Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
15.08.2013 - 14:35
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Fethullah Gülen’den çifte standart

Fethullah Gülen’e göre Mısır’da barışçıl eylem, Türkiye’de ise başıboş gençliğin saldırganlığı ve öldürmesi. Avrupa’nın Türkiye’ye yaklaşımına tepki, Mısır’a ise sessiz kalmasına tepki!

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

MISIR’da Askeri Yönetim, kendilerine ‘Git’ diyen halkın barışçıl eylemlerine tahammül edemeyerek  ateş açtırdı, kimilerine göre yüzlerce, kimilerine göre de binlerce ölü; yani yaşamını kaybeden İNSAN var. Nedeni ne olursa olsun bu katliamın bir izahı olamaz. Aklı başında olan hiçbir insanın bunu savunması mümkün değil. Mısır’da askeri darbeyle yönetimi ele geçiren ordunun bu müdahalesi asla haklı görülemez. Bu katliama emir verenlerin de, bu emri uygulatanların da, hatta tetiği çeken askerlerin de insan olduğunu düşünmek büyük saflık olur. Böyle bir kıyımı göze almak Diktatör,  ‘Faşist’ ya da başka bir ‘….ist’ olmakla da tanımlanamaz, ancak ‘Deli’ olanların, ne yaptığını farkında olmayanların insan ötesi bir tepkisi olarak belki tanımlayabiliriz. Şundan eminim; o topluluğa ateş açanların sayısı 3-4 kişiyi geçmemiştir, çoğu askerin eli insan olmanın gereği tetiği çekmeye vicdanı el vermemiştir. Ateş edenlerin ise, emri verenler gibi akıl sağlığı yerinde değildir, insani vasıflarını kaybetmiştir.  

FETHULLAH GÜLEN AMERİKA’DAN KINADI

Türk siyasi yaşamın en önemli aktörlerinden Amerika’da yaşayarak, her gelişmede adından sıkça bahsedilen Fethullah Gülen de Pensilvanya’dan Mısır’da yaşananları kınayan bir açıklama yaptı. Uluslararası arenada merhamet hislerinin harekete geçmediğine dikkat çeken Gülen, sosyal medya üzerinden, internet sitesindeki mesajında şöyle diyordu: ‘‘Mahzun ve mağdur İslam coğrafyası bugünlerde Mısır'da cereyan eden hadiselerle sarsılıyor… Maalesef ne masum insanların kanlarının dökülmesi, ne gözyaşlarının ceyhun olması, ne yüreklerin dağlanması, uluslararası arenada merhamet hislerini harekete geçirmiyor, onları birazcık olsun insafa sevk etmiyor’’

Fethullah Gülen’in bu sözlerine katılmamak mümkün değil. Her aklı başında, vicdanı yüreğinde olan insanın ortak hislerini dile getirmiş Gülen.

Acaba aynı Fethullah Gülen, İslam ülkelerinden biri Türkiye’de, Taksim ve Gezi Parkı olaylarında yaşananlar için ne demişti? İşte Fethullah Gülen’in www.fgulen.com adresindeki internet sitesinden yaptığı Gezi olayları ve sonrasına ilişkin değerlendirmelerinden kısa bir özet:

NASIL ZABT U RABT ALTINA ALALIM? 

* Dünyada bütün medya Türkiye'nin aleyhinde; burada da öyle, başka yerde de öyle, Avrupa'da da öyle. Sanki kıyamet kopmuş gibi bir halleri var.

* Niye öldürüyorlar? Niye zayiata sebebiyet veriyorlar? Ne günahı var o masum insanların ki camlarını kırıyorlar; molotof kokteyli atıyorlar…

* Kimin çocukları o sokaklarda mantıksızca hareket edenler? Hak davası değil o! Hak davası olsa, bir yerde toplanırlar, duygularını dile getirirler, ifade ederler orada, efendice, insanca, eğitim görmüş insanca, ayrılır giderler… Madem seçim sandıkları var; onu millete havale ederek, sandığa havale ederler…

* Başıboş nesiller yetişti; ne doğru ne yanlış onu bilmeyen nesiller yetişti… ve onlar da azgın, esirmiş insanlar gibi sağa sola saldırdılar… Meselenin dipten ele alınmasına, çerik-çürük hale gelmiş, enkaz halindeki bir neslin yeniden elden geçirilmesine, restorasyona tabi tutulmasına ihtiyaç var… Belki bugün olmasa bile, yarınlar adına onları ıslaha matuf sistemler oluşturmak lazım. Ne yapmalıyız ki, bunları zabt u rabt altına alalım?

AVRUPA'YA FARKLI TEPKİLER

Türkiye’deki olaylara dış medyanın yer vermesinden rahatsızlık duyarak web sitesinden Avrupa’nın, Türkiye’nin aleyhinde olduğunu ve sanki kıyamet kopmuş gibi gösterdiklerini  dile getiren Fethullah Gülen, bir İslam ülkesi olduğunu hatırlattığı Mısır’daki katliama aynı Avrupa’nın yer vermemesine tepki gösteriyor.  

Kimse Mısır’daki katliamı kabul edemiyor, Mısır’daki olaylarla, Taksim Gezi Olayları’nı birbirine benzetmiyor ve bir tutmuyor. Zaten doğrusu da bu… Ancak; Fethullah Gülen’in

Mısır’da yaşananları doğru bir yaklaşımla kınarken, barışçıl eylem yapanlara karşı Askeri Yönetim’in katliam yapmasını kınarken, Türkiye’de barışçıl eylemleri neden, vuran, kıran hatta öldüren gençlik diye kınıyor ki, öldürenler değil tam dersi öldürülenler…  Onları ‘Nasıl yaparız da zabt u rabt altına alırız diye düşünen Fethullah Gülen’e göre silah; biber gazı, ilaçlı ve tazyikli su, TOMA, cop, pala, plastik mermi değil de gerçek mermi mi silah?

Gezi olaylarında 6 insanımız öldü. Gülen’e göre kınamak için bu sayının yüzleri mi bulması lazım. Neyin çifte standartı bu? Gezi’de çimenlerde oturan, şarkı söyleyen, sohbet eden, çadırlarında uyuyan geçlerimize, evlatlarımıza, akademisyenlerimize, doktorlarımıza,  siyasilerimize, annelerimize, ninelerimize, dedelerimize şafak baskını yapılırken, dumana boğulurken, TOMA’ların önünden kaçarken Palalı’ların, ‘Allahü Ekber’ diyerek eli sopalıların saldırısına uğrayanlar mı barışçıl değil, onlar mı saldırdı, onlar mı öldürdü?

SANKİ KIYAMET KOPUYORMUŞ GİBİ

İnsanımız Taksim’de insanlık dışı müdahalelere maruz kalırken, hedef alınarak biber gazı, plastik mermi yağmuruna tutulur, kaçarken sokak aralarında sıkıştırılıp linç edilirken tepki gösterme, Avrupa kınarken ‘Sanki kıyamet kopuyormuş gibi halleri var’ diyerek tepki göster. Ama, Mısır’da ses çıkarmayan aynı Avrupa’ya bu sefer neden kınamıyor diye kız. Demek ki Fethullah Gülen’e göre kıyamet 6 kişi, 6 can bedenden ayrılınca kopmuyor, kıyamet kopması için can kaybının yüzleri bulması lazım...

CHP'NİN İKTİDAR UMUDU YOK

ATATÜRK’ÜN DOĞDUĞU EV ZİYARETE AÇILDI

15 AĞUSTOS GAZETE MANŞETLERİNDE NE VAR

İSTANBUL DEPREMİ İÇİN UZMANLAR UYARDI


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :