Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
24.03.2012 - 23:59
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Van Kahvaltısı artık İstanbul Çamlıca'da

Van Kahvaltısı'nı İstanbul'da nerde yiyebilirim? Van Kahvaltısı'nı Van'a gitmeden aynı tadı alarak yapabileceğim bir yer bulmak mümkün mü? Meşhur Van Kahvaltısı'nın adresi...

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Yemyeşil ortamda ve Çamlıca’nın temiz havasında Van’ın doğal ürünlerinden oluşturulan meşhur Yöresel Van Kahvaltısı’nı sunan Şazeli Cafe, açık ve kapalı 200 kişilik alanlarında İstanbullulara lezzet şölenleri veriyor.

Şazeli Cafe, Üsküdar Kısıklı’daki açık ve kapalı mekanlarıyla Yöresel Van Kahvaltısını, İstanbulluların beğenisine sunuyor.  Van’ın  doğal lezzetlerinden oluşturulan meşhur Van Kahvaltısı’nı şehir gürültüsünden uzak yemyeşil bir ortam ve Çamlıca’nın temiz havasında sunan Şazeli Cafe, arkadaş buluşmalarını ve iş toplantılarını lezzet şölenlerine dönüştürüyor.

BOĞAZ NAZIR VAN KAHVALTISI (FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN)

TOPLANTILARIN ADRESİ
Günün stres ve yorgunluğunun atılacağı kahvaltılı-yemekli  toplantıların vazgeçilmez adresi olan Şazeli Cafe'nin ortaklarından Abdulvahap Eraslan, kaliteden ödün vermeden günün her saatinde hizmet verdiklerini belirtti. Eraslan, en taze yöresel ürünleri açık ve kapalı 200 kişilik alanlarda sunduklarını ifade ederek, “Yöresel lezzetlerin yanında bahçemizde tamamen doğal beslenen tavuklarımızın yumurtalarını misafirlerimize elleriyle seçme imkanını veriyoruz… Hafta sonları, yeşillikler arasındaki açık alanlarımız ve tamamen ahşaptan yapılmış kapalı salonumuzda aileler kahvaltılarını yaparken, çocukları da geniş bir alana yayılan oyun bahçelerinde zamanlarını neşe içinde geçirebiliyorlar… Çok sayıda araç alabilen otoparkımız da güven içinde yemekli toplantı ortamını sağlıyor” dedi.

 İŞTE TADINA DOYUM OLMAYAN LEZZETLER
Otlu peynir: İçine dağlarda yetişen hoş kokulu otlar katılıyor. Bu otlar ilkbaharda çiçeklenme zamanı toplanan ve yöresel adlarıyla sirmo, mendo, peliz, kireng, yarpuz (yabani nane), mustafa çiçeği, helis (çaşur) ve kekik. 
Murtuğa: Un, yumurta ve yağ ile yapılıyor. Un, yağda iyice kavruluyor. Un pembeleştikten sonra çırpılan yumurta üzerine dökülüp karıştırılıyor. Böylece murtuğa elde edilmiş olunuyor ve sıcak olarak servis ediliyor. 
Kavut: Süte batırılıp kurutulan buğday, biraz kavrulduktan sonra el değirmeninde çekiliyor ve yağda kavruluyor. En güzel tereyağında oluyor; ama zeytinyağı ya da başka herhangi bir yağ ile de yapılabiliyor. Kahvaltıda genellikle üzerine bal veya reçel dökülerek yeniyor. 
Cacık: Sütün yağı alındıktan sonra yağsız kalan lordan yapılıyor. Maydanoz, isteğe göre de biber katılarak hazırlanıyor ve sofraya tereyağın üzerine konularak getiriliyor.

KAHVALTI GELENEĞİ
Gölü, farklı renkte gözlere sahip kedisi ve yüksek yayları ile ünlü Van şehri, yaylalarından doğal olarak üretilen yiyecek malzemelerinin sunulduğu kahvaltı salonlarıyla da haklı bir üne sahip. İpekyolu’nun geçiş güzergahında bulunan Van’ın kervanlara ev sahipliği yapması, beraberinde kahvaltı geleneğinin doğuşuna neden olmuş. Kahvaltının en büyük özelliği, tamamen yörenin doğal ürünlerinden oluşturulmuş olmasıdır.

Emniyet Mahallesi Nurbaba Caddesi No.27 Kısıklı Üsküdar / İstanbul

Tel : 0 216 422 49 68     iletisim@sazelicafe.com

 

Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :