Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
11.01.2018 - 00:58
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kış lastiği neden önemli?

Kış lastiği zorunlu mu, kış lastiği nasıl olmalı, en iyi kış lastiği hangisi, kış lastiği ile yaz lastiği arasında fark var mıdır. Lastik oteli nedir, nerededir? Bütün soruların cevabını Uzun Kardeşler Oto Lastik Uzmanı Hakan Uzun verdi.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Güncelposta Gazetesi/Ümraniye

Gazetemize kış lastikleri hakkında röportaj veren Hakan Uzun, önemli konulara değindi.

Hakan Bey, kış lastikleri ile ilgili sorularımıza geçmeden önce biraz kendinizden bahseder misiniz?

Ben Hakan Uzun, Uzun Kardeşler Otomotiv’in sahiplerinden biriyim. 20 yıldır lastik ve otomobil sektöründeyim. Son beş yıl da Kış lastiği ilgili uzmanlığımız söz konusu. İnsanların lastiklerini neye göre seçtiklerini, hangi yolda, hangi mevsimde hangi lastik kullanmaları gerektiğini söyleyerek insanları yönlendiriyoruz.

KIŞ LASTİĞİ ZORUNLUKTAN ÇOK HAYATİDİR

Lastik derken. Siz lastiği alıyorsunuz, takıyorsunuz, satıyorsunuz değil mi?

Biz Uzunlar otomotiv olarak bütün araçların lastiklerinin ticaretini yapıyoruz. Özelliklede kış aylarına girdiğimiz bu dönemlerde. Kış lastiğine zorunlu bir geçiş söz konusu. Bu karar, devletimizin vatandaşın sağlığını ve malını korumak için getirdiği bir zorunluluktur. İnsanlarımız bu konuda yanlış bir algı içerisinde. Bu zorunluluk birileri para kazansın diye değil;  kişilerin kendi can ve mal  güvenliği içindir.

Konuyu biraz açar mısınız?

Örneğin; "Kişi 250 bin liralık bir araç almış ve üzerini yaz lastiği var." Bu lastiğin özelliklerini bilmemekte ve dolayısıyla bu araç ile kışın sağlıksız bir sürüş yapmakta. Kış lastiği ile yaz lastiği arasındaki en önemli fark şudur. Yaz lastiği hız yaptıkça soğuma özelliğine sahip; kış lastiği ise tam tersine soğudukça ısınma özelliğine sahiptir. Özellikle lastikte silika ve vakum dediğimiz kısım vardır. Bu kısım daha çok hareket ediyor ve lastik kendini ısıtmaya çalışıyor. Yaz lastiği ise bir bütün tek parça bir lastiktir. Bütün olduğu için de ısınamaz ve yola tutunamaz.

HER MEVSİMİN LASTİĞİNİ KULLANMALIYIZ

Peki, dört mevsim lastik dedikleri şey nedir. Kış dört mevsimden biri değil midir, neden değiştirmemiz gerekir?

Şimdi dört mevsim dedikleri lastik 15-20 yıl önceydi. 15 yıl önce Toros, Şahin, Doğan gibi araçlarda tek tip lastik üretiliyordu. Vatandaşlar bu araçları aldığında üzerinde tek tip lastik bulunuyordu. Üzerinde m6s yazısı vardı. Bu lastikler iki mevsim de gitme özelliğine sahiplerdi. Günümüzde dört mevsim lastik artık üretilmiyor. Sadece bir  marka kaldı üreten. Biraz pahalı olduğu için imkanı olan insanlar tercih ediyor. sonuç olarak insanlar mevsimine göre lastik kullanmak zorundadır.

Siz Uzun Kardeşler Otomotiv olarak hangi marka lastik kullanıyorsunuz?

Lassa, Bridgestone, Goodyear, Michelin marka lastikleri kullanıyoruz.

LASTİKLERİNİZ LASTİK OTELİNDE GÜVENDE OLACAK

Kış aylarındayız fakat araçların çoğunda  hala yaz lastiği mevcut. Bu konudaki öneriniz nedir?

Araçlarını kaydırmadan, kaza yapmadan, malına ve canına bir zarar gelmeden en kısa zamanda kış lastiklerine geçmelerini tavsiye ediyorum. Nisan ayı içerisinde de tekrar yaz lastiğine geçebilirler. Bizi tercih eden müşterilerimize şöyle bir hizmetimiz de var. Lastik Oteli diye bir hizmet sistemimiz var. Lastik oteli hakkında kısaca bilgi vereyim. Lastiğinizi söküp depomuza bırakıyoruz. Bunun cüzi bir miktar ücreti vardır 80 TL gibi. Bir yıl boyunca lastiğiniz otelimizde kalmış oluyor. Tekrar mevsimi geldiğinde yaz veya kış  lastiğinizi alıp takıyoruz. Böylece lastiğimi nereye koysam? Lastiğim çalındı mı? Sorununu çözmüş  oluyoruz.

Zincirsiz kar lastiği karda yol tutar mı?

Tabii ki. Zaten kar lastiğinin gitmediği yerde zincir de gitmez. Yani arabanın altı dediğimiz şase dolana kadar kar lastiği yolda gider.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Vatandaşlarımıza kış lastiklerini zamanında takmalarını tavsiye eder, herkese sağlıklı sürüşler dilerim.

Uzun Kardeşler Otomotiv:

Yukarı Dudullu Mah. Necip Fazıl Bulvarı Aslı Sokak No:1 Ümraniye İstanbul

Tel:0216 364 47 44 / 0216 364 47 52 Fax: 0216 540 44 73

7/24 YOL YARDIM: 0549 740 59 31

YOL TARİFİ İÇİN HARİTA ÜSTÜNE TIKLAYINIZ


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :