Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
04.04.2014 - 08:54
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Cumhuriyet Halk Partisi ile MHP birleşiyor mu, neden birleşiyor?

30 Mart 2014 Yerel Seçimler bitti, şimdi de Cumhurbaşkanlığı seçimi tartışılmaya başlandı. Cumhurbaşkanlığı için kemal Kılıçdaroğlu’nun çağrısına MHP ne cevap verdi?

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

30 Mart 2014 Yerel Seçimler bitti, şimdi de Cumhurbaşkanlığı seçimi gündeme oturdu. Ağusto 2014’te yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday konusunda bir açıklama yapan CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun söylediği AK Parti adayına karşı muhalefetin tek adayla yarışa girmesi fikrine, Milliyetçi Hareket Partisi’nden olumlu cevap geldi.MHP'li Tuğrul Türkeş, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun dile getirdiği Cumhurbaşkanlığı seçiminde AK Parti adayına karşı muhalefetin tek adayla yarışa girmesi fikrine olumlu baktıklarını söyledi: O kişi MHP'li olur. Tuğrul Türkeş, yerel seçimden sonra fiili ana muhalefet partisi haline geldiklerini söyledi. Yerel seçim sonuçlarını Radikal’e değerlendiren Türkeş, “Seçimler sonucunda MHP’nin önü açılmıştır. MHP, açık ara ikinci parti ve iktidar alternatifidir” dedi.

'ALTERNATİF MHP OLMUŞTUR'

Tuğrul Türkeş, Ankara, İstanbul ve İzmir gibi 3 Büyükşehirde AK Parti- CHP kutuplaşmasından dolayı oylarının az çıktığını bu kentler dışında ortalama yüzde 22’yi yakaladıklarını vurguladı. AK Parti’ye karşı özellikle Ankara ve İstanbul’da seçmenin CHP’ye yönelmesinin sonuç vermediğini öne süren Türkeş, işbirliği adresini gösterdi: “Sağ seçmenin CHP’ye oy vermesi kolay olmuyor. AKP ’nin alternatifi CHP değil MHP’dir. Bu konuda inat etmenin manası yok. bugün hem AKP hem de CHP seçmeninin ikinci tercihi MHP olmuştur.”

Seçim sonucunda, 3 büyükşehir ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne yoğunlaşma mesajı aldıklarını ve bu konuda gayret göstereceklerini söyleyen Türkeş, eski MHP’li Mansur Yavaş’ın CHP adayı olarak Ankara’da gösterdiği seçim başarısına ise, “Taş yerinde ağırdır” yorumunu yapmakla yetindi.

ORTAK CUMHURBAŞKANI ADAYI…

Cumhurbaşkanlığı seçiminde AK Parti adayına karşı muhalefetin tek adayla yarışa girmesi fikrine soğuk bakmayan Tuğrul Türkeş, bunun adresinin CHP değil MHP olacağı görüşünde. Yerel seçimin bu işareti verdiğini aktaran Türkeş, MHP çatısında yapılacak ittifakın Türkiye’nin önünü açacağını savundu. Yerel seçim sonuçlarının Başbakan Erdoğan’a Köşk yolunu açmadığını bilakis oylarını gerilettiğini kaydeden Tuğrul Türkeş, şöyle devam etti:”

'BAŞBAKAN'IN İŞİ KOLAY DEĞİL'

AKP’liler Recep Tayyip Erdoğan ’ın gerilim politikasından yorulduğu için Çankaya’ya gitmesini istiyor olabilir. Ama işi kolay değil. Oyları 49,5’dan 43’e indi. Cumhurbaşkanlığı makamına herkesi temsil kabiliyeti ve devlet adamı hüviyeti olan isim yakışır. MHP olarak herhangi bir ismi konuşmuş değiliz.”

Günlük gazete manşetleri TIK’la


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :