Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
17.01.2016 - 14:11
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP, Kılıçdaroğlu ile başarıyı nasıl yakalar?

CHP’de yeniden genel başkan seçilen Kemal Kılıçdaroğlu, partide eksik olan ‘Teşkilat Ruhu’nu canlandıracak mı?

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Güncelposta Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Dr. Hamit Kurt, Temmuz 2010 Yılında gazete köşesinde CHP’ye gerekli olan teşkilat ruhudur adlı makalesinde Kılıçdaroğlu yönetimindeki CHP’nin iktidar yolunda ne tür hamlelere ihtiyaç duyacağını bir bir kaleme almıştı. Aradan geçen yaklaşık 6 yılda Kurt’un tespitlerini kulak arkası yapan CHP, yerinde saymış.  Konuyu fazla uzatmadan gelin Dr. Hamit Kurt’un 2010 yılıda kaleme aldığı “CHP’ye gerekli olan teşkilat ruhudur” Makalesini okuyalım. 

Güncelposta Gazetesi- Temmuz 2010 CHP, gerekli hareketi ve  taze kanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bir nevi buldu. Sadece Kılıçdaroğlu veya Berhan Şimşek’in getirdiği hareketlilikle siyasi bir başarının getirilmesi beklenemez. Siyaset bir teşkilat işidir. Teşkilatların başarısı ve merkeze desteği, ekip olabilme, koordineli çalışma ve doğru görev dağılımı ile sağlanılabilir. Kısacası takım ruhu gereklidir. Çünkü siyaset; halkın seni dinlediği sürece başarılı olabileceğin bir daldır. Dolaysıyla, CHP teşkilat yapısını değiştirmediği için yıllardır bu eksikliğinden kaynaklanan başarısız sonuçlar alıyor ve bir değişikliğe gitmediği sürece de başarısızlık kaderi olmaya devam edecektir. CHP’nin,  teşkilatlarında;  kimin ne yaptığı belli olmadan, başkanın, sekreterin, çaycının kimin olduğu belirlenmeden, hiyerarşik bir düzeni sağlayamadan, eğitimli, deneyimli bir kadro kuramadan ve kurumsal bir firma yapısına bürünemeden  hedeflerine ulaşması çok zor. 

CHP’Lİ BELEDİYELER BAŞARISIZ
İkinci bir husus ise CHP’li belediyelerin yapacağı hizmetlerin iktidar yolunda oynayacağı rol…  CHP’nin Kemal Kılıçdaroğlu ile yakaladığı çıkışında da yine belediye çalışmalarının önemli etkisi olacağı gerçeğinin göz ardı edilmemesi çok önemli. 2009 Yerel Seçimler’den bu yana geride kalan yaklaşık 1,5 yıllık sürede CHP’li belediyelerin faaliyet ve hizmetleri eğlence programlarından öteye gitmedi gibi görünüyor… CHP’li belediye başkanları sedece bir dönem düşünüyor gibiler, har vurup harman savuruyorlar.  CHP,  teşkilat yapısını değiştirerek CHP’li belediyelerin de kendine gelmesinde önemli bir uyarı yapmış olacaktır… Hiç vakit geçirmeden teşkilat reformuna gidilmeli… Yoksa bir taraftan inşa dereken, öbür taraftan yıkılıyor olacaktır.

Bu anlamda; Kılıçdaroğlu’nun sadece meydanlara inmesinin CHP’ye başarı getirmesi çok zor. Bu sistemle Kılıçdaroğlu rüzgarıyla başarı bir yere kadar gider. O sürede de istikrarlı bir siyaset olamayacağı kanaatindeyim. CHP; genel başkanlıktan gençlik kollarına kadar; düzenli, sistematik, kuvvetli bir teşkilatlanmayla Türkiye’nin kuzeyinden güneyine, batısından doğusuna her kesimi kucaklayacak, ve akılcı  projeleriyle siyasetini sağlam bir zemine oturtacak, yaptığı ve söylediği her şeyi temellendirecek bir siyaset gütmediği sürece, hayallerin hep gerisinde kalacaktır.

Dr. Hamit Kurt’un diğer makalelerini okumak için tıklayınız!

 

Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :