Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
05.12.2015 - 16:46
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gülsuyu ve Gülensu’nun 40 yıllık sorunu çözülüyor

Başkan Kılıç, 'Gülsuyu ve Gülensu mahallelerinin imar planlarıyla ilgili, Ne yapacaksak hep birlikte yapacağız ve yeşilimizi koruyacağız' dedi.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Güncelposta Gazetesi-Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç halktan tam destek aldı. Kılıç, “Kentsel dönüşüm tarihinde ülkemizde bir ilke imza atarak, imar planlarına sizlerle birlikte çalışarak son şeklini verdik. Artık son aşamaya gelirken her zaman dediğim gibi sizleri namerde muhtaç etmeyeceğim. Maltepe Belediyesi’nce, çeşitli sivil toplum kuruluşları, mimar ve mühendislik odaları, Gülsuyu ve Gülensu halkıyla birlikte hazırlanan “1/1000 Ölçekli Gülsuyu-Gülensu Mahalleleri Uygulama İmar Planı”yla ilgili, Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde halka yönelik bir sunum gerçekleştirildi. Yüzlerce Maltepelinin katıldığı toplantıda Maltepe Belediye Başkan Yardımcıları, Plan ve Proje Müdürü Aliye Şengül, birim müdürleri, meclis üyeleri, Gülsuyu Mahalle Muhtarı Necdet Tümer, Gülensu Mahalle Muhtarı Ali Rıza Yıldız, Gülsuyu-Gülensu Yaşam ve Dayanışma Merkezi (Güldam) yetkilileri, inşaat mühendisi, mimar ve sosyologlar da hazır bulundu.

SİZ İSTEDİNİZ, BİZ YAPTIK

“Şimdi Karar Zamanı” ve “Siz İstediniz Biz Yaptık” mottosuyla düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “40 yıldır kangren haline gelen bu sorunu, kapalı kapılar ardından birtakım baronlar, müteahhitlerle değil, belediyecilik tarihinde bir ilke imza atarak, sizlerle beraber yaptık, bugünlere getirdik. Bu uğurda çok bedeller ödendi, sizlerin saçlarına aklar düştü. 6 Nisan günü Kentsel Dönüşüm Ofisi’ni açtığımda söz vermiştim, sözümü tuttum. Bundan sonra da modern sürgüne izin vermeyip, sizlere birlikte bu yolda yürüyeceğiz. Kimseyi mağdur etmemek için ne gerekiyorsa yapacağız” dedi.

PLANDAN NOTLAR

* Gülsuyu ve Gülensu’nun toplam büyüklüğü 1.5 milyon metrekare (yaklaşık 146 hektar).

* Mahallelerde daha önce 1986 ve 2004 yıllarında iki plan gerçekleştirildi ancak çeşitli nedenlerle uygulamaya konulamadı.

* Ali Kılıç’ın belediye başkanlığı döneminde yeni bir planın oluşturulması için 13 kez, belediye yetkilileri; sivil toplum kuruluşları, mimar ve mühendislik odaları, yetkililer ve vatandaşlarla bir araya geldi.

* Yapılan toplantılardaki bütün dilek, öneri, şikayet ve talepler, Büyükşehir Belediyesi’ne gönderilecek planın notları içinde yer alacak.

* Belediyenin mahallelerde yüzde 30’a yakın bir toprağı var ve planda buralar tapu sorunu yaşayanlar için tahsis ediliyor.

Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :