Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
05.02.2018 - 13:40
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Adem İpek, 2018 yılından bir erken seçim öngörüyoruz

Demokrat Parti İl Başkanı Adem İpek, 'Hükümetin son dönemlerde çıkarmış olduğu KHK’lar bir seçim hazırlığı olduğunu düşünüyoruz. 2018 yılı içerisinde bir erken seçim olacağını öngörüyoruz.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Güncel Posta Gazetesi/ İstanbul

Gazetemize bir mülakat veren Demokrat Parti İl Başkanı Adem İpek, genel ve yerel siyasete dair önemli açıklamalarda bulundu.

Sayın Başkan, Demokrat Parti İstanbul İl Başkanı olarak genel siyasetle ilgili gelişmeleri değerlendirir misiniz? Bir erken seçim olasılığı var mı?

Demokrat Parti olarak 2018 yılı içerisinde bir erken seçim olacağını öngörüyoruz. Mevcut hükümetin çıkarmış olduğu (KHK) Kanun Hükmünde Kararnameler ile yapmış olduğu hazırlıkların erken seçim hazırlığı olduğunu düşünüyoruz. Eğer 2018’de bir erken seçim yaşanırsa daha önce hiç örneğini yaşamadığı Aritmetiği ve öngörüsü zor bir seçim olur. Bunun Türk siyasi tarihinde başka bir örneği yoktur. Fakat Türk halkını yarınlara umutla bakmasını sağlayacak bir seçim olacağını düşünüyoruz.

Erken seçim bir tahminiz mi, yoksa  bir duyum aldınız mı?

Bu bir bilgi değil ama hükümetin son beş altı ayda çıkarmış olduğu Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile  buna bir hazırlık yaptığını düşünüyoruz.

BÜYÜK İHTİMALLE BİR SEÇİM İTTİFAKI OLUR

Peki, Demokrat Parti olarak olası bir erken seçime hazır mısınız?

Parti olarak şu anda seçimlere bir aday çıkarıp çıkarmayacağımız parti içerisindeki etkin kurumlarımızın almış olduğu bir karar şu anda yok. Fakat büyük ihtimalle bir seçim ittifakının içerisinde olacağız. Referandumda bir bu ülkeyi koalisyonlardan kurtaracağız diye vaat veren hükümet herkesten önce bir koalisyon yaptı. Doğal olarak bu seçim partilerin ittifakı şeklinde geçecek. Biz de Demokrat Parti olarak bir ittifak oluşumunun içerisinde olacağız düşüncesindeyim.

Bu ittifakın rengi ne olur açabilir miyiz?

Rengini bugünden net bir şekilde söylemek doğru değil. Bu köprünün altından daha çok sular akar. Ama halkın görmek istediği bir ittifakın içerisinde olabileceğimizi söyleyebiliriz. Süleyman Demirel’in dediği gibi siyasette yirmi dört saat çok uzun bir süredir.

Bu erken seçim başkanlık seçimi mi olur?

Evet. Başkanlık Seçimi ve Parlamenter Sistem Seçimi’dir. 2018 senesi içerisinde yapılacağını düşünüyorum.

Peki ya yerel seçimler?

2019’da ise normal yerel seçimler yapılır. Ama bir baskın seçim ile hükümet iki seçimi de birlikte yapabilir. Bunun içinde bir anayasa değişikliğine ihtiyacı var.

Yerel seçimden bahsetmişken İstanbul’un durumu ne olur?

Öncellikle şunu belirtmek isterim ki, Türkiye’nin en büyük metropolü olan İstanbul’da seçilerek göreve gelmiş olan Beşiktaş ve Ataşehir Belediye Başkanlarını görevlerinden alınmasını doğru bulmuyoruz. Bu Ak Parti’nin kendi iç meselesidir. Çok fazla bir değerlendirme yapmaya gerek yok.

MERKEZ SAĞI TEMSİL EDEN TEK PARTİYİZ

Diğer partilerin olduğu gibi Demokrat Parti’nin de İstanbul ölçeğinde ciddi altyapı çalışmalarımız var. Şu an iktidar ve muhalefet partilerinde kongre süreçleri devam ediyor. Biz bunu geçen yıldan parti olarak süreci tamamlamıştık. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) seçime girecek olan partiler listesindeyiz. Dolayısıyla kendimizi merkez sağı temsil eden tek parti olarak görüyoruz.

Merkez sağda bir birleştirici çatı mı olacaksınız?

2018’de seçime giremeyen parti ya da partisi olmayan oluşumlara kapımız sonuna kadar açıktır. Birçok parti gelebilir. Partimizin üst kurulları çeşitli parti mecraları ile istişare halindedir. Kısa zaman içerisinde bunlar basına deklare edilecektir. Bakalım zaman neyi gösterecek.

MART AYINDA GENİŞ ÇAPLI BİR PROGRAMIMIZ OLACAK

İstanbul’da Demokrat Parti’nin çalışmalarından bahseder misiniz?

Biz İstanbul’un bütün ilçelerindeki kongremizi tamamladık. Sadece üç ilçede kongre yapmadık. Onların hazırlıkları sürüyor. Mart ayında ise geniş katılımlı, geçmişte merkez sağı temsil etmiş, milletvekilleri, bakanlar ve başbakanları davet edeceğimiz birlik ve beraberlik programı düzenleyeceğiz. Seçimlerden önce böyle bir birlik beraberlik fotoğrafı vermek, bir güç gösterisi yapmanın parti tabanımıza olumlu olarak döneceğini düşünüyorum. Bu büyük program ile İstanbul’da seçim startını vermiş olacağız.

TÜRKİYE’DE SİYASET 15 YILDA BİR RENK DEĞİŞTİRİR

Demokrat Parti İstanbul İl Başkanı olarak iddianız nedir?

Türkiye’de siyaset yaklaşık on beş yılda bir renk değiştirir. Biz geçmişteki süreç içerisinde bunları analiz ediyoruz. Demokrat Parti’nin bu süreçten sonra Türk siyasetinde tekrar söz sahibi olacağını ve mecliste de merkez sağı temsil edeceğini düşünüyoruz. Mevcut iktidarın misyonunu ve vizyonu artık dolduğunu, Türk siyasetine farklı bir bakış ve farklı bir renk getiremeyeceğini düşünüyoruz. Yeni dönemde Demokrat Parti’ye insanların tekrar teveccüh edeceğini düşünüyoruz. Gelecek Demokrat Parti ile inşa edilecek.

İstanbul’da gözlemlediğiniz eksiklikler, yapılması gereken şeyler var mı?

İstanbul’un tekeline indirmeden söyleyeyim.  Hükümetin 2018 bütçesini incelediğinizde yap işlet devret modellerine aktarılacak bütçenin miktarın ne kadar yüksek olduğunu göreceksiniz. Şehir hastaneleri ile ilgili garantörlük verilen yap işlet devret modellerine 2018 bütçesinde Sağlık Bakanlığı’na 3,1 Milyar TL,  Haberleşme ve Ulaştırma Bakanlığı’na 3,2 Milyar TL gibi bir ödenek ayırmışlar. Buda demek oluyor ki yap işlet devret modelleri bu ülkeye ekonomik açıdan zarar ettiriyor. Maalesef bu zarar bu ülkedeki vatandaşların sırtına yükleniyor. Bu çalışmaların plansız ve projesiz yapıldığını düşünüyoruz. Bu kadar açık veren bir bütçenin yap işlet devret modellerindeki zararlarında bu ülkeye bir kambur olarak yüklenmek isteniyor. Bunların dışında sizi birkaç istatistik paylaşmak istiyorum.

İHRACAT AZALDI İTHALAT ARTTI

*Türkiye İstatistik Kurumu ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre 2017 Kasım ayında, 2016 yılının aynı ayına göre kıyasla %12,2 artarak 14 Milyar 217 Milyon dolar olurken, İthalat ise %21,3 artarak 20 Milyar 537 Milyon dolar oldu.

 *2017 yılı Kasım ayında ülkemizi ziyaret eden turist sayısında geçen yılın aynı ayına göre %22,13 artış kaybetmiştir.  

*2017 yılının ilk 9 ayının sonunda Türkiye’nin toplam bürüt dış borç stoku 438 Milyar dolar. Bu borç stokunun 129,4 milyar doları kamu kesimine, 307,9 milyar doları özel kesime, 704 milyon doları ise TCBM’YE bulunuyor

*Ekonomik kriz ve işsizlik durumu var. İşsizlik Eylül 2017’de%10,6 oldu.

*Enflasyon sepetindeki sık yapılan değişikliklere rağmen, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Aralık 2017’de aylık bazda%0,69, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE)ise%1,37 artış gösterdi. TÜİK, Tüketici fiyat endeksini 2003 yılını baz alarak hesaplıyor. Yani 2004’ten bu yana olan dönemin yıllık oranlarına sahibiz.2004’ten 2017’ye tam 14 yıl geçmiş. Ve bu 14 yılda en yüksek fiyat artışı geçen yıl yani 2016 yılında gerçekleşmiş. Bu durum enflasyonun daha uzun süre çift haneli rakamlarda gideceğini gösteriyor.

 *Bankalar Birliği’nin risk merkezi verilerine göre, tasfiye olunacak alacaklar Ekim 2017 itibari ile bir önceki yılın aynı dönemine göre %11 artarak 73 Milyar TL olmuştur.

*Devleti küçültmek üzere göreve talip olan siyasiler, Özelleştirme adı altında devletin tüm mallarını satanlar her geçen gün devlet ekonomisini suni olarak şişirme devam ediyorlar. Medyada yer alan bilgilere göre Ülkemizde 2002 yılında 2 Milyon 123 bin memur vardı. 2003 yılında ise bu sayı 2 milyon 188 bin kişi oldu. Peki, günümüzde devlette çalışan kaç memur var? Sadece kadrolu personel memur 2 milyon 806 bin kişi.

TARIM VE HAYVANCILIKTA DIŞA BAĞLILIK

*15–20 Yıl önce müfredattaki kitaplarda dünyada tarım ve hayvancılıkta kendi kendine yetebilen 7 ülke arasında yer alan Türkiye son yıllarda gelmiş olduğu nokta çok trajik. Ülkemizde yanlış politikalar ile Tarım ve Hayvancılık hızla geriliyor. Artık saman bile ithal eder hale gelmiş durumdayız.

Sayın Başkan hangi ürünü nereden alıyoruz?

Armut: Şili, Arjantin, Çin, Güney Afrika, Arpa: Ukrayna, Fransa, Rusya, Almanya, Ayçiçeği: Moldova, Bulgaristan, Romanya, Antepfıstığı: İtalya, Almanya, Mısır, İran, Buğday: Rusya, Kazakistan, ABD, Meksika, Çay: Sirilanka, Kenya, Endonezya, Çin İran, Domates: KKTC, Romanya, Ukrayna, Nohut: Meksika, Hindistan, Arjantin’den ithal ediyoruz. Çiftçinin durumu işte bu.

PROJELER DOĞRU, YAPILIŞ VE MALİYET KISMI YANLIŞ

İstanbul ölçeğine inecek olursak bildiğiniz gibi (Çılgın Proje) olarak lanse edilen Kanal İstanbul da projesinin, yap işlet devret ile beş yılda kendini amorti edeceğini beyan ettiler. Ama bunun yap işlet devret ile yapacak olan yüklenici firmanın kaç yıla peşkeş çekeceğini kimse sormuyor? Projelerin doğru olabileceğini ve projelere karşı olmadığımızı ama yapılışı ve maliyet kısmı ile ilgili yanlışlıklar olduğunu söylemeliyim. Bu ülke insanının sırtına daha fazla yük bindirilmemelidir.

İstanbul’da iptal edilen metro ihaleleri var; bu konuyla ne söylemek istersiniz?

İstanbul gibi büyük metropolü yaklaşık 20 yıldır aynı parti yönetiyor. İsimler değişse bile aynı zihniyet hala İstanbul’da iktidarda. Böyle bir devasa metropolde hala metro ağının yetersizliğini konuşmak çok acı verici. Bunun günahı da vebali de 20 yıldır İstanbul’u yönetenlerindir yani bugünkü iktidardır. 

ÜLKEMİZDE DEĞİŞİMİZE YENİ HEYECANLARA İHTİYAÇ VAR

Ak Parti İstanbul’da sınıfta kalmıştır. Fakat metro ağını her geçen gün büyütüyoruz diyerek kendilerini lanse ediyorlar ama geç kaldılar. Bunu insanlarımızın görmesi gerek. Oturmuş olduğunuz koltuğa heyecan katamıyorsanız gideceksiniz. Daha geçenlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul’a ihanet ettiklerini kendi ağzından açıkladı. Bireysel olarak insanlar kendi pişmanlıklarını söyleyebilir. Ama bu ülkeyi yöneten en üst düzey insanların pişmanlık belirtme hakkı yoktur. Bakın aynı koltuğa uzun süre oturduğunuz zaman üretkenliğiniz köreltir. Bu ülkede değişime heyecana ihtiyaç var ve Demokrat Parti’de heyecan sonuna kadar vardır. Ve bu heyecan ile Demokrat Parti, İstanbul’da söz sahibi olacak.

Son bir mesajınız var mı?

Yapılacak ilk seçimlerde mecliste Demokrat Parti’nin olacağını öngörüyoruz ve bu çerçevede çalışmalarımızı yürütüyoruz. Partimize gönül vermiş oy vermiş herkes bunan emin olabilirler.


Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :