Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
16.02.2015 - 16:06
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çinliler, Koç Yılı’na Maltepe’de girdiler

Koç yılına giren Çinliler, 'Çin Mutlu Bahar Bayramı-Pekin'in Gecesi' şöleni ile Maltepe Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde coşkulu bir biçimde yeni yılı karşıladılar.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Akrobasi, bale ve dans gösterileri, dövüş sanatları, Çin geleneksel el sanatlarının yer aldığı ve eğlenceli anlara sahne olan kutlamada, Çin Ulusal Akrobasi Grubu, Beijing Müzik ve Dans Topluluğu, Başkent Spor Üniversitesi ve Türkiye Wushu Federasyonu’ndan dansçı ve sporcuların yaptıkları gösteriler nefesleri kesti. Özellikle “Kadın Jiu Jitsu Genç Rakun” ve “Ay ve Gölgesi” adı bale gösterisiyle Doğu Türkistanlı Dünya Wushu Şampiyonu gençlerin yapmış olduğu gösteri büyük alkış aldı.

PROGRAMA YOĞUN KATILIM OLDU

Programa, Çin Kültür Bakan Yardımcısı Xiang Zhaolun ve Kültür Bakanlığı yetkilileri, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanı Salih Özer, Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang ve büyükelçilik yetkilileri, İstanbul Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Gu Jingqi ve Başkonsolosluk yetkilileri, Pekin Belediyesi Kültür Müdürlüğü Genel Müdürü Chen Dong ve Pekin Belediyesi yetkilileri, Maltepe Belediyesi Meclis üyeleriyle Çinli ve Türk gazeteciler katıldı.

İPEK YOLU İLE DOSTLUK KÖPRÜLERİ KURULACAK

Maltepe Belediye Başkan Ali Kılıç, yaptığı konuşmada Maltepe’nin kapılarını dünyaya açacağımı göreve ilk geldiğim günde belirttiğini ifade etti. Kılıç, “İmparatorlukların, kültürlerin ve aşkların başkenti İstanbul’dan bir kez daha sesleniyoruz ki en kısa zamanda İpek Yolu üzerinde dostluk, kardeşlik ve barış köprüleri kurulacak” dedi.

ZHAOLUN, KARŞILIKLI ADIMLAR ATABİLİRİZ

Kılıç’tan sonra söz alan Çin Kültür Bakan Yardımcısı Xiang Zhaolun ise yılbaşı etkinliklerinde kendilerini yalnız bırakmayan Maltepelilere teşekkür ederek başladığı konuşmasında, “Gelecek dönemlerde daha fazla işbirliği geliştirmek istiyoruz. İki toplum da 4 bin yıllık geleneksel bir kültürden geliyor. Çin ve Türkiye eski İpek Yolu üzerinde temellenen iki eski medeniyet. Kültürler arası diyalog kapıları her zaman açık bırakılarak, karşılıklı adımlar atabiliriz” diye konuştu.

Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :