Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
  Mustafa Argun

          mustafaargun59@gmail.com
         SEÇİMLER VE SÜREKSİZLİK MESELESİ

Birazdan açıklayacağım; Çok önemli bir kavramdır süreklilik ve süreksizlik tanımı. Hem Matematikte hem de Toplumsal yaşamda çok önemli bir karşılığı vardır. Adeta şiir gibidir eğer tanımı biliyorsanız bir şahsı, durumu, olayı anlatmak için saatler boyu konuşmanız felsefe yapmamız gerekmez " süreksiz işte" der geçersiniz. Olay veya kişi Özlü şekilde tarif edilmiştir. Toplumsal yaşamda çok ciddi bir karşılığı vardır bu kelimenin.

      Matematikte ise durum çok daha ciddidir. Şakaya gelmez toleransı olmayan dediğim dedik bir bilim dalıdır Matematik. Sosyal bilimler gibi fırsatçı filan değildir. Eğer Matematik bir fonksiyona süreksiz demişse yandı gülüm keten helva o fonksiyon artık iflah olmaz. Bir nevi aşağılama gibi bir şeydir. O fonksiyonun yeteneklerinin çok sınırlı olduğunu anlarız ciddiye alıp onunla yola çıkamayız. Yok, eğer " sürekli denmişse vay vay vay Matematikçilerin keyfinden fonksiyonun da havasından geçilmez. Şimdi gelelim sürekliliğin tanımına , 
1. Tanım şöyledir; 
Matematik tanımıdır kısaca açıklayalım; 3 temel koşulu aynı anda sağlayan fonksiyonlara sürekli fonksiyon denir. Aralık ta veya herhangi bir noktada Fonksiyonun sürekliliğini inceleriz sürekli ise yola devam ederiz süreksiz ise kaldırıp kenara atarız o fonksiyonun bizi hedefe götürme imkânı yoktur. Burada bir noktaya dikkatinizi çekmek isterim 3 Şart aynı anda sağlanacak. Herhangi bir şart yerine gelmezse o fonksiyon süreksizdir. 
2. Tanım da şöyle ;
Bu da halk arasındaki tanımdır. .Bu Tanımı ben vermeyeceğim yaşayan efsane dayım verecek. Kendisi bu kelimeyi çok kullanır. Matematikçi olduğumdan merak edip dayıma sormuştum. "Dayı nedir bu süreklilik süreksizlik meselesi " diye. 
Aldığım yanıtı aynen yazıyorum " Şimdi bak Yeğenim süreksiz olmamak için dürüst olacaksın, Vicdanlı olacaksın, saftirik olmayacaksın" 
Şaşırmıştım Yine sordum " 3 Şart öylemi?  Ya bir tanesi eksikse ne olacak?"

Kaşlar çatıldı "olmaz yeğen pazarlık yok " deyip kestirip attı. 
Şaşırmıştım olmazsa olmaz 3 Şart Kuralı müthiş bir benzerlik vardı. Üstelik dayımın saydığı kuralların Matematik karşılığı da vardı. Aklıma bir soru daha takıldı ama dayıma soramadım. Bu soruya cevabı da Nazım ustadan buldum ;
" Topraktan öğrenip 
Kitapsız bilendir. 
Hoca Nasrettin gibi ağlayıp
Bayburtlu zihni gibi gülendir

Ferhat’tır ve Keremdir ve Keloğlandır.”

Alacağım cevapları almıştım.

Şimdi bunları niye yazdım. Kasım seçimlerine gireceğiz. Yeni türkü deyişiyle " yine, yeni yeniden " diyeceğiz. ( dikkat burada da 3 Şart var). Özellikle 3 Şart kuralına dikkat çekmek gerektiğini düşünüyorum.

 1) Aynı suda 2 kere yıkanma niyetiyle satriklik yapmayalım,

2). 6 Haziran sonrası tavırları dikkatlice inceleyerek vicdanlı olalım,

3) Dün söyleyip bugün inkâr eden söylemi ile eylemi birbirini tutmayan yalancılardan uzak duralım.

Matematik ve halkımız zaten bu ikiyüzlülüğü geçmişte sıkça fark etmiş gereğini yapmış ve mahkûm etmekte gecikmemiştir. Vicdan muhasebesini slogancılıktan ayrılarak yapalım. Yazarçizer taifesinin topluma karşı çok ciddi bir sorumluluğu vardır. Yoksa SÜREKSIZ damgası yemeleri işten bile değildir. Sağlık ve neşeyle kalın tercihiniz ne olursa olsun muhakkak oyunuzu kullanın hepimize SÜREKLİ ve sağlıklı seçimler.

Yorum Ekle


Seçimler ve Süreksizlik Meselesi