Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
11.11.2014 - 12:37
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Maltepe Cemevi ne zaman yapılacak?

Maltepe Cemevi’nin mimari bir yapıya kavuşturulması için ilk adım atıldı. Başkan Kılıç, ‘İlçemizdeki Alevi vatandaşlarımıza yaraşır bir cemevini inşa etmek istiyoruz’ dedi.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Küçükyalı Evlendirme Dairesi toplantı salonunda, Maltepe Cemevi’ne yönelik proje sunumlarının yapıldığı toplantıda, proje yöneticileri ve mimarlarla bir araya geldi. Toplantıya Maltepe Belediye Başkan Yardımcıları Leyla Ünver, Gülten Tozanlı, Sinan Çetiz ve Ali Ekber Asker, Maltepe Belediyesi Fen İşleri Müdürü Jale Yağcı, Maltepe Belediyesi Meclis üyeleri, Maltepe Cemevi Projesi yöneticisi Prof Dr. Günkut Akın, Maltepe Cemevi Projesi jüri üyesi Doç. Dr. Şükrü Aslan, Nevzat Sayın, vakıf uzmanı Müzeolog Mahir Polat, cemevi yöneticileri ile proje üzerinde çalışma yürüten mimarlar ve mühendisler katıldı.

PROJE İÇİN JÜRİ OLUŞTURULDU

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, ”Cemevi projesiyle ilgili konunun uzmanlarından oluşan bir jüri oluşturduk. Jüriye sunulacak projelerin belli ölçütlere uygun olması gerekiyor. Cemevinde olması gereken ihtiyaçların yer alması gerekiyor. Buraya gelecek vatandaşlarımızın ibadetlerini rahat şekilde yapmalarını sağlamalı. Toplanma, dinlenme alanlarının ihtiyaçları karşılayacak şekilde yapılması önemli” dedi.  Kılıç, “Buradaki temel amaç, camilerimizin nasıl mimari bir özelliği varsa cemevlerinin de böylesi bir yapıya ulaştırılmalıyız.”

“BÜTÜN İNANÇLARI KUCAKLIYORUZ”

"Maltepe’de bütün inançları kucaklıyoruz" diyen Başkan Kılıç, "Hiç kimseyi inancından, mezhebinden, dilinden, kültüründen dolayı ötekileştirmiyoruz. Cami de bizim, cemevi de bizim, kilise de bizim. İlçemizi sizlerle beraber çağdaş, yaşanır, insan odaklı hale, Avrupa kenti haline getireceğiz. Yılbaşında Hıristiyan kardeşlerimizle beraber bir dizi etkinlik yapacağız. Küçük bir kilisemiz var, noel ağacı hazırlayacağız. Onların da acılarına, hüzünlerine, sevinçlerine ortak olacağız." Daha sonra Maltepe Cemevi ile ilgili proje üreten 3 mimarlık firması, sunumlarını yaptı. Sunumlardan sonra soru-cevap kısmına geçilerek, projeler değerlendirildi.


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :