Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
  Prof.Dr. Nurettin LÜLECİ

          nluleci@gmail.com
         MEKSİKA SINIRINDA…TÜRKLER-KÜRTLER BEYAZ TÜRKLER

Cumayı cumartesiye bağlayan gecelerde Ülke TV canlı yayınlarından “ Meksika sınırı ” proğramı,  25 ocak cuma gecesi her hafta olduğu gibi bu kez de sonuna dek  bizi kendine bağladı.  Bu haftanın ağırlıklı konusu” Kürt-Türk olmak “ çerçevesine odaklandı.  Proğramı sohbet havasında 3 değerli insan sunuyor.  Kendisi kürt kökenli olan bilge insan sayın Mehmet Çelik beyin konu hakkında kompleksten uzak, derinliği olan bence tam anlamı ile bilimsel temellere oturtulmuş, seyirciyi sıkmayan, konuya ilişkin yorumları evrensel çözümlemelerin de şifreleri içeriyordu. Bu program sadece Ülke TV de değil tüm televizyonlarda yayınlanmalı.  

Oturuma damgasını vuran diğer konu “ beyaz Türkler için din dersleri “ de tüm kanallarda yayınlanmalı güzel bir manifesto kokusu. Doğrusu çok beğendim.  Geçen hafta ünlü günlük gazetelerden birinin pazar ekinde, verdiği poz ortamında belliki düzenlemeler yapılmış çok kitaplı ve etrafa serpiştirilmiş güzel yağlı boya tablolarının ve özel koleksiyon mobilyaların arasında ayaklarını masanın üzerine uzatmış, elinde bir kitapla,  sanatçı olduğu söylenen meşhur bir hamfendinin beyanı şöyle “kendimi tasavvufa verdim”.  Allah Allah. Bu milleti siz salak mı zannediyorsunuz !!  Ben kendisi ile bir çay içmişliğim yok, yani yakından tanımam, tanıyan varsa lütfen rica ediyorum şu mültecinin beyazlara din dersleri yorumunu hamfendinin tivitine yada feysine göndersin.

Program sunucularında İsmail beyi biraz sabırla dinlemeniz lazım. Meksika sınırını bazan Meksika siniri şeklinde algılanmasına neden olan adolesan davranışları, çıkışları, gelen mesajlardaki zorlamalı entelektüel ifadelerden etkilenmesinin yüzünde oluşturduğu ifadeler çok hoş. Konulardaki yorumları esas itibari ile “ cuk doğru ” ancak dil yaresi açmamalı karşıtlarına. Seçtiği müzikleri zevk ve ilgi ile dinliyoruz gerçekten çok duygusal ve ilginç, hemen herkesin aklına gelen türden değil. Haa bu arada RANA’nın gözlerinden öperim.

Diğer yorumcu Yusuf beyefendi, dengeleyici, irrite etmeyen, at gözlüğü kullanmayan, ben bilirim havasının kokusu bile olmayan dolu bir insan. Bakış açıları örnek alınası türden.

Kişisel olarak televizyon programı seyredecek zamanım pek olmuyor. Özellikle Ülke TV de Cuma geceleri canlı olarak yayınlanan “ Meksika sınırı “ programını kaçırmıyorum. Zamanınız müsait ise Sizlere de öneririm.  Yalnız bir hatırlatma yapayım ben bu yazıyı yazarken bir arkadaşım yazının başlığını görünce aman be abi iyi güzelde onlarda pek hükümet yanlısı ve ülke TV de kimin biliyormusun falan dedi. Tabiiki ben zarfa değil mazrufa bakarım ama bu  görüşü de ifade etmiş olayım. 

Yorum Ekle


Meksika sınırında…Türkler-Kürtler Beyaz Türkler Monet sergisi Ozon Tedavileri Kadınlarda Gezici Ağrılar Ağrılarım geçer mi? EVET!