Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
03.09.2013 - 11:43
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

2012’ye yerel gazete damgası

Türk medyasında en büyük ayağın Yerel Basın olduğu tescillendi.Türkiye’de siyasi hareketin gerçek verilerini ortaya koyan yerel basının önemi ortaya koyuldu.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

TÜRKİYE İstatistik Kurumu (TÜİK), bir gerçeği gözler önüne serdi. Yerel Basın, Türkiye’de Demokrasi’nin vazgeçilemez unsurlarından biri. Bölge halkının sorunlarını en üst yönetime kadar ulaştıran, hakkını koruyan, sorunların çözümü için gerekli uyarıları yapan ve takipçisi olan Yerel gazeteler, aynı zamanda Türk siyasi yaşamının da nabzını da en gerçekçi verilerle ortaya koyarak partilere yol haritası konusunda rehber oluyor.

TÜİK verilerine göre 2012 yılında yayın yapan gazetelerin yüzde 94’ünün yerel gazetelerden oluştuğu belirtildi. TÜİK’in ulusal, bölgesel ve yerel düzeyde yayımlanan gazetelerin ve dergilerin genel yapısını kurumsal ve içerik yönünden değerlendirmek amacıyla her sene yaptığı medya araştırma sonucu açıklandı.

YÜZDE 4.9’LUK ARTIŞ OLDU

TÜİK verilerine göre Türkiye’de gazetelerin yüzde 90,4’ü yerel yayın yapan gazetele olup, 2012 yılında gazete ve dergilerin sayısının 2011 yılına göre yüzde 4,9 arttığı belirtildi. Türkiye’de 2012 yılında yayımlanan gazetelerin yüzde 90,4’ü yerel, yüzde 3,4’ü bölgesel ve yüzde 6,2’si ise ulusal yayın yapıyor. Dergilerin ise yüzde 35,2’si yerel, yüzde 7,8’i bölgesel iken, yüzde 57,1’i ulusal yayın yapmaktadır. 2012 yılında gazete ve dergilerde 1,9 artış yaşanarak tirajı 2,5 milyona yükseltmesi son yılların en büyük artışına neden oldu.

İSTANBUL’UN TARAFSIZ SESİ

İstanbul’un Lider Basın kuruluşlarından biri olan Kurt Medya Yayınları da, tarafsız yayınlarıyla İstanbul’un Tarafsız Sesi olarak, İstanbullu’nun sorunlarını 6 yıldır aralıksız olarak gündeme taşıyor, takipçisi olup çözümü için yetkililere ulaştırıyor.

Hiçbir siyasi ayırım yapmadan İstanbul halkının menfaatlerine zarar verecek her türlü eylemi anında kamuoyuna duyuruyor. 2012'de yerel basın damgası haberi TIK'la 

Avrupa yolunda yerel basın  haberi TIK'la

İŞTE TÜİK VERİLERİ

Gazetelerin yıllık toplam tirajının yüzde 87,8‘ini günlük gazeteler oluşturmaktadır. Dergilerin ise yıllık toplam tirajının yüzde 51,9’u aylık, yüzde 20,3’ü ise haftalıktır. Gazetelerin yüzde 13,5’i günlük, yüzde 29,5’i haftalık olarak yayınlanmaktadır. Yayınlanan gazetelerin yüzde 85,9’u siyasi, haber, güncel içerikli olurken, yüzde 9,6’sı ek de vermektedir. Dergilerin ise yüzde 24,8’i aylık, yüzde 23,1’i üç aylık olarak yayımlanmaktadır. Yayınlanan dergilerin yüzde 18,5’i sektörel, mesleki içerikli olurken, yüzde 10,2’si ek de vermektedir.

FB İLE BJK KÜME DÜŞÜRÜLECEK

Okula başlamada en ideal yaş

Kemal Kılıçdaroğlu İBB için liderliği feda ediyor

CHP'DE SARIOĞLAN DÖNEMİ

Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :