Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
13.05.2018 - 13:35
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Aile Sigortası nedir, kimler yararlanacak?

CHP’nin iktidar projesi olan ‘Aile Sigortası’ Maltepe Belediyesi tarafından hayata geçirildi. Peki Aile Sigortası nedir, kimler yararlanabiliyor ve nereye başvurmak gerekiyor, Halkkart’ın limiti ne kadardır? Tüm bu soruların cevabı haberimizde...

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Güncel Posta Gazetesi/Maltepe

Maltepe Belediyesi tarafından hayata geçirilen Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidar projesi olan “Aile Sigortası” Her aybaşında Maltepe sınırları içerisinde sadece alışveriş için kullanılabilecek olan Halkkart’a 600 TL yüklenecek.

“Halkkart” adı verilen kartlar, Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından hak sahibi kadınlara düzenlenen törenle teslim edildi. Törene CHP Genel Sekreteri Akif Hamzaçebi, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP milletvekilleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

20 PROJENİN 18’İNİ GERÇEKLEŞTİRDİK

Açılışta konuşan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, yerel yönetimlere talip olduğunu eşinden önce Kemal Kılıçdaroğlu’na ifade ettiğini belirterek, o gün söz verdiği 20 maddenin, 18’ini gerçekleştirdiğini ifade etti. Başkan Kılıç, “Genel Başkanımız 2011’de; ‘Biz iktidara gelirsek 600 TL kadınlara vereceğiz’ demişti. Yapamazsınız, demişlerdi. Maltepe Belediyesi’nin 38 gencini eğittik. 53 bin haneyi teker teker dolaştık. Bir eve giderken öbür evin haberi olmadı. Puantaj sistemiyle yoksulluk sınırında olan, tapusu, bağı bahçesi olmayan, geliri olmayan kardeşlerimize 600 TL verelim, gıda kolisinden kurtaralım dedik. 3,5 sene sürdü, Allah nasip etti. Bu vesileyle projenin mimarlarından Seyfullah Beysülen’e teşekkür ediyorum” dedi.

YOKSULLUK KADER DEĞİL

Törende konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yoksulluğun bir kader olmadığını belirterek, şunları söyledi: “Ben 80 milyonu memnun edeceğim diyemem, doğru olmaz ama CHP iktidarında bütün yoksullar, fakirler mutlu olacak. Belediye Başkanımız güzel bir şey yapmış, Aile sigortasını uygulamaya koymuş. Birileri bunu yapamazsanız dedi. Ama biz yaptık. Türkiye’de bir belediye bunu yapıyorsa, hükümetin bunu neden yapamadığını soran Kılıçdaroğlu, “Bu projeden ötürü Belediye Başkanımız Ali Kılıç’ı kutluyorum. Maltepe yapıyor, kimsenin kimliğini açıklamadan mağdur etmeden, devletin arası yoksul ailelere belirli bir bedel ödüyor. Bir sağ elin verdiğini, sol el görmeyecek “dedi

53 BİN HANENİN KAPISI ÇALINDI

Tamamen bilimsel yöntemlerle ve puanlama sistemine dayalı titiz bir araştırmayla sonuçlandırılan “Aile Sigortası” projesi için, Maltepe Belediyesi bünyesinde ekip kuruldu. İlçe sınırları içerisinde 53 bin hanenin kapısını tek tek çalan ekipler, puanlama sistemi ile ihtiyaç sahibi 3 bin 6 haneyi tespit etti. 11 bin 419 vatandaşla yüz yüze anket yapıldı. Geliri 1500 TL’nin altındaki haneler için ise ikinci etap çalışmaları başlatıldı. İkinci etapta, Sosyal İnceleme Formu oluşturularak, yardım yapılacak hanelerin bilgileri resmi kayıtlarla karşılaştırıldı ve bilgilerin doğruluğu teyit edildikten sonra listeler oluşturuldu. Proje kapsamında tespit edilen ailelere, her ay ortalama 600 TL maddi destek sunulması planlanırken kartlar, hanedeki kadınların adına çıkartıldı. Alkol ve tütün dışında alışveriş için kullanılabilecek kart, sadece Maltepe sınırları içerisinde geçerli olacak ve Maltepe esnafına da destek sağlanacak.  


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :