Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
22.02.2013 - 11:24
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Beyaz ekmek zararlı mı? Beyaz ekmek neden sağlığa faydası yok? (obezite)

Beyaz ekmeğin yapıldığı unun buğdayın şekere dönüşmüş hali olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Yunus Yavuz, "Beyaz ekmek, obeziteye ve diyabete davetiye çıkarıyor... Üzerine ölümcül etkisine dikkat çeken uyarılar konulması, hatta yasaklanması lazım"dedi.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Beyaz ekmek tüketimiyle ilgili çok önemli açıklamalarda bulunan Obezite Cerrahisi Derneği Genel Sekreteri ve İstanbul Bilim Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yunus Yavuz, "Beyaz un, buğdayın en çok işlenmiş, rafinerize edilmiş hali. Beyaz un aslında buğdayın şekere dönmüş hali ve obeziteye davetiye demek" dedi.

İşte Doç. Dr. Yavuz'un beyaz ekmekle ilgili uyarıları: 

BESLEYİCİ HİÇBİR ÖĞE YOK

Şeker o kadar bağımlılık yapan ve vücut için tehlikeli bir madde ki, tıpkı sigara gibi şeker içerikli gıdaların üzerine de 'ölümcül etkisine dikkat çeken' uyarılar konulması lazım, hatta yasaklanması lazım. Çünkü şeker vücutta direkt olarak yağa dönüşür ve metabolizmanın tembelleşmesine yol açar. Obezite, kanser diyabet, kalp hastalıklar, bunların hepsine davetiye çıkarır. Beyaz ekmekte hiçbir besleyici öğe yok.  

Tarım ilaçları da obeziteye sebep oluyor. Aldığımız gıdalarla günde ortalama 5-8 farklı tarım ilacı artığı giriyor vücudumuza. Bu nedenle organik tarım çok önemli.  

ŞEKER HASTALIĞINI TETİKLİYOR

Vücudun en kolay kullandığı direkt yağa dönüşen maddedir şeker. İşlemesi emek sarfetmesi lazım ama şeker bunu yaptırmıyor vücuda, tembellik yaratıyor. Kan şekeri ve insülini hızla yükseltiyor. Şeker hastalığını da tetikliyor. Obezite sanıldığı gibi zengin hastalığı değil. Sosyo ekonomik seviyesi düşük ve alt grubun hastalığı. Alım gücü yüksek olmadığı için ekmek daha çok alınıyor. Obezite sigaradan sonra önlenebilir en önemli ikinci ölüm nedeni. Ve ülkemiz dinamiklerine bakarsak da bunun başında beyaz ekmeğin sofralardan kalkması geliyor.

İçine gıda boyası katılarak renklendirilerek yapılan kepek ekmeği çok fazla. Kepek ekmeği yumuşacıksa, sağlıklı olanı o değlidir. Kepek ekmeği sert olur. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait Halk Ekmeğin organik tam buğday ekmekleri en sağlıklısı.


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :