Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
04.01.2014 - 17:51
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kürtçe TV yayınlarından sonra Lazca TV yayını da başladı

Yıllarca tartışıldıktan sonra Kürtçe TV yayınları başlatılmıştı, şimdi de ilk defa bir Lazca TV yayını başladı. Uydu üzerinden yayın yapan Lazca TV hangisi, hangi bölgede yayın yapıyor?

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

RİZE’nin  Ardeşen İlçesi’nde 1999 yılında kurulan Gelişim Televizyonu bugüne kadar karasal ve Türkçe olarak yayın yaparken geçtiğimiz günlerde yayın şeklini ve formatını değiştirdi. Artık uydu üzerinden çok daha geniş bir sahada yayın yapmayı hedefleyen televizyon bir ilke de imza atarak Lazca yayın yapmaya başladı. Normal yayın akışını Türkçe yapan televizyon kültür ve sanat programlarını izleyicilerine Lazca olarak sunuyor.

YAYGIN BİR DİL OLDUĞU İÇİN

Televizyonun Genel Yayın Yönetmeni Turgay Terzibaş yaptığı açıklamada,

“Bu hafta itibari ile uydu üzerinden yayın yapmaya başladık. Yayın formatımızda yaptığımız değişiklik ile kültür ve sanat programlarını Lazca olarak izleyenlerimize sunuyoruz. Lazca bulunduğumuz bölgede yaygın bir dil olduğundan personelimiz açısından her hangi bir sorun yaşamıyoruz.

İzleyenlerin ilk tepkileri ise olumlu yönde oldu. Amacımız Laz dilini ve kültürünü yaşatarak daha geniş alanlara anlatmaktır” dedi.

Dikkat Salgın Okula işe gitmeyin TIK’la

Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :