Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
11.04.2014 - 14:25
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP’nin Cumhurbaşkanı Adayı kim?

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Cumhurbaşkanı adayı için çok önemli bir isim ortaya atıldı. İddialara göre bu isim daha önce de TÜSİAD Başkanlığı yapmıştı.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

30 Mart 2014 Pazar günü yapılan yerel seçimlerin ardından Ağustos 2014’teki

Cumhur-

başkanlığı seçimine kitlendi.

Yorumcular hergün yeni bir isim ortaya atarken, Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Utku Çakırözer, ilginç bir ismi ön plana çıkardı.

Utku Çakırözer kulislerde adı geçen isimleri köşesine taşıdı.

İşte o yazıdan önemli paragraflar:

MERAL AKŞENER GÜNDEMDE DEĞİL

Çakırözer'e göre MHP mutlaka kendi adayını gösterecek. CHP ile görüşerek ortak bir aday çıkarma niyetleri yok. Çakırözer, "Zaten ‘işbirliği’ görüntüsü de her iki partinin tabanında belli oranda tepki de alıyor. Bahçeli geçmişte parti içinden Sabahattin Çakmakoğlu, parti dışından ise Prof. Kamil Turan’ı cumhurbaşkanı adayı göstermişti. Bu kez toplumun  diğer kesimlerine de sıcak gelebilecek yüksek profilde bir aday arayışı içine girebilirler. Kulislere erken yayılan “MHP’nin adayı Meral Akşener” söylemi MHP genel merkezinde ciddi biçimde ele alınmış değil" diye yazdı.

CHP İLKER BAŞBUĞ DER Mİ?

Çakırözer ise Kemal Kılıçdaroğlu'nun sözlerine değinerek CHP'nin aday tercihi için şunları yazdı: "Emekli Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ‘sivil’ olmadığı için CHP liderinin çizdiği tanımın içine girmiyor. Benzer biçimde, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, TBMM Grup Başkanvekili Güldal Mumcu, Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan gibi CHP tabanına sıcak gelebilecek isimler de ‘siyasi kimlikleri olduğu için’ o tanımının dışında kalıyor"

CHP liderine birkaç kanaldan TÜSİAD Eski Başkanı Ümit Boyner’in ismi gitmiş durumda. Kılıçdaroğlu’nun kafasında çizdiği profile, bugüne kadar sıraladığı kriterlere uygun bir isim. CHP, hem milletvekilliği hem de belediye başkanlığı için Boyner’e öneri götürmüş ancak olumlu yanıt alamamıştı. Konu Çankaya adaylığı olduğunda tutumu değişir mi bilinmiyor.

TBMM Eski Başkanı Hikmet Çetin ve Prof. Mehmet Haberal’ın isimleri de CHP kulislerinde sıkça dillendiriliyor. CHP kimliklerine karşın toplumun diğer kesimlerinden oy alma potansiyellerine dikkat çekiliyor.

Kılıçdaroğlu ise şimdilik sadece önerileri dinlemekle yetiniyor. Karar için biraz daha bekleyecek.

Günlük gazete manşetleri TIK’la

Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :