Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
15.12.2016 - 11:49
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Engelliler, Maltepe Belediye Meclisi’ne dahil oldular

Maltepe Belediyesi, Maltepe Kent Konseyi Engelliler Meclisi işbirliğiyle Türkiye’de bir ilke imza atarak, belediye meclisini bir günlüğüne de olsa engellilere emanet etti.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Gncelposta Gazetesi/Maltepe

Maltepe Belediyesi, Maltepe Kent Konseyi Engelliler Meclisi işbirliğiyle, Türkiye’de alanında bir ilk olma özelliği taşıyan “Söz Bizde” isimli bir toplantı düzenledi. Belediye meclis sıralarına engellilerin oturduğu ve Maltepe Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı ve Meclis üyesi Tülay Düztaş’ın Divan Başkanlığı’nı yaptığı oturuma, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Belediye Başkan Yardımcıları, meclis üyeleri, birim müdürleri, CHP Maltepe İlçe Başkanı Zeynep Babacan, Maltepe Kent Konseyi Engelliler Meclisi üyeleri ve çok sayıda dernek temsilcisi katıldı. Şehitlerin anıldığı ve İstiklal Marşı’nın okunduğu toplantıda, Maltepe Belediye Meclis üyelerinin oturduğu meclis toplantı salonunun sıralarında bu kez engelli vatandaşlar yer aldı. Yapılan tüm konuşma ve tartışmalar ise işaret diliyle salondakilere aktarıldı.

KILIÇ, BU SIRALAR HEP SİZLERİN

Toplantıda konuşan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, şunları söyledi: “Öncelikle bu toplantıyı düzenleyen herkese teşekkür ediyorum. Belediye meclisinde sizlerin sorunlarını tartışmaktan onur duyuyorum. Ülkemizde yüzde 13 oranında engelli, aileleri de katarsak yaklaşık 40 milyon engelli ailesi var.  Bu çok ciddi bir oran. Ne yazık ki Türkiye engellisine sahip çıkamıyor. Sizleri zorlayan bu yolları, bu binaları yapan bu toplumun mühendisleri maalesef bunları hesap edememiş. Biliyoruz ki sağlıklı bir şekilde en azından kamu binalarına girip çıkamıyor, tek başınıza işinizi halledemiyorsunuz. Bu sıralar aslında her zaman sizlerin. Ne tür sorunlarla karşılaştığınızı biliyorum. Bir anda sorunları düzeltebilmek mümkün değil ama canla başla sizler için çalışıyoruz.”

“ÜRETEN ENGELLİLER MERKEZİ SİZİ BEKLİYOR”

Hiçbir engellinin acınacak bir birey olmadığını ifade ederek konuşmasını sürdüren Kılıç, “Sizler için Üreten Engelliler Merkezi’ni de kurduk. Burada bir deneme yaparak, başarılı olursa yaygınlaştırmayı düşünüyoruz. Karınca kararınca ekonomilerinize katkıda bulunmak ve engelli ailelerini rahatlatmak istiyoruz. Engelsiz bir Maltepe yaratmak istiyoruz. Erişim, eğitim ve istihdam alanlarındaki sorunları çözersek, zaten sizlerin de sorunları kendiliğinden çözülecek. Sizlerle tartıştıkça yükümüz hafifliyor. Sorunlarımız var ama kuru ekmeği beraber paylaşmak vardır Anadolu insanında, biz dertlerimizi de paylaşacağız, kuru ekmeğimizi de paylaşacağız, sorunlarımızı da ortak masalarda tartışarak çözüm önerisi üreteceğiz. Bizim temel yaklaşımımız bu” dedi. (15.12.2016)


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :