Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
15.08.2013 - 11:49
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kılıçdaroğlu yenilgiyi kabullenmiş bile

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yerel Seçimler’e ilişkin beklentisini açıkladı. Kılıçdaroğlu’nun ifadeleri, iktidar yarışından umutlu olmadığını ortaya koydu.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

CUMHURİYET Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Utku Çakırözer’e Yerel Seçimler’e ilişkin beklentilerini açıklamış. Beklentilerinden CHP seçmenine umut veren bir sonuç çıkmıyor. Utku Çakırözer’in hesabına göre Kılıçdaroğlu’ nun başarı çıtası yüzde 23. CHP Lideri, seçimlerde oy oranlarının artmaması durumunda ayrılacağını ifade etmiş. Gazeteci Çakırözer, Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu beklentisi köşesindeki yazısında şöyle irdelemiş:

BAŞARI ÇITASI YÜZDE 23

Yerel Seçimler için kendisine önceki seçimde alınan oy oranını asgari başarı kriteri olarak koydu ve “Seçimlerde oylarımızı artıramazsak ayrılırım” dedi. Yani, 2009 yerel seçimlerini temel alırsak yüzde 23.1 ya da 2011 genel seçimlerinde alınan oy oranını dikkate alırsak yüzde 25.9’luk oy oranını liderliğinin devamı için kırmızı çizgi haline getirdi.

İmrendiğimiz Batılı sosyal demokrat partileri andıran bir çıkıştı. Sarıgül bilmecesinin aylardır kamuoyunu meşgul ediyor olmasından ise çoğu partilinin aksine bir memnuniyetsizlik hissetmiyor Kılıçdaroğlu. Belirsizliğin partiye zarar vereceği görüşüne katılmazken, tam aksine, bu konunun giderek büyüyen bir bulut gibi Türkiye’nin gündeminde yer almasından sonunda CHP’nin kazançlı çıkacağına inandığı izlenimi veriyor.

BIRAKIR GİDERİM DEMİŞTİ

2010 yılında seçim heyecanın yaşandığı günlerde Kılıçdaroğlu,  Genel Başkanlık konusunda şunları söylemişti: "Oylarınızda anlamlı bir artış yoksa seçimde başarılı sayılamazsınız. Örneğin oyların yüzde 21'den 23'lere yükselmesi başarı olarak kabul edilemez. Tabanımızı ve aydınlarımızı tatmin edecek bir oy artışı başarıdır. Amacımız birinci parti olmak, hedef de iktidarı kurmak" diye açıkladı. Kemal Kılıçdaroğlu'nun bu açıklaması "Yeteri oy almazsam bırakırım" yorumlarını da beraberinde getirmişti. Bir dönemde de yüzde 30’un altını başarısızlık olarak gördüğünü ve yüzde 40’ları hedeflediklerini belirtmişti.

HEDEFİ SADECE OY ORANLARI

Yıl 2013; Kılıçdaroğlu hala CHP başında. 2014 Yerel Seçimleri’ne yaklaşık 7 ay kaldı. Başarı çıtası olarak Utku Çakırözer’e göre yüzde 23’ü görüyor yani; 2010 yılında başarısızlık olarak gördüğü oranı 4 yıl sonra başarı olarak görüyor! ‘Bırakırım’ diyor. Kemal Kılıçdaroğlu’nun ifadelerinden ortaya çıkan bir gerçeği Gazeteci Çakırözer görememiş, ya da görmek istememiş; Kılıçdaroğlu İktidar olmaktan bahsetmiyor. CHP Lideri’nin hedefi sadece oy oranının artışı, İktidar ya da muhalefet O’nun için farketmiyor gibi bir anlayış içerisinde.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları şimdiden Yerel Seçimler’de başarısızlığı kabul ettiğinin bir göstergesi. İddialı konuşamıyor, hala küçük oy oranları hesabı peşinde.

ATATÜRK’ÜN DOĞDUĞU EV ZİYARETE AÇILDI

15 AĞUSTOS GAZETE MANŞETLERİNDE NE VAR

İSTANBUL DEPREMİ İÇİN UZMANLAR UYARDI


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :