Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
20.04.2012 - 10:10
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Pendik'te Süpürgeciler Kemal Sunal için hız yaptılar!

Pendik Belediyesi tarafından Türk sinemasının yıllar önce kaybettiği sevilen sanatçı Kemal Sunal anısına düzenlenen yarışmada, ‘süpürgeciler’ en hızlı olmak yarıştı.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Büyükşehir Belediyesi ile 30 ilçe belediyelerinde görev yapan süpürgeciler,  Türk sinemasının yılar önce kaybettiği Kemal Sunal anısına, "En hızlı" olmak için yarıştılar. İBB birinciliği alırken, Güngören ikinci, Şile ise üçüncü oldu.

Büyükşehir Belediyesi ile birlikte 30 ilçe belediyesinden süpürgecilerin katıldığı yarışmada Büyükşehir Belediyesi 1’inci olurken, Güngören Belediyesi 2’nci ve Şile Belediyesi de 3’üncü oldu. Yarışmacılara ödüllerini Kemal Sunal’ın eşi Gül Sunal ve Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin verdi. Etkinliğe, Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin, merhum sanatçı Kemal Sunal’ın annesi Saime Sunal ve eşi Gül Sunal ile çok sayıda vatandaş katıldı.

FİLM MÜZİKLERİ EŞLİĞİNDE

Pendik sahildeki paten sahasında hazırlanan özel kulvarlara belli miktar atık döküldü. Yarışmacılar için 5 kulvar oluşturulurken, 3’er dakika süre veridi. İki kişiden oluşan ekipten birisi geri dönüşüm atıkları ve çöplerin konulduğu çöp arabasını sürdü, diğeri ise elindeki süpürge ve kürek ile kendi kulvarlarındaki geri dönüşüm atıklarını ve çöpleri topladı. Sürenin sonunda, toplanan çöp ve atıklar tartıldı. Bazı ilçe belediyelerden gelen zabıta çavuşlarından oluşan 5 kişilik jüri ekibi de alan temizlemesi, süre, tartı, temizlenen metrekare ve kıyafetlere göre yarışmacılara puan verdi. Yarışma sonunda, Büyükşehir Belediyesi 1.’inci olurken, Güngören Belediyesi 2.’inci ve Şile Belediyesi de 3.’üncü oldu. Yarışma sırasında ünlü sanatçı Kemal Sunal’ın “Çöpçüler Kralı” ile “Şark Bülbülü” filmlerindeki ezgiler ve şarkılar çalındı. Yarışmayı ilgiyle izleyen ünlü sanatçının annesi Saime Sunal, oğlunun şarkılarını dinlerken gözyaşlarını tutamadı. Yarışmacılara ödüllerini Sunal’ın eşi Gül Sunal ve Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin verdi. 

KADIKÖYLÜ KADIN SÜPÜRGECİ

Yarışmanın tek kadın süpürgecisi Kadıköy Belediyesi'nden Aysel Kabuk oldu. Dereceye giremeyen Kabuk, gösterdiği büyük gayretle izleyenlerden büyük alkış almayı başardı. Yarışmada ödül olarak birinci olan süpürgeci ekibe 8, ikinci olan süpürgeci ekibe 6 ve üçüncü olan süpürgeci ekibe de 4 cumhuriyet altını ile kupa verilirken, tüm katılımcılara da madalya ve sertifika verildi. Yarışmanın ardından Ergin Gürkey Perküsyon Atölyesi, izleyicilere küçük bir konser sundu. Grubun, çöp kutuları ile süpürge saplarını kullanarak ortaya çıkardığı ezgiler hayli ilgi çekti.

İsimsiz kahramanlarımız

Yarışmayı Gül Sunal ve Saime Sunal ile birlikte izleyen Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin, şehirleri şehir yapan birçok faktörden en önemlisinin temizlik olduğunu belirtti. Vatandaşları temizlik konusunda duyarlı olmaya çağıran Başkan Kenan Şahin, “Bir şehir için en önemli şeydir temizlik. Bir şehir için baraj sorusudur temizlik. Temizlik gece gündüz çalışmayı gerektirir. Bizler bunu yapıyoruz. Temizlikçiler isimsiz kahramanlar. Onları motive etmek ve çöpçülerimizin ne kadar kıymetli olduğunu göstermek için böyle bir organizasyon hazırladık. Ama vatandaşlarımızdan bir isteğimiz var. Önce kirletmemeyi öğrenelim. Bu konuda gerekli özeni gösterirsek, çevremizin nasıl değiştiğimi çok kısa süre içinde görürüz.” diye konuştu. 

Kemal'e yakışır etkinlik

Kemal Sunal'ın eşi  Gül Sunal: Pendik Belediyesi’nin sanatçıyı hatırlaması bize gurur veriyor. Kemal’in isminin böyle bir sosyal etkinliğe vesile olması gurur verici. Çok mutluyum. Sokakta çalışan arkadaşlarımızın işi çok zor. Bizim de onlara destek olmamız gerekiyor. Kemal’in adına yakışır bir etkinlik oldu. Biraz da komik bir yarışma oldu. İnşallah çevreye daha çok duyarlı oluruz. Bunda da Kemal’in isminin geçmesinin etkili olacağını düşünüyorum.

Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :