Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
28.04.2012 - 18:38
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Durumu kritik iki hastaya yapay kalp

İstanbul'da, durumu kritik iki hastaya yapay kalp takan ekipten Uzman Dr. Balkanay, 'En ağır hastalardı. Yani köprü öncesi son çıkış gibi bir şey

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

İstanbul'da Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde durumları ağır olan ve kalp nakli bekleyen Bayram Ali Gören (47) ile Murat Damar'a (34) yapay kalp takıldı. 

'SON DÖNEMİYDİ' 
Her iki hastanın da kalp yetmezliğinin son döneme geldiğini belirten uzman doktor Mehmet Balkanay, "Eğer donör bulunamamışsa hastanın 2 yolu var. Birincisi ya köprüyü geçemiyor, son durakta kalıyor, yani vefat ediyor. Ya da o son durağı geçip bir tur daha atıyor. Yani köprüden önceki son çıkış gibi bir şey. İşte o son çıkış eğer hastaya uygun kalp bulunamamışsa, yardımcı kalp destek sistemlerinden uygun olan birisi seçiliyor ve hastaya uygulanıyor" diye konuştu. Hastaya uygun donör bulunana kadar hayatını yapay kalp ile sürdürdüğünü belirten Balkanay "Her iki hastaya da uluslararası Intermacs kriterlerine uygun olduğu için yapay kalp takılmasına karar verdik. Bu kriterlere göre hastanın durumu 1'den 7'ye kadar sınıflandırıldı. Bizim hastalarımız en ağır gruba yakın, onun sınırında olan hastalardı. Bu cihazları 1'e geçmeden takmak gerekir ki hasta kurtulsun. Her 2 hastamız da yoğun bakımda yatan ve kalbi destekleyen damardan verilen ilaçlarla hayatta kalan hastalardı. Hastalarımız bir dönem Intermacs kriterlerinin neredeyse 1. basamağına kadar çıkmışlar, yapılan tedavi sonucu 2'nci basamağa dönmüş hastalardır" dedi. Takılan cihazla hastanın 7 yıl boyunca hayatlarını sürdüreceğini belirten Balkanay, sözlerine şöyle devam etti: "Şu anda evlerine gidebilecek durumdalar. Ancak bu makineyle birlikte yaşayacakları için kullanmayı öğrenmeleri şart. Makineleri kullanmanın eğitimini verdik." 

YEMEK YİYEBİLİYORUM' 
Yapay kalp takılmadan önce yemek yerken zorlandığını belirten inşaat işçisi Murat Damar, "5 Mart'ta yoğun bakıma alındım. 2 Nisan'da ameliyat oldum. 10 Nisan'da servise çıktım. Ameliyat sonrası 3 günde ayağa kalktım. Artık rahatlıkla yemek yiyebiliyorum" diye konuştu. Manavlık yapan evli ve 3 çocuk babası Bayram Ali Gören ise "Geçen yıl 2'nci defa ağır kalp krizi geçirdim. Kaldırıldığım hastanede kalp naklinin şart olduğunu söylediler. Uyku uyuyamıyordum. Kalp bekliyordum. Zaman kısıtlıydı. Ameliyat oldum ve rahatladım. Uykularım tatlılaştı. Bizim Türk hekimleriyle gurur duymamız lazım" dedi. 

Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :