Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
01.08.2013 - 21:03
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Emekli çift kayalıklara yerleşti

İstanbul’da yıllarca çalıştıktan sonra emekli olan Nermin Taştan, Kemaliye’ye döndü ve çocukluğunun geçtiği kayalıklarda ev yapma hayalini gerçekleştirdi.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

EMEKLİ sınıf öğretmeni Nermin Taştan (59), Milliyet’in haberine göre, çocukluğunun geçtiği kayalıklarda hep bir ev yapmanın hayalini  kurduğunu, bu hayalini emekli olduktan sonra gerçekleştirme imkanı bulduğunu  söyledi. Yıllarca İstanbul'da çalıştıktan sonra, doğayı çok sevdikleri ve şehir  hayatının gürültüsünden uzak bir emeklilik geçirmek istedikleri için eşiyle  Kemaliye'ye dönmeye karar verdiklerini belirten Taştan, köye döndükten sonra  hayalini kurduğu evi yapmak için çalışmalara başladıklarını kaydetti.

ÇOK UÇUK FİYATLARİSTEDİLER

Evin inşası için usta arayışına girdiklerini dile getiren Taştan,  şöyle konuştu: "İlk etapta usta bulamadık, sonradan birkaç usta geldi, baktılar. Önce  'yaparız' dediler sonra çok uçuk fiyatlar söylediler, yapmamak için. Çok ısrarlı  olunca, kayınbiraderim 'ya siz madem bu kadar istiyorsunuz ben yaparım' dedi ve  yeğenlerimle inşaata başladık. Eşim, kayınbiraderim, yeğenlerim hep birlikte bir  şeyleri taşıdık, hayvan gücüyle, kumunu, çimentosunu, taşını taşıdık aşağıya,  oradan makarayla yukarıya taşıdık ve inşa ettik."  Nermin Taştan, 1999 yılında yapımına başladıkları eve sonradan yeni  bölümler eklediklerini ve çevre düzenlemesini yaptıklarını söyledi. Kayalıklara ev yapmaya karar verdiklerinde, bunun akıllıcı bir iş  olmadığı yönünde yorumlar yapıldığını aktaran Taştan, aynı kişilerin ilçeye  tepeden bakan evin bugünkü halini gördükten sonra buradan hayranlıkla söz  ettiklerini belirtti.

TURİSTLERİN İLGİSİNİ ÇEKİYOR

İlçenin, tarihi evleri, mekanları, yeşili, dağları, tepeleri ve Karasu  Nehri ile mükemmel bir görünüme sahip olduğunu vurgulayan Taştan, dışarıdan  buraya gelen turistlerin ilk dikkatini çeken yerin, kayalıkların üstünde, uçurum  kenarına inşa edilmiş evleri olduğunu bildirdi. Kayanın başındaki evin, ilçenin her yerinden rahatlıkla  görülebildiğini açıklayan Taştan, şunları kaydetti: "Burayı yaptırdıkan sonra, merkeze giden yani karayolundan geçen  araçlardakilerin resim çekmeden gittiğini hatırlamıyorum ve onlardan 96  basamaktan oluşan merdiveni çıkmaya cesaret edenler çıkıp geliyorlar. O anda  neyimiz varsa paylaşıyoruz. Burası özel bir mülk, kimin ne zaman geleceğini  bilemiyoruz, yemek yiyorsak buyur ediyoruz. Ne yapıyorsak onlar da dahil  oluyorlar. Bundan zaman zaman mutlu oluyoruz ama çok yoğun kalabalıklar üst üste  geldiği zaman zorlandığımız anlar oluyor. Bazen 70-80'nin üzerinde insan geliyor.  Hep birden geldikleri zaman yer küçük olduğu için zorlanıyoruz, yoksa alıştık  artık. Gelsinler, mutlu oluyoruz gelmelerinden.

 

BAŞLANGIÇTA KULÜBE DÜŞÜNMÜŞTÜK

" Nermin Taştan, bir prodüksiyon şirketinden film çekimi için teklif  aldıklarını belirterek, "Geldiler işte film ekibi, 'film çekebilirmiyiz?'  dediler. Hiç böyle bir düşüncemiz yoktu, 'film çekilir burada, şu olur bu olur'  diye. Bizim sadece kendi çabamızla inşa ettiğimiz bir yer. İstediler kıramadık,  onlar da gelip film çekecekler" dedi. Bekir Taştan (65) ise kayalıklara ev yapmaya karar verdiklerinde,  yapacakları evin bu kadar ilgi göreceğini tahmin etmediklerini ifade ederek,  "Başlangıçta burada küçük bir kulübe gibi bir şey düşünmüştük, kimsenin böyle  dikkatini çekeceği hiç aklımıza gelmedi. Sonradan bu şekilde herkesin dikkatini  çekince, ister istemez biraz daha genişledi" şeklinde konuştu.

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ -TIK'la

 GÜNLÜK GAZETE MANŞETLERİ-TIK'la

Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :