Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
13.01.2014 - 18:05
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Maltepe Çerkes Derneği'nin gecesinde izdiham yaşandı

Çerkes Dernekleri Federasyonu Maltepe Şubesi’nin Türkan Saylan Kültür Merkezi’ndeki muhteşem gecesinde çeşitli Çerkes derneklerinin yoğun ilgisi nedeniyle davetliler salona sığmadı.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

ÇERKES Dernekleri Federasyonu'nun (Çerkes Fed) kurucu derneklerinden Maltepe Çerkes Derneği'nin Türkan Saylan Kültür Merkezi'ndeki kültür ve eğlence programına çok sayıda kurum temsilcisi ve kalabalık bir davetli grubu katıldı. Büyük ilgi gören gecede misafirler salona sığmayınca salon dışından izlemek zorunda kaldılar.  Bir araya gelerek hasret gideren Çerkes vatandaşlarımız bol bol sohbet ederek bu anlamlı günün keyfini coşkuyla yaşadılar.

BÜTÜN ÇERKES TEMSİCİLERİ ORADAYDI

Çerkes sanatçı İshak Akbay'ın sunduğu programa; Çerkes Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Dr. Nusret Baş ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Çerkes Kadınları Teavün Cemiyeti Derneği Başkanı Prof. Dr. Günsel Şurdum Avcı ve Yönetim Kurulu Üyeleri, İstanbul Çerkes Derneği'nin Yönetim Kurulu Üyeleri, Çerkes Hakları İnsiyatifi Sözcüleri Çoğulcu Demokrasi Hareketi Öncüleri, Maltepe Çerkes Derneği Yöneticileri, Gebze Kuzey Kafkas Kültür Derneği Yöneticileri, Dünya Çerkesleri Dayanışma Komitesi Yöneticileri ve değişik bölgelerin Çerkes kurumlarından temsiciler  katıldı. 

TÜRKİYE’NİN ÖNEMLİ ZENGİNLİKLERİNDEN

Konuşmaların çoğunun Çerkesce yapıldığı ve gece yarısına kadar aralıksız süren programda; Maltepe Çerkes Derneği'nin Yönetim Kurulu Başkanı Murat Özden, Çoğulcu Demokrasi Hareketi öncülerinden Kenan Kaplan, Çerkes Dernekleri Federasyonu Başkan Yardımcısı Mustafa Saadet gecenin anlamını ifade eden konuşmalar yaptılar.

Konuşmacılar, aynı duygu ve düşünce içinde, ''Çerkeslerin kültürlerini ve anadillerini yaşatma mücadelesi verdiğini, bu mücadelenin de siyasi alanda da etkisini göstermeye başlayacağını ve Türkiye'nin zenginliklerinden biri olarak Çerkeslerin ayrı bir kültüre sahip olduğunun bilinmesi gerektiğini'' dile getirdiler.

MİSAFİRLER UNUTULMAZ BİR GECE YAŞADI

Reyda Çerkes Halk Dansları Grubu'nun dans gösterisi, İstanbul Çerkes Derneği'nin müzik ve koro grubunun geçmişe götürüp günümüze getiren dinletisi, İshak Akbay'ın Çerkesce şarkıları, Maltepe Çerkes Derneği gençlerinin tiyatro gösterisi ile katılımcılar unutulmaz dakikalar yaşattı.

Bu muhteşem gecenin sonunda, Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde geleneksel Çerkes mahalli düğünü de yapan katılımcılardan İstanbul Çerkes Derneği Başkan Yardımcısı Vahip Küçükyedek, böyle gecelerin ananevileştirilerek devamının kültürün yaşatılması açısından çok önemli olduğunu vurgulayarak, yaşanan mutluluğu dile getirdi.

Bülent Ersoy tesettüre girdi TIK'la

Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :
Rahmi dogan 2014-06-01
Köln cerkes dernegiden selamlar
Maltepe cerkes kültürümüzü ictenlikle destekler varlimizin dunyada tanitilmasinda katkida bulunmasini ve dayanisma icinde olinmasini dileriz. Selamlarimla.