Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
06.09.2017 - 23:07
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Okul bahçesinde tarım

Kadıköy Belediyesi’nin çocukların meyve ve bitkileri tanıması için okullarla birlikte sürdürdüğü permakültür ve topluluk bahçeciliği meyvelerini vermeye başladı.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

guncelposta.com

Kadıköy Faik Reşit Unat Ortaokulu’nun bahçesi de onlardan biri. Bahçede dut, çilek, mısır, domates, patlıcan, biber, muşmula ve onlarcası var. İstanbul’un simgesi erguvan da unutulmamış. 

Okul Müdürü Ali Arslan öğrencilerin yokluğunda bahçenin bakımını, sulamasını da yapmış. “Öğrencilerimize toprağın önemini, gıdanın kaynağının toprak olduğunu, toprağın da canlı bir yapıya sahip olduğunu, domatesin, patatesin ve diğer pek çok meyve ve sebzenin topraktan beslenerek yetiştiğini anlatıyoruz. Çocukları organik veya doğal tarımla tanıştırmak, doğayı öğretmek için küçük de olsa bir bahçe yaptık. Doğayı seven insanı da sever.

Yoldan geçenlerin bile merakla baktığı bir bahçe oldu. Kadıköy’ün ortasında böyle bir bahçenin olması yoldan geçenlerin de ilgisini çekiyor hatta fotoğraf çektirenler bile oluyor.” diyen Arslan, bahçe çalışmalarının yanı sıra çocuklarda hayvan sevgisinin gelişmesi amacıyla 10 tane ördek yavrusunu da bahçede büyütüp beslediklerini anlattı. 

Kadıköy Belediyesi’nin  okullara permakültür ve topluluk bahçeciliği konusunda verdiği destek bu yıl da devam edecek. Belediye  talep eden okullara bahçenin hazırlanması meyve ve sebze dikimi konusunda  gerekli destekleri sağlayacak. Belediye geçtiğimiz yıl 15 parka  meyve fidanı dikmişti.


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :