Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
  Prof. Dr. Sinan Yalçın

          sinan_yalcin5@hotmail.com
         YAVRU VATAN KIBRIS’IN DÜNÜ VE BUGÜNÜ

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin dünü ve bugün Prof. Dr. Sinan Yalçın, kaleme aldı.

 

1571 yılında Venedikliler’den alınan ve 307 yıl Osmanlı hâkimiyeti altında kalan Kıbrıs yönetimi 1878 de, hükümranlık hakkı Osmanlı İmparatorluğunda kalmak kaydıyla, İngiltere'ye devredilmiştir. Birinci Dünya Savaşı yıllarında Osmanlı İmparatorluğu ile İngiltere’nin ayrı saflarda yer almasının da bir sonucu olarak, İngiltere 1914'te tek taraflı bir kararla adayı ilhak etmiştir. Türkiye Adadaki İngiliz egemenliğini Lozan Antlaşmasıyla 1923'te tanımıştır.

 

18.yüzyıl başlarına kadar Kıbrıs'taki Türk sayısı Rumlardan fazla olmuştur. Tarımla meşgul olan Türklerin elindeki toprak miktarı da Rumlarınkinden fazla olmuştur. İki taraf arasında sosyal ve kültürel yaşam hep farklı kalmış, Türkler ve Rumlar arasında evlenme görülmemiş, iki toplumun fertleri ortak ticari işletme kurma gibi davranışlara girmemişlerdir.

 

1931’de Kıbrıs Rumları,Yunanistan’la birleşmeyi talep etmişlerdir. Kıbrıs’ın Yunanistan ile birleştirilerek, tamamen bir “Elen” adası haline getirilmesi demek olan “ENOSİS” kampanyasına, ikinci Dünya Savaşından sonra hız verilmiştir.

Yunanistan,1954'te Kıbrıs sorununu Birleşmiş Milletlere götürme kararı almıştır.

Yunanistan,1954-1958 yılları arasında "self-determinasyon" amacıyla BM'ye yaptığı çeşitli başvurularda bir başarı sağlayamamıştır.

 

Bu arada Yunanistan'dan gelen Albay Grivas 1955 yılında EOKA terör örgütünü kurmuş ve Ada’daki şiddet eylemleri giderek artmıştır.1955-1958 döneminde Kıbrıslı Türkler 33 karma köyü terk etmek zorunda kalmışlardır. İngiltere bu durumda,1956'da,sadece Rumların değil, aynı ölçüde Kıbrıs Türklerinin de "self determinasyon" hakkı bulunduğunu ve bu çerçevede taksim talebinin de geçerli bir seçenek olduğunu açıklamıştır. Dr.Fazıl Küçük Türk Devletine giden yolu döşemeye başlamıştır.

 

1974 Barış Harekatıyla Kuzey Kıbrs Yeşil hatla kurtarılmıştır. Bayrağı devir alan Rauf Denktaş, Adanın ve Türk Milletinin Milli Kahramanı olarak 1983 yılında, Dünyaya örnek olacak şekilde KKTC’nin Kurucu Cumhurbaşkanı olmuştur. İlk evladı ENOSİS çarpışmaları sırasında şehit olmuştur. KKTC Cumhurbaşkanlarından Sayın Mehmet Ali Talat, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon'a 22 Şubat 2008 tarihinde mektup göndererek, Kıbrıs Türk tarafının çözüm yönündeki iradesini muhafaza ettiğini ve yeni bir müzakere sürecini başlatmaya hazır olduğunu vurgulamıştır. Sayın Talat mektubunda ayrıca,önümüzdeki döneme ilişkin Kıbrıs Türk tarafının beklentilerini ortaya koyarak BMGS Ban’ın kişisel olarak sürece dahil olmasını ve kapsamlı çözüm çabalarına ivme kazandırmasını istemiştir. Sorunlar bu güne kadar çözülememiştir.

 

Şu anda, KKTC nin önemli Siyasi,Ekonomik ve Kültürel konulardaki Duayen ismi Ekonomist Dr.Serdar DENKTAŞ Misyonu devam ettirmektedir.

 

2020 KKTC seçimleri iki turlu olarak yapılmış ve Sayın Ersin TATAR Yavru Vatan Kıbrıs’ın yeni CUMHURBAŞKANI olmuştur. 46 yıldır kapalı olan MARAŞ bölgesini kısmen hizmete açmıştır.Türkiye’den, borularla taşınan su sıkıntısındaki teknik problemler giderilerek hizmetlerine hızla başlamıştır. 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne ve Anavatan Türkiye’ye için hayırlı olur inşallah…

 

Fıkracı:

Aynı ağaç….

Temel ile Fadime Yeni evlenmiş.Temel her sabah dağın arkasındaki kasabaya gidip gazete alıyormuş. Bir kaç aya sonar bıkmış. Fadimeye;Bundan sonar gazetelerimi her gün sen alacaksın demiş.Bir kaç ay sonar Fadime de her sabah o kadar yolu yürümekten bıkmış ve çözüm olarak bir gidişte 7 tane gazete almaya ve her sabah birini vermeye karar vermiş. İlk altı gün Temel’in hiç tepkisi olmamış.Yedinci gün demişki;”Fadime dünyada ne kadar salak adam var.Aynı adam aynı ağaca aynı arabayla 7 gündür çarpayı” demiş.

 

Pandemi nedeniyle durağanlık yaşayan Ekonmimizin,yeni tedbirlerle şaha kalkmasını temnni eder,Ülkemizin Sağlıklı günlere bir an önce kavuşmasını dilerim. Saygılarımla

Yorum Ekle


Yavru Vatan Kıbrıs’ın dünü ve bugünü Hayal şehir Üsküdar, şimdilerde Hayalet gibi…. Hayal şehir Üsküdar ve Ekonomi….