.

 Mahalleye girdiğiniz zaman ilk önce aşırı derecede gürültüyle karşılaşırsınız sonra büyük yıkıntılar,iş makinları toz bulutları karşılar sizi sanki buraya alelacele birileri yerleşecekmiş gibi bir hareketlilik sezersiniz ,surye den göçüp gelen insanların acınası hallerini çıplak ayaklı çocukları dilenen kadınları yani kısaca fikirtepe insanoğlunun acınası bir portresini sunuyor önünüze .

Bundan anladığım şudur ki eskiden Fikirtepe çocuğu olmak için yoksul olmanız yeterliydi,oysa gelecekte fikirtepe çocuğu olmak istiyorsanız çok miktarda para harcamanız gerekecektir...

 

Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :