Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
22.04.2017 - 19:09
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Maltepe Medine Cami ibadete açıldı

Maltepe Zümrütevler’de Onbeş Evler Cami olarak 1981 yılında hizmete giren ancak cemaatin büyümesi üzerine yıkılarak, Maltepe Belediyesi’nin de katkılarıyla ‘Medine Cami’ adıyla yeniden yapılan caminin açılışı gerçekleştirildi

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Güncelposta Gazetesi/Ümraniye

36 yıl önce hizmete açılan Onbeş Evler Cami cemaatin büyümesi üzerine yıkılıp, Maltepe Belediyesi’nin de katkılarıyla yeniden yapılan Medine Cami’nin açılışı gerçekleştirildi. Bin 100 metrekarelik alanda kurulan ve 2 bin kişi kapasiteli caminin açılışında konuşan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Cenabı Hak, bu camiye emeği geçen herkesten razı olsun ve hizmetlerinizi kabul eylesin. İnşallah bu birlik ve beraberliğimiz, tüm Türkiye’ye örnek olur ve Türkiye’nin dört bir tarafında bu güzelliklere imza atarız” dedi.

Açılışa Maltepe Kaymakamı Meftun Dallı, İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Maltepe İlçe Müftüsü Ahmet İnciler, İstanbul İl Müftü Yardımcısı Veysel Işıldar, Zümrütevler Muhtarı Serkan Aslan, Medine Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Muhsin Eşlegül, dernek üyeleri, cemaat ve Zümrütevler halkı katıldı. CHP Maltepe İlçe Başkanı Zeynep Babacan, dernekler ve sivil toplum kuruluşlarının da çelenk gönderdiği açılış, İstanbul İl Müftü Yardımcısı Veysel Işıldar tarafından verilen Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

ALİ KILIÇ’TAN  BİLİK VURGUSU

Törende bir konuşma yapan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “‘Camiler sadece sıradan bir buluşma merkezleri değildir. Aynı zamanda omuz omuza dayanışma yeridir, yan yana durmak, yoldaş olmak, dost olmak, kader birliği yapmaktır; yetmedi de fikir kulüpleri, düşünce yerleridir’ denildi. Bütün bunları toplumun genelini kucaklayacak şekilde organize ettiğimizde, hiç kimseyi ötekileştirmeden baş tacı yaptığımızda, insana hizmeti Hakk’a hizmet saydığımızda işte böylesi güzel eserler ortaya çıkıyor. Cenabı Hak hepinizden razı olsun diyorum. İnşallah bu birlik ve beraberliğimiz tüm Türkiye’ye örnek olur, Türkiye’nin dört bir tarafında bu güzelliklere, ülkemiz ve ulusumuz adına imza atarız diyorum” diye konuştu.

DALLI: CAMİLER MEDENİYETİN SİMGESİDİR

Maltepe Kaymakamı Meftun Dallı ise “Camiler medeniyetin simgesidir. Endülüs’ten Maveraünnehir’e, oradan Horasan’a kadar birçok önemli kurum, medrese, kervansaray, aşevi gibi camiler etrafında toplanmıştır. Camiler etrafında imar faaliyetine girişilmiş ve şehirler kurulmuştur. Camiler işte bu güzellikleri topluma aktaran mabetler. Emeği geçen herkese ve özellikle cemaatimiz ile tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

Son olarak söz alan İstanbul İl Müftüsü Hasan Kamil Yılmaz da Diyanet’in bundan sonra camileri sınıflandıracağını ifade ederek, şunları söyledi: “Camilerimiz artık yapılanmalarına göre, yani AVM, meydan, mahalle veya merkezi camiler olarak sınıflandırılacak. Tabi burada bazı kıstaslar aranacak. Daha iyi hizmet sunabilmek adına bu karar alındı. Bu vesileyle camimiz herkese hayırlı uğurlu olsun.” Daha sonra konukların katılımı ve dualarla cami açıldı ve Cuma namazı camide kılındı. Namaz sonrası lokma dağıtıldı. 


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :