Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
30.08.2013 - 07:36
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Adım adım Suriye batağına iteleniyoruz

ABD öncülüğünde Suriye’ye bir askeri operasyona doğru tehlikeli bir yolculuğun içine Türkiye itiliyor. Türkiye’nin hedef olacağı öne sürülürken, İran ve Rusya’dan ciddi hamleler geliyor.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

SURİYE’ye bir askeri operasyona doğru tehlikeli bir yolculuğun içine Türkiye de itiliyor. Türkiye’nin hedef olacağı öne sürülürken, İran ve Rusya’dan çok ciddi hamleler geliyor. İsrail’in haritadan silineceği tehditleri yanında, Türkiye’deki Suriye mülteci kamplarına Suriye saldırısı olacağı uyarıları yapılıyor. ABD ise her gün yeni bir açıklama ile kafaları karıştırmaya devam ediyor. ABD’nin Türkiye’ye kimyasal saldırıdan bahsetmesi ise dehşetin boyutunu bir kez daha ortaya  koydu.

Türkiye’yi ateşe iten son 24 saat gelişmeleri her şeyi gözler önüne seriyor. İşte son 24 saatin özeti:

İNGİLTERE AVCI UÇAKLARI KIBRIS’TA

Suriye’ye karşı yapılması beklenen müdahale öncesi İngiltere Kıbrıs’taki egemen üslerinden birine 6 adet Royal Airforce Typhoon tipi avcı uçağı gönderdi.

Suriye’ye karşı yapılması beklenen müdahale öncesi İngiltere Kıbrıs’taki egemen üslerinden biri olan Agratur’a 6 adet Royal Airforce Typhoon tipi avcı uçağı gönderdi.Üstte bulunan mevcut uçaklarına ilaveten gönderilen 6 adet savaş uçağının pist başı konumunda ve alarm durumunda bulundukları öğrenildi.

BEYAZ SARAY’DAN SURİYE AÇIKLAMASI

Beyaz Saray sözcüsü Suriye’ye düzenlenmesi planlanan askeri operasyonla ilgili açıklamalarda bulundu. Beyaz Saray sözcüsü Suriye’ye düzenlenmesi planlanan askeri operasyonla ilgili açıklamalarda bulundu.Suriye ile ilgili düzenlenen brifingde açıklamalarda bulunan sözcü Obama’nın Suriye’de kullanılan kimyasal silaha nasıl yanıt vereceğini düşündüğünü ifade etti. Sözcü ayrıca, “Suriye’ye müdahale için nihai karar gerekiyorsa ABD kendi kararını üretecektir” dedi.

İRAN’DAN GENELKURMAYI’NDAN TEHDİT

İran Genelkurmay Başkanı Hasan Firuzabad 'Amerika Suriye’ye müdahale ederse, İsrail için bunun yıkıcı etkileri olur' dedi. İran Genelkurmay Başkanı Hasan Firuzabadi bugün yaptığı açıklamada Amerika’yı tehdit ederek, “Amerika Suriye’ye müdahale ederse, İsrail için bunun yıkıcı etkileri olur” dedi.Olası bir müdahalenin bölgede yıkıcı etkileri olacağını kaydeden Firuzabadi, “Suriye’ye karşı herhangi bir müdahale yapılması durumumda Siyonist güçler yanacaktır” diyerek ABD ve müttefiklerini tehdit etti. Firuzabadi açıklamasında ayrıca, “Bu insanlar için büyük bir zarar oluşturacaktır ve etkileri sadece Müslüman kesimlerle sınırlı kalmayacaktır” dedi. ABD, İngiltere ve müttefiklerinin askeri güçlerini konuşlandırmaları durumunda büyük zarar göreceklerine de işaret eden Firuzabadi ABD’de evsiz insan sayısının dış ülkelere müdahalelerde harcadığı paralar yüzünden arttığını ifade etti.

BEŞER ESAD’DAN ABD’YE GÖZDAĞI

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed, Suriye’nin, yapılacak herhangi bir saldırıya karşı kendilerini savunacağını söyledi. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed, Suriye’nin, yapılacak herhangi bir saldırıya karşı kendilerini savunacağını söyledi.ABD ve müttefiklerinin, ülkede kimyasal silah kullanıldığı gerekçesiyle saldırıya hazırlandığı sırada Esed’ten de bir açıklama geldi.Suriye devlet televizyonunda yayınlanan habere göre Esed, Yemenli siyasi heyetin ziyareti sırasında konuştu. Esed, "Suriye, yapılacak herhangi bir saldırıya karşı kendisini savunacaktır. Suriye’ye yapılan tehditler yalnızca, ülkenin, prensiplerine ve bağımsızlığına olan bağlılığını arttırmaktadır" dedi.

RUSYA’DAN İKİ SAVAŞ GEMİSİ

Rusya'nın önümüzdeki günlerde Doğu Akdeniz’e iki gemi göndereceği açıklandı. Interfax ajansında yer alan ve Rusya Genelkurmay Başkanlığından bir yetkiliye dayandırılarak verilen haberde, bir denizaltı avcı gemisi ve füze kruvazörünün bölgeye gönderileceği belirtildi.

İsminin açıklanmasını istemeyen yetkili, Suriye’deki mevcut durum nedeniyle, Rusya’nın bölgedeki donanma gücünde bir takım değişiklikler yapılacağını belirtti.Rusya Savunma Bakanlığı henüz konuyla ilgili bir açıklama yapmadı

TÜRKİYE’YE KİMYASAL SALDIRI

Suriye’ye yapılması planlanan müdahale konusunda açıklama yapan Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest Türkiye ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Suriye’ye yapılması planlanan müdahale konusunda açıklama yapan Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest Türkiye ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye ile yapılmış olan bir savunma anlaşması olduğunu kaydeden Earnest, “Türkiye’yi savunma taahhüdümüz var” dedi.Suriye’de kullanılacak kimyasal silahın sadece bölge coğrafyasını değil ABD çıkarlarını da etkileyeceğini ifade eden Earnest Türkiye’nin ve Ürdün’ün Suriye ile sınır komşusu olduğunu kaydetti. ABD’nin kimyasal silah raporlarına da değinen Earnest haftasonuna kadar raporlarının açıklanabileceğini ifade etti. Türkiye ve Ürdün’e karşı olası bir kimyasal silah saldırısı sonucunda nasıl davranacakları sorusu üzerine ise Earnest, “Türkiye ile anlaşmamız var. Onları savunma taahhüdümüz var” dedi.

RUSYA  BM’YE SESLENDİ

Rusya Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada BM müfettişlerinin tüm bölgelerde ayrıntılı araştırma yapması gerektiğini ifade etti.  BM Müfettişlerinin kimyasal silah kullanımı konusunda şüphelenilen tüm yerlerde araştırmalar yapması gerektiğini belirten Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandr Lukashevich sadece medyanın ilgisini çeken yerlerde araştırma yapılmaması gerektiğini kaydetti. Bakanlık sözcüsü Aleksandr Lukashevich açıklamasında ayrıca araştırmaların objektif ve kapsamlı olması gerektiğini kaydederek “Çünkü Suriye sürece bağlılığını gösterdi” dedi.BM müfettişlerinin Şam yakınlarında alınan numuneleri teslim etmeleri gerektiğini de belirten Lukashevich Suriyeli yetkililerle BM arasında belirlenen anlaşma çerçevesinde seçilen yerlerde soruşturma sürecinin tamamlanmasına engel olunmaması gerektiğini belirtti.

 SURİYE MÜDAHALESİ İSRAİL'İ YOK EDER

 

İran Devrim Muhafızları Komutanı Muhammed Ali Caferi, ABD'nin Suriye'ye olası bir askeri müdahalesinin İsrail'in yok olmasıyla sonuçlanacağını söyledi. Suriye'ye askeri müdahale tartışmaları hakkında Tasnim Haber Ajansı'na konuşan Caferi, "Uzun yıllardır bölgedeki terörist grupları destekleyip silahlandırarak direniş eksenini kırmaya çalışan ABD ve müttefikleri, şimdi de Suriye'de onlar adına savaşan teröristlerin kayıp vermelerinin ardından askeri tehditlerde bulunmaya başladı. Ancak Siyonistler şunu iyi bilsin ki ABD'nin Suriye'ye olası bir askeri müdahalesi İsrail'in yok olmasıyla sonuçlanacaktır" diye konuştu.

30 AĞUSTOS 2013 GAZETE MANŞETLERİ

SARIGÜL SİVAS'TAN İSTANBUL'U SARSTI

TÜRKİYE'Yİ 1 EYLÜL TEHLİKESİ BEKLİYOR

EYVAH RUSLAR: KUCAĞIMIZA ATTILAR, PATLAYACAK

GÜNCELPOSTA AĞUSTOS 2013 ÇIKTI

ORGENERAL GÖREVİ BIRAKTI İLKER BAŞBUĞ'A GİTTİ

BARCELONA'YA KUPA, ARDA'YA KIRMIZI KART

Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :