Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
08.01.2013 - 22:06
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Halı dokuma hem meslek hem gelir kapısı oldu

Pendik Belediyesinin 9 yıldır sürdürdüğü el sanatı kurslarından ‘ipek halı’ dokuma ve 3 yıllık Bardız kilim dokuma kursiyerleri, Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde üretmiş oldukları 56 eserle sergi açtı.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

 Sergi açılışına Pendik Kaymakamı Cafer Odabaşı, belediye ve milli eğitim müdürlüğü yetkililerinin yanında çok sayıda katılım oldu. Sergide, ev hanımlarının kursiyer olarak hem sanatı öğrendikleri hem de gelir elde ettikleri dokuma eserler yer alıyor. Bir kursiyer yılda 5 bin TL’lik ipek halı dokuyabiliyor. Eserler arasında minyatür, desenli, motifli ve klasik tarzda, çeşitli ebatlarda 40 ipek halı ile birbirinden güzel desenleriyle 16 Bardız kilimi de sergileniyor. Sergide, metrekaresi 2 bin ile 2 bin 500 TL değerinde olan titiz el ürünü ipek halıların ağırlığı mevcut. 

İpek halı kursu eğitmenleri Münevver ve Meliha Şahin, halıların 4-5 yıldır kursa devam eden ustalaşmış ellerin ürünü olduğunu belirttiler. 

400 BİN DÜĞÜM

İpek halı dokumada halı dokunurken cm2 başına 100 düğüm atılıyor. 40-60 cm ebadında bir halı üretebilmek için 400 binden fazla düğüm atmak gerekiyor. 

 

Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :