Hava Durumu
Aranan Kelime : Aramayı Bitir
Site İçi Arama
29.03.2016 - 12:19
Y.Boyutu: 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Öğrenen birey mutludur, mutlu birey öğrenir

Eryetiş & Balkanlar Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ertan Oral, eğitim kurumları hakkında Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Dr. Hamit Kurt’a önemli açıklamalarda bulundu.

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
Yorum Ekle Tüm Yorumlar

Ertan Oral: ‘Öğrenen birey mutludur, mutlu birey öğrenir. Sloganıyla anaokulundan üniversite eğitimine kadar, içinde yer aldığımız bütün eğitim alanlarında yıldız okullar yaratmanın gayreti içindeyiz’ dedi.

“Güvenli bir ortamda yaşamak ve eğitim almak her bireyin hakkıdır. Öğrencilerimizi güven ve sevgi ortamında geleceğe taşıyoruz.”

Hocam, Eryetiş & Balkanlar Eğitim Kurumları’nın eğitim felsefesi, misyon ve vizyonu hakkında bizi bilgilendirir misiniz?

Ertan Oral:Bizim temel felsefemiz; ülke insanını eğiterek, ülkemizin kalkınmasına eğitimle katkı sunmaktır. Onun için de odağı insan olan bir eğitim anlayışına sahibiz. Bütün yaklaşımlarımız, program ve projelerimiz tamamen insanımızın nitelikli eğitilmesi üzerine kurgulanmaktadır.

Misyonumuz, biz anaokulundan üniversiteye eğitim için varız. Varlığımızın nedeni eğitimdir. Vizyonumuz ise eğitim içinde yer aldığımız bütün alanlarda yıldız okullar yaratmaktır. Bu anlamda  bizi sürekli motive edecek, enerjimizi yüksek tutacak plan ve programlar içindeyiz. Bizi iyi okul yapan, okullarımızda verdiğimiz iyi, kaliteli ve nitelikli eğitimdir.”

Hocam, sizi diğer eğitim kurumlarından farklı kılan nedir?

Ertan Oral:Eğitim kurumları arasında benzeşen yönler vardır, esas farklılık insan ilişkilerinde ortaya çıkar. Bizim bütün okullarımızda öne çıkarmak istediğimiz bir şey var o da: “Sevgidir” yani “Sevgi temelli eğitimdir.” Sevgi temelli bir eğitimin motivasyonu arttırdığına inanıyoruz. Diyoruz ki. “Öğrenen birey mutludur, mutlu birey öğrenir.” Bu döngüyü sonsuza dek canlı tutmaya çalışacağız.

Cumartesi günleri anaokulu hariç diğer tüm okullarımız 6. Çalışma günü olarak faaliyetlerini devam ettirmektedir. Cumartesi günleri eksik bulduğumuz, ihtiyaç duyduğumuz planlama, programlama ve eğitim alanında ki eksikliklerimizi giderme üzerinde yoğunlaşırız.

Eğitimdeki farklı bir yanımız ise öğrenciyi odak alıp, öğrenmeye istekli öğrenci profilini oluşturmaktır. İstekli öğrenci, öğrenen öğrencidir.”

Hocam, bildiğimiz kadarıyla okullarınızda birden fazla yabancı dil eğitimine önem veriyorsunuz, bu konuda neler söylemek istersiniz?

Ertan Oral:Evet bizim eğitim sistemimizde çok dilli eğitim sistemi mevcuttur. Çok dilli bir okuluz. İngilizce temel yabancı dildir, İspanyolca, Almanca ve seçmeli Rusça dersleri de ikinci dil olarak okutulmaktadır. Bizde yabancı dillerin hepsi aynı ciddiyetle öğretilmeye gayret edilir.”

Bu kadar çok yabancı dili öğretirken öğrencilerin pratik yapması için nasıl bir yol izliyorsunuz?

 Ertan Oral:Uluslararası ilişkilere çok önem veririz. Özellikle Kurucumuz Vedat Eryetiş Bey’in bu konuda önemli teşvik ve gayretleri vardır. Öğrencilerimiz; Almanya, Hollanda, İspanya, Beyaz Rusya, Makedonya’da kardeş okul ilişkileriyle eğitim alışverişi yapıyorlar. Biz onları Türkiye’de konuk ediyoruz onlar da ülkelerinde bizi konuk ediyorlar. Böylece öğrencilerimiz dil pratiği yaparak yabancı dili geliştirme fırsatı buluyorlar aynı zamanda da birbirlerinin kültürlerini tanımış oluyorlar. Bu vesileyle kaynaşan, birbirini tanıyan ve önemlisi önyargılarından kurtulan öğrenciler, dünya barışına  katkı sunmuş oluyorlar.”

Hocam, eğitimdeki başarı ölçütünüz nedir?

Ertan Oral:Ölçütümüz temelde iyi insan yetiştirmektir. Meslek liselerimizden başlamak gerekirse, ahlaklı meslek adamı yetiştirmektir. Bu süreci üniversitede pekiştirmek için günde 9 saat ders yaparak üniversite sınavına hazırlıyoruz.

Her okulumuzda takviye derslerle bir üst kademeye anaokuldan ilkokula, ilkokuldan ortaokula, ortaokuldan liseye, liseden üniversiteye geçiş kolaylığı için ek takviye derslerle öğrencilerimizi hazırlıyoruz.

Bizim asıl başarı olarak değerlendirdiğimiz yönümüz, öğrencilerimizin lise olgunluğu dediğimiz; okuyan, öğrenen, hayatı sorgulayan, hayatın sadece 5 seçenekli sınavdan başarılı olmak olmadığının bilincine varan, sanat ile ilgilenen çok yönlü öğrenci profili oluşturup üniversiteye yollamaktır.”

HABERİN DİGİTAL BASKI İÇN TIKLAYINIZ

Eğitimde başarılı  olmanın  bir yöntemi var mı?

Ertan Oral: “Evet var. Eğitim büyük bir takım ruhuyla birlikte yapıldığında başarıya ulaşır. Eğitimde temel, öğrencidir. Öğrenciyi çevreyelen öğretmenden yöneticiye, aileden topluma kadar herkesi içine alacak şekilde, daha iyi nasıl eğitim yapılabilir düşüncesi her zaman başarılı bir yöntemdir.”

Eryetiş & Balkanlar Eğitim Kurumu olarak yeni projeniz var mı?

Ertan Oral:Tavşantepe Kampüsü’nde Özel Pendik Balkanlar Ortaokulunu açtık, 172 kontenjanı var. Bir de Maltepe sahiline yakın Balkanlar Eğitim Kurumları olarak 600 öğrenci kapasiteli, yapımı devam eden anaokul, ilkokul ve ortaokulu Eylül 2016’da hizmete açacağız.”

ÖĞRENCİ KAPASİTESİ

Eryetiş & Balkanlar Eğitim Kurumu, Tavşantepe Kampüsü’nde 1244, Yakacık Kampüsü’nde 600, Eryetiş Reis Denizcilik Meslek Lisesi’nde 276, Havacılar Anaokulu’nda 55 öğrenci eğitim almaktadır.

“Nasibe Eryetiş Anadolu Sağlık Meslek Lisesi’nde hemşirelik, acil tıp teknisyenliği, hemşire yardımcılığı ve sağlık bakım teknisyenliği alanlarında mesleki eğitim vermektedir.”

DENİZCİLİK ÖNCÜ OKUL

“Eryetiş Reis Denizcilik Meslek Lisesi Mezunlarımız, açık deniz stajlarını bitirip Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nca yapılan sınavlarda başarılı olmaları halinde 500-3000 GT’luk gemilerde vardiya zabiti olarak görev alabilmektedirler.”

 ERYETİŞ & BALKANLAR EĞİTİM KURUMLARI

-Özel Yakacık Balkanlar Koleji Anaokulu ve Havacılar Anaokulu

-Özel Yakacık Balkanlar Koleji İlkokulu ve Ortaokulu

-Balkanlkar Koleji Anadolu Lisesi

-Eryetiş Reis Denizcilik Meslek Lisesi

-Nasibe Eryetiş Anadolu Sağlık Meslek Lisesi

-Balkan Üniversitesi

-Özel Balkanlar Akşam Lisesi

-Eryetiş Reis Gemi Adamı Yetiştirme Kursu

Ertan Oral kimdir?

Eryetiş ve Balkanlar Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ertan Oral, 25 yıl devlette müfettişlik görevinden sonra 2006 yılında Balkanlar Koleji kuruluşu ile birlikte Eryetiş ve Balkanlar Eğitim Kurumlarında görev yapan bir eğitim gönüllüsüdür. Hacetepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Yönetimi Teftişi Planlaması ve Ekonomisi mezunu Ertan Oral, devletten edindiği deneyimi özel eğitim sektörüne yansıtmayı amaç edinmiştir.

HABERİN DİGİTAL BASKI İÇN TIKLAYINIZ

Paylaş :
Bu Haberi Arkadaşına Gönder
Gönderen  Alıcı
Gidecek e-posta
       
YORUMLAR :