Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
06.02.2014 - 09:29
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnternet kullanımına gelen yasaklar neler

İnternete yasaklar geldi, İnternete gelen yasaklar neler? İnternet kullanımına ne gibi yasaklar getirildi? İnternet kullanımı hangi hallerde engellenecek, yayını durdurulacak?

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

TÜRKİYE Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda, haftalardır kamuoyunda sert tartışmalara nedene olan sanal ortama, internete müdahale Torba Tasarısı’nda geçti. Bu Tasarı ile internette yayınların engellenmesine ilişkin yeni kurallar getirildi. Artık bir internet sitesinin, özel hayatın gizliliğinin ihlali gerekçesiyle şikayet bile olmaksızın doğrudan Telekomünikasyon İletişim Başkanı’nın (TİB) emriyle yayınları durdurulabilecek.

CUMHURBAŞKANI’NA GÖNDERİLECEK

Genel Kurul’da kabul edilen 4 bölümden sonra kalan 5’inci bölüm de TBMM genel Kurulu’nda görüşülüp kabul edildikten sonra yasa Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e gönderilecek. Bu düzenlemelerle Türkiye’nin internet alanında Çin, İran ve Suudi Arabistan’la aynı kulvara girdiğini savunan muhalefet sözcüleri, yeni kurulacak ve yasakları uygulayacak olan Erişim Sağlayıcıları Birliği’ni de “kiralık katil” olarak nitelediler. Muhalefetin maddeleri çıkarma ve değişiklik önergeleri AK Partililerin oylarıyla reddedildi.

DOĞRUDAN TİB’E GİDECEK

Tasarının kabul edilen maddelerine göre internet ortamında özel hayatının gizliliğinin ihlal edildiğini iddia eden kişiler, mahkeme yerine doğrudan TİB’e başvurabilecek. TİB, yayının engellenmesine karar verirse uygulanmak üzere derhal Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne bildirecek. Erişim sağlayıcı durdurma kararını en geç 4 saat içinde yerine getirecek. Erişimin engellenmesi, özel hayatın gizliliğinin ihlal eden yayın, kısım, bölüm, resim, video ile ilgili içeriğe erişimin engellenmesi yoluyla uygulanacak. Bu talep 24 saat içinde sulh ceza hakimine götürülecek. Özel hayatın gizliliğinin ihlaline bağlı olarak gecikmesinde sakınca bulunan hallerde doğrudan TİB Başkanı’nın emri üzerine erişim engellenecek. Bu acil uygulamada hakim kararı aranmayacak.

SİTEYE ERİŞİM ENGELLENECEK

Hakim, yalnızca kişilik hakkının ihlalinin gerçekleştiği yayın, kısım, bölüm ile ilgili olarak içeriğe erişimin engellenmesi yöntemiyle kararını verebileceği gibi, zorunlu hallerde internet sitesinde yapılan yayının tümüne yönelik erişimi engelleyebilecek. DNS tabanlı engellemenin yanı sıra, URL ve IP tabanlı engelleme ile engelleme yöntemleri genişletilecek. URL bazlı engelleme daha çok Çin, İran ve Suudi Arabistan’da uygulanan bir yöntem olarak biliniyor.

E-POSTA ARACILIĞIYLA

İçerik sağlayıcı, TİB’in talep edeceği tüm bilgileri TİB’e verecek ve TİB’in talep ettiği tüm tedbirleri almakla yükümlü olacak. Acil kararlar dışında internet sitelerine engelleme öncesi uyar-kaldır mekanizması işletilecek. Erişimin engellenmesine dair kararları birlik uygulayacak. Zorunlu haller dışında TİB ve mahkeme kararları birlik üzerinden uygulanacak. Yurt içinde ve yurt dışında faaliyet yürütenlere internet sayfalarındaki iletişim araçları, alan adı, IP adresi ve sayfadaki e-mail adresleri kullanılarak tebligat yapılacak. E-posta aracılığıyla içeriklerin kaldırılması talep edilebilecek.

YAYINDAN ÇIKARMAKLA YÜKÜMLÜ

Yer sağlayıcı, yer sağladığı hukuka aykırı içeriği, haberdar edilmesi halinde yayından çıkarmakla yükümlü olacak. Yer sağlayıcı, yer sağladığı hizmetlere ilişkin trafik bilgilerini bir yıldan az ve iki yıldan fazla olmamak üzere saklamakla ve bu bilgilerin doğruluğunu, bütünlüğünü ve gizliliğini sağlamakla yükümlü olacak. Erişim sağlayıcı, erişimin engellenmesi kararı verilen yayınlarla ilgili olarak alternatif erişim yollarını engelleyici tedbirleri almakla da yükümlü olacak.

Günlük Gazete Manşetleri TIK'la

Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :
gülhan aksu 2014-02-06
şikayet
Facebook vs ozelimize yazilan hakaret ve buna benzer kisiligimize lans edilen kelimeler dolayisiyla sikayette bulunabilirmiyiz...