Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
24.08.2012 - 13:19
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bankalardan Kredi Dosya masrafı geri alma 2012

Bankaların, kredi çekimlerinde 'komisyon ve dosya masrafı' olarak aldığı haksız bedellere hakem heyetleri karşı çıktı. İşte paranızı geri almanın yolu:

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Kredi dosya masrafı geri alma Kredi Masraflarının Geri Ödenmesi Dosya Masrafı Geri Alma Konut kredilerinde talep edilen dosya masrafları kanuna göre ‘haksız şart.’ 4 bin liraya kadar çıkan bu paraları geri alabilirsiniz. Bankaların tüketicilerden aldıkları komisyon ve masraflar, gerek mahkemeler gerekse hakem heyetlerince hukuksuz bulunarak geri ödeniyor.

HAKSIZ ŞART

Bunların içinde konut kredisi kullanırken alınan dosya masrafları da var. Bankaların 2 bin lira ila 4 bin lira arasında aldıkları bu masraflar, 4077 sayılı Tüketici Koruma Kanunu’na göre haksız şart sayılıyor.

SÖZLEŞME TEK TARAFLI

Sözleşmelerin tek taraflı ve tüketiciyle müzakere edilmeden hazırlanması, bu masrafların geri ödenmesini gerektiriyor. Tüketici Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Çetin, sözleşmelerde bu masrafların açıkça belirtilmediğini, bu yüzden de tüketicilerin geri alabildiğini söyledi. Çetin, “Bankalar kredi verirken faiz oranlarını ve taksitleri söylüyor ancak, dosya masrafı ve yeniden yapılandırmayı belirtmiyor. Bu yüzden de mahkemeler ve hakem heyetlerinde kararlar büyük çoğunlukla tüketicinin lehine çıkıyor. Tüketici sözleşmenin içine müdahale edemediği için haksız şart oluyor” dedi.

YAPILANDIRMA İSTEĞİ

Dosya masrafının yeniden yapılandırılan konut kredilerinde ikinci kez istenmesinin de doğru olmadığını kaydeden Çetin, söyle konuştu: “Bu konuda çok sayıda mahkeme kararı ve Yargıtay içtihadı da var. Tüketicilerden ikinci bir dosya masrafı istenmesi doğru değil. Yeniden yapılandırma diye istenen paralar geri alınabilir.”

NASIL BAŞVURULACAK?

Bankadan paranızı geri almak için; 1.061 TL’ye kadar olan alacaklarda kaymakamlıklardaki tüketici hakem heyetlerine, üzeri için tüketici mahkemelerine gitmeniz gerekiyor. Yazacağınız dilekçeye mutlaka ödeme dekontlarınızı ve kesinti belgelerini de ekleyin.

Tüketici mahkemeleri 1-3 ay arasında karara varıyor.

İki tarafa da 15 gün içinde itiraz hakkı doğuyor. kredi dosya masraflarının geri ödenmesi, dosya masrafını geri alma, kredi masraflarının geri ödenmesi, Dosya masrafı nasıl geri alınır dosya masrafı, dosya masraflarının geri ödenmesi. Kaynak: TRT

Yargıtay'ın kararı var 

Öğretmek Şamil Özkan'ın hareketi kredi kullanan tüketicilere de umut ışığı oldu. Tüketiciler Birliği Onursal Başkanı Avukat Bülent Deniz, Yargıtay'ın kararları uyarınca tüketicilerin geriye dönük 10 yıllık süreyle bankaların kestiği masrafları alabileceğini söyledi. Deniz, kredi kullanan milyonlarca insana işlem masraflarını geri almak için bankalara koşun çağrısında bulundu. 

Sözleşmeye dikkat 

Artık bankaların 31 kalem için aldığı masraflara yönelik hakem heyetine başvuran insanların davaları kazanmaya başladığını aktaran Deniz, 'Bankalar eğer istediği masrafların nedenini ispatlayamazsa ücretleri geri ödemek zorunda kalıyorlar. Bankalar artık keyfe keder para talep edemeyecekler. İnsanlar 50-800 lira arasında değişen bu paraları ufaktır deyip almamazlık etmesin. Ortalama 5 bin lira kredi çeken milyonlarca insanı düşününce ortaya akıl almaz rakamlar çıkıyor ' dedi. 

Tüketici Yasası'nın 10/a bendine dikkat çeken Deniz şöyle devam etti: 

'Burada tüketicinin önüne konmuş sözleşmelerin önceden görüşülmeden hazırlandığı kabul ediliyor. Yasaya göre bu tip sözleşmelerde tüketici aleyhine olan hükümler yok sayılıyor. Bankalar bunu aşmak için tüketiciden ayrı bir kağıda sözleşmeyi okudum anladım diye imza alıyorlar. Bu da bankayı kurtarıyor. Bu alınan tüm krediler için geçerli. ' 

11 milyon kişi kredi aldı 

Bankalar Birliği verilerine göre, Son 10 yılda 11 milyon 455 bin kişi kredi çekti. Bunun 273 bin 674'ü taşıt, 1 milyon 275 bin 920'si konut, 6 milyon 997 bini tüketici kredilerinden oluşuyor. 2 milyon 503 bin 863 kişi de diğer kredileri kullandı. 

Masal anlatmasınlar yasada hüküm var 

Tüketiciler Derneği Onursal Başkanı Engin Başaran, bankaların tüketiciyi doğru bilgilendirmediğini belirtti. Başaran şu noktalara dikkat çekti: 

'Tüketicinin bu hakkı zaten yasalarda vardı. Ancak kamu kuruluşları bankaların bu masrafları yıllardır almalarına göz yumdu. Yasalar tüketici lehine hiçbir zaman uygulanmadı. Masrafların geri alınmasına ve kredi kartı aidatlarının geri alınması gerektiğine dair iki tane yargı kararı var. Masal anlatmasınlar. 31 kalemde çıkarılan masrafların geri alınmasına karşı biraz tepki oldu diye bankalar hemen bir araya geldi ve büyük tepki gösterdiler. Aynı güçte tepkiyi tüketiciler de vermeli. ' 

Nasıl başvurulur? 

İşlem masrafı adı altında toplanan 'Deli Dumrul ücretleri'nin geri alınması için şu iki yolun izlenmesi gerekiyor: 

1- Bankaya masrafın istendiğine dair iadeli taahhütlü mektup gönderin. 

2- Banka parayı iade etmezse kaymakamlıkta hakem heyetine gidin. Buraya verilecek dilekçe Sonrası karar en geç üç ay içinde size bildiriliyor. beyazgazete


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :
NazanKas 2014-10-02
dosya masrafları iadesi
ben de konuyu yakınlarımdan duydum ve işi bilen hiç masraf almadan konuyu takip eden bir avukata devrettim konuyu. 5 ay içinde 8 farklı bankadan çekilen kredilerim için ödediğim dosya masraflarımın iadesini sağladı. karşılığında benden de hiç para almadı. o avukatlık ücretini davaları kazanınca bankalardan alıyormuş. kesinlikle tavsiye ederim avukat hasan önen 05532040254, av.hasanonen@gmail.com orhan yüksel 2014-07-30
tüketici kredisi
tüketici kredisini ne zaman alabilirim ilgilenmenizi rica ederim. orhan yüksel 2014-07-30
dosya masrafı
dosya masrafını ne zaman alınır basvuruldı